Siber güvenlik için en uygun işletim sistemi hangisidir?

@Primearc Sanal makinede kullanacaksa sistemi yeterlidir zaten. Yani ona gore karar vermistir.
Kali main OS olarak kullanilmak icin uygun degil, stabil calismiyor cunku. Gelistiricileri daha cok sanal makineye odaklanmis.

Ikisinden de daha hafif olan BlackArch var mesela, minimal surumu disinda WM kullaniyor.
Ama burada bakilmasi gereken sey hafif olmasi degil, duzgun calismasi ve dagitim icerisinde olan araclar.

Yukarıda belirtilmiş ama ben bir daha söyleyeyim. Aslında Kali'nin "daily driver" olarak kullanılması önerilmiyor. Genelde sanal makine üzerinden işlem yapıyorlar. Ayrıca benim tavsiyem Kali kullanmaman yönünde olacak, siber güvenlik için hazırlanmış bir araç paketi aslında Kali. Arch veya Debian tabanlı bir distroya indiremeyeceğin bir program içermiyor. Bu konuda Liveoverflow kanalının çok güzel bir YouTube videosu vardı. Onu da bırakayım aşağı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer ana olarak kullanacaksan popüler bir linux dağıtımı kullan. Debian tabanlı olsun. Kali günlük kullanım için uygun değil. Debian tabanlı istediğin dağıtıma kalide olan istediğin şeyi indirebilirsin kolaylıkla. Windowsta VM yapacaksan kasar eğer bilgisayarın iyi değilse. VM bazı sıkıntılar çıkarabiliyor ama yine de kullanmada sıkıntı yok. VM de snapshot'ler baya işe yarayabiliyor.

Dağıtım olarak fark etmeyeceği gibi, Linux olması da şart değil. Siber güvenlik alanında sıklıkla kullanılan birçok araç cross-platform, yani Windows üzerinde de kullanabileceğiniz şekilde geliştirilmiş durumda.

Kali, Parrot veya BlackArch'ın sıklıkla tercih edilme nedeni tek tek araçları kurma zahmetinden kurtarması ve hazır kurulu bir ortam sunması münasebetiyle kolaylık sağlamasından geliyor. Bu dağıtımlar da zaten yapıları gereği stabil olmadıklarından ana makineye kurulacak dağıtımlar değiller, sanal makineye kuruyorsun keyfine bakıyorsun. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı