Siber Güvenlik için hangi veri tabanı dilini öğrenilmeli?

Siberci07

Hectopat
Daha fazla  
Siber güvenlik için hangi veri tabanı dilini öğrenmeliyim?
Karşıma birçok dil çıktı bende kararsız kaldım ve Technopat'a koştum :D.
Siber güvenlik ile alakalı teorik bile eğitimim yok ama iş veri tabanında bitiyor diye biliyorum.

Veri tabanı değil de programlama dili olarak Python'u tavsiye ederim. Siber güvenlikte etkili araçlar yazabilir ya da kullanabilirsin. Kendi Zero Day Exploitlerini yapabilirsin. Veri tabanı olarak büyük yerleri hedefleyeceksen Oracle, orta ve küçük yerlerse MS SQL. Web hedefleyeceksen MySQL.

Siber güvenlik için hangi veri tabanı dilini öğrenmeliyim?
Karşıma birçok dil çıktı bende kararsız kaldım ve Technopat'a koştum :D.
Siber güvenlik ile alakalı teorik bile eğitimim yok ama iş veri tabanında bitiyor diye biliyorum.

Bu iş için alanında uzman eğitim veren firmalar var.
Bana sorarsanız oradan destek alın.

Veritabanı dili nedir? İş veri tabanında bitmiyor, siber güvenlik kodlamayı öğrendikten sonra hedefiniz olmalı. Bir binayı nasıl yıkacağınızı bilmek için, o binanın nasıl dikildiğini bilmeniz gerekiyor. Bugün 3. parti araçlar ile MySQL açıkları yardımıyla bir site hackleyebilirsiniz fakat her ne kadar MySQL öğrenirseniz öğrenin bir yardımı olacağını sanmıyorum.

Veritabanı dili nedir? İş veri tabanında bitmiyor, siber güvenlik kodlamayı öğrendikten sonra hedefiniz olmalı. Bir binayı nasıl yıkacağınızı bilmek için, o binanın nasıl dikildiğini bilmeniz gerekiyor. Bugün 3. parti araçlar ile MySQL açıkları yardımıyla bir site hackleyebilirsiniz fakat her ne kadar MySQL öğrenirseniz öğrenin bir yardımı olacağını sanmıyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim, Ne yapmam gerekiyor peki ne öğrenmem gerekli önce?

Cevabınız için teşekkür ederim, Ne yapmam gerekiyor peki ne öğrenmem gerekli önce?
Şunu öğrenirsen olur, bunu öğrenirsen olur gibi bir şey yok maalesef hocam. Bu işlerde her şey çorap söküğü gibi. Günümüzde sqlmap kullanımı çok yaygın, işin teknik kısmı gerekmiyor. Aslında gerekiyor da kendinizi geliştirmek için seçeneğiniz sitelerde gerekmiyor. Sağlam dorklar bulmayı öğrenmelisiniz, dorklar işe yaramaya başladıktan sonra, sqlmap gibi araçları kullanmayı öğrenmelisiniz. Sqlmap, exploitleri kendi kullanıp size erişim şansı sağlar. Fakat bu gibi durumlarda tamamen dene yanıl ile öğrenirsiniz çünkü her sistemin size karşı response kısmı aynı olmayacak.

Geri
Yukarı