Siber güvenlik alanında kariyer yapmak

furkaniko

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Siber Güvenlik Uzmanı
Arkadaşlar merhaba. Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Yönetim bilişim sistemleri bölümü okuyorum. Orta seviyede siber güvenlik bilgim var. Kendimi bildim bileli bu işi tutkuyla yaparım ama kafamda eksik parçalar var. Tecrübesi olan/bilen insanlar cevaplarsa çok memnun olurum.

Siber güvenlik uzmanı olmak için illa sertifika almam gerekir mi yoksa okuduğum bölüm ve bilgim bu iş için yeter mi? Sertifika programlarına baktığımda ağzım açık kaldı, çok pahalı geldi bana. Eğer illa sertifika almam gerekiyorsa nispeten piyasaya göre daha ucuz olan öğrenci dostu bir yer yok mudur? Ya da ileride CV'me ekleyebileceğim ücretsiz sertifikalar? Ücretsiz var mı bilmiyorum komik duruma düşmeden söyleyeyim :D
Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Yönetim bilişim sistemleri bölümü okuyorum. Orta seviyede siber güvenlik bilgim var. Kendimi bildim bileli bu işi tutkuyla yaparım ama kafamda eksik parçalar var. Tecrübesi olan/bilen insanlar cevaplarsa çok memnun olurum.

Siber güvenlik uzmanı olmak için illa sertifika almam gerekir mi yoksa okuduğum bölüm ve bilgim bu iş için yeter mi? Sertifika programlarına baktığımda ağzım açık kaldı, çok pahalı geldi bana. Eğer illa sertifika almam gerekiyorsa nispeten piyasaya göre daha ucuz olan öğrenci dostu bir yer yok mudur? Ya da ileride CV'me ekleyebileceğim ücretsiz sertifikalar? Ücretsiz var mı bilmiyorum komik duruma düşmeden söyleyeyim :D
Önerilerinizi bekliyorum.

GNU/Linux kullanmaya yavaştan alış.

Merhaba,

Sertifikalar is bulmanızda faydalı olur, ancak belirttiğiniz gibi sertifika sahibi olmanız için yüksek bir bedel gözden çıkarmanız gerekiyor.

Tavsiye isterseniz, pentest tarafına yönelmeyin, cloud güvenliğine ve mimarisine yönelik araştırmalar yapın. Python gibi genel bir dili ve JS'i ana hatlarıyla öğrenin. Linux kullanmaya kendinizi alıştırın (Kali Linux kullanmak zorunda değilsiniz, Ubuntu icerisine de hack araçları yüklenebilmektedir, Windows içerisine sanal makine kurmanızı tavsiye ederim, bu sayede 2 sanal bilgisayar arasında test yapabilirsiniz, ancak bilgisayarınız yeni değilse dogrudan Linux işletim sistemini kurun), Linux üzerinden yerel sunucu kurun ve bu sunucuya yerel IP uzerinden bağlanarak, saldırılar yapmayi deneyin.

Etrafta cyber güvenlik geleceğin mesleği diye geçiyor, aslinda bulut üzerinde işlem yapabilen bu sistemler üzerine deneyim kazanan uzmanlara ihtiyaç oluşacaktır.

GNU/Linux kullanmaya yavaştan alış.
Aktif bir şekilde linux kullanıyorum hocam sorum bu değildi
Merhaba,

Sertifikalar is bulmanızda faydalı olur, ancak belirttiğiniz gibi sertifika sahibi olmanız için yüksek bir bedel gözden çıkarmanız gerekiyor.

Tavsiye isterseniz, pentest tarafına yönelmeyin, Cloud güvenliğine ve mimarisine yönelik araştırmalar yapın. Python gibi genel bir dili ve JS'i ana hatlarıyla öğrenin. Linux kullanmaya kendinizi alıştırın (Kali Linux kullanmak zorunda değilsiniz, Ubuntu icerisine de hack araçları yüklenebilmektedir, Windows içerisine sanal makine kurmanızı tavsiye ederim, bu sayede 2 sanal bilgisayar arasında test yapabilirsiniz, ancak bilgisayarınız yeni değilse dogrudan Linux işletim sistemini kurun), Linux üzerinden yerel sunucu kurun ve bu sunucuya yerel IP uzerinden bağlanarak, saldırılar yapmayi deneyin.

Etrafta cyber güvenlik geleceğin mesleği diye geçiyor, aslinda bulut üzerinde işlem yapabilen bu sistemler üzerine deneyim kazanan uzmanlara ihtiyaç oluşacaktır.

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler. Şu zamana kadar hep pentest alanında işler yaptım. Cloud güvenliği hangi meslek olarak geçiyor hocam?

Onlar da cyber guvenlik uzmanı olarak geçerler, sadece uzmanlıkları farklı oluyor. Bu alanda uzmanlaşılması, donanım erişiminin kısıtlı olmasından dolayı biraz daha güçtür. Ancak mevcutta cloud sunucuları da evde kuracağınız sunucu çok katmanlı mimariye sahiptir.

Siber güvenlikte okuduğun bölümün pek de bir faydası olmuyor. Aslında asıl olay kendi kendine öğrenebilmek okulda sana öğretebilecekleri şeyler çok kısıtlı şeyler. Bu sebepten okula güvenipte o yeter demek pek de iyi olmaz. Okumayın demiyorum okuyun çok fazla yararı var seminerlere falan katılabiliyorsunuz güzel olayları var yani fakat iş dünyasında bu adam uni okumuş bu bölümü okumuş kesin alalım diye bir şey olmuyor maalesef. Bu sebepten önemli olan kendini geliştirmek ve bilgini kanıtlayaiblecek bir şeyler yapmak örneğin blog yazaiblirsin YouTube'da eğitimler verebilirsin. Ve sertifka mevsunada gelirsek Cyber Security camiasında büyük insanlardan duyduyğum kadarıyla sertifkaya para vermememiz ve giriceğimiz şirkete kendimizi beğendirirsek onlar senin için sertifika ücretini karşılıyorlar demişlerdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı