Sharkoon TG5 kasaya Dark Rock 4 veya Dark Rock Pro 4 sığar mı?

Bu kadar para verdikten sonra neden hava soğutucu kullanıyorsun? Pek anlamadım
Hocam benim hava soğutucu fetişim var galiba bilmiyorum gerçekten sıvı soğutma bana sempatik gelmiyor neden bilmiyorum ama hava soğutucu takıntılı biri olabilirim yani. Noctua ve Be Quiet arasında gidip geliyorum sürekli.

Zevke bir şey diyemem:) Ama bazen teknik açıdan kendince açıklama yapıp hava soğutucunun daha iyi olduğunu iddia eden insanlar var o yüzden sordum:D Aslında hava soğutucusu fanlarının RGB olması ya da LED'li olması beni de cezbediyor ama kanatların yanması lazım çerçevenin değil :D

Zevke bir şey diyemem:) ama bazen teknik açıdan kendince açıklama yapıp hava soğutucunun daha iyi olduğunu iddia eden insanlar var o yüzden sordum:D aslında hava soğutucusu fanlarının RGB olması ya da LED'li olması beni de cezbediyor ama kanatların yanması lazım çerçevenin değil :D.

Katılmıyorum. Bazı hava soğutucular zaten bazı kapalı devre sıvı soğutuculardan daha iyi. Dark rock Pro 4 seviyesinde ki bir hava soğutucunun rakibi ancak 1300-1500 lira bandında bir sıvı soğutucu olur ki (Dark rock Pro 4'ü 800-900 lira aralığında olduğunu düşünürsek) onun bile sağlayacağı farkın, verilecek fiyat farkına değeceğini düşünmüyorum. Örneğin benzer fiyatlara sahip Cooler Master ML240L ve Be Quiet Dark rock Pro 4 arasında kalacak olsam tereddütsüz Be Quiet'ı tercih ederim. Üstelik kapalı devre sıvı soğutucular ne kadar kaliteli olursa olsunlar, uzun vadede hava soğutuculara kıyasla daha çabuk sorun yaratma eğilimine sahipler.

Katılmıyorum. Bazı hava soğutucular zaten bazı kapalı devre sıvı soğutuculardan daha iyi. Dark rock Pro 4 seviyesinde ki bir hava soğutucunun rakibi ancak 1300-1500 lira bandında bir sıvı soğutucu olur ki (Dark rock Pro 4'ü 800-900 lira aralığında olduğunu düşünürsek) onun bile sağlayacağı farkın, verilecek fiyat farkına değeceğini düşünmüyorum. Örneğin benzer fiyatlara sahip Cooler Master ML240L ve Be Quiet Dark rock Pro 4 arasında kalacak olsam tereddütsüz Be Quiet'ı tercih ederim. Üstelik kapalı devre sıvı soğutucular ne kadar kaliteli olursa olsunlar, uzun vadede hava soğutuculara kıyasla daha çabuk sorun yaratma eğilimine sahipler.
Hocam henüz bende almadım hava soğutucusunu zaten. Malum fiyatlar epey yüksek. Yani açıkçası şu fiyatlarla alabileceğimi de sanmıyorum. Belki Pro olmayan modelini indirimlerI kovalayarak alabilirim. Noctua 12s ile Dark Rock 4 arasında gidip geliyorum. İkisi de ne yazık ki çok pahalı. Sizce maksimum kaç TL vermeliyim ?

@Foxylane rakip olarak sadece 1300-1500 TL olanlar sıvı soğutmalar mı olur 😀

Silverstone PF240-PF360 ve Arctic Liquid Freezer II modellerini incelemenizi öneririm:

Yazmadan önce araştırın 😉

@Foxylane rakip olarak sadece 1300-1500 TL olanlar sıvı soğutmalar mı olur 😀

SilverStone PF240-PF360 ve Arctic Liquid Freezer II modellerini incelemenizi öneririm:

Yazmadan önce araştırın 😉

Söylediklerimde eksik olabilir ama yanlış yok. Çünkü ben 1300-1500 lira altında sıvı soğutucu yok demedim. 1300-1500 TL'den kastım, nispeten piyasanın demirbaşı ve muadillerine oranla daha iyi malzeme kalitesi ile servis ve garanti desteği konusunda daha başarılı olan markaların üst segment modelleri ile ilgiliydi (Corsair, NZXT, EVGA, bir nebze Cooler Master ve antec). Üstelik onların bile Dark rock Pro 4'e karşı sağlayacağı farkın aradaki fiyat farkına değmeyeceğini söyledim. Link olarak attığınız tabloya baktım. Daha önce SilverStone'dan dilim fena halde yandığı için kimseye tavsiye etmeyeceğim bir marka. Liquid Freezer II ise bir öneri olabilir ancak sıvı soğutmaya nazaran daha çok hava soğutma konusunda önplanda olan bir markanın sıvı soğutucusunun ortaya koyduğu verilerin devamlılığına inanmıyorum. Zaten Liquid Freezer'ın en büyük avantajı neredeyse 1 cm daha kalın bir radyatöre sahip olması. Bundan dolayı da kasanın üst bölümünde montaj için sıkıntı yaratabilme durumu var.

Her halükarda, sağlamlık ve devamlılık konusunda üst düzey bir hava soğutucunun, kapalı devre üst düzey bir sıvı soğutucudan daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyorum ve açıkçası Custom işine el atmadığım sürece, bir soğutucuya 750-1000 lira arasında para verecek olsam SilverStone ya da Arctic yerine Be Quiet'ı ya da Noctua'yı tercih ederim.

@Foxylane kişisel şeyler katmaya gerek yok direkt olarak 1300-1500 TL olan sıvı soğutmalar mücadele edebilir gibi genel bir şey söylemişsiniz.

Silverstone bu modeli cidden düzgün yapmış önceki serileri benzemiyor, Arctic 1 CM daha kalın ama üst tarafta yer olabilir veya öne takabilir.

Zaten Türkiye içerisinde Corsair ve Cooler Master hariç düzgün garanti hizmeti almak pek mümkün değil..

Hava soğutmalar evet daha ömürlük ama burada bunları değil performansı konuşuyoruz.

Hocam henüz bende almadım hava soğutucusunu zaten. Malum fiyatlar epey yüksek. Yani açıkçası şu fiyatlarla alabileceğimi de sanmıyorum. Belki Pro olmayan modelini indirimlerı kovalayarak alabilirim. Noctua 12S ile Dark rock 4 arasında gidip geliyorum. İkisi de ne yazık ki çok pahalı. Sizce maksimum kaç TL vermeliyim?

Bu tamamen kullanım amacınıza bağlı. Hız aşırtma yapmayacaksanız ya da bilgisayar kullanım süreniz çok yüksek değilse bence gerekli değil bu kadar paralar harcamak. Arctic Freezer 34e-Sports Duo güzel bir tercih olabilir.

Bu arada, en ucuz Dark rock Pro 4 indirim ile 760-780 lira civarına denk geliyordu en son.

.

.

.

Dark rock 4 ise 590-620 lira arasında fiyatlar var.

.

.

.

Noctua 12S ise piyasada fazla yerde bulunmuyor. N11'de çok Noctua ilanı gördü mama bazıları AMD desteği olmadığını belirtenler var.

Bunun dışında Sanalmarketim'de mevcut indirimli bir ilan var.

.
@Foxylane kişisel şeyler katmaya gerek yok direkt olarak 1300-1500 TL olan sıvı soğutmalar mücadele edebilir gibi genel bir şey söylemişsiniz.

SilverStone bu modeli cidden düzgün yapmış önceki serileri benzemiyor, Arctic 1 cm daha kalın ama üst tarafta yer olabilir veya öne takabilir?

Zaten Türkiye içerisinde Corsair ve Cooler Master hariç düzgün garanti hizmeti almak pek mümkün değil.

Hava soğutmalar evet daha ömürlük ama burada bunları değil performansı konuşuyoruz.

Dediğim gibi, söylediğim şeylerde eksiklik olabilir ama yanlış yok.

Fiyat skalasını biraz daha genişletebiliriz. Yine de bütün faktörleri ele aldığımız zaman üst düzey hava soğutucuların performans konusunda AiO sistemlerin çok da gerisinde kalmadığını (hatta bazılarının önünde yer aldığını), devamlılık ve dayanıklılık konusunda ise daha ağır bastığını düşünüyorum (ki performans faktörü ile ilgili sizin paylaştığınız tablo sonuçları, söylediğim şeyi bir nebze de olsa destekliyor).

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı