Siber suçlarda iftira atılır mı?

kikuchiyo

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Ben internette virüsler üzerine araştırırken hackerların dolandırıcılık vb. şeyler yapıp bunları sanki bizim bilgisayarlarımızdan yapılmış gibi gösterebildiğini okudum. PC’de Kaspersky Security Cloud kurulu şu an ve taramaları düzenli halde yapıyorum. Eğer virüs bulaşmış ve bunu antivirüs görmemiş olsa dahi benim böyle bir suçlanma vakasına karışmam önlenmiş olur mu antivirüs sayesinde? Sonuçta ağı tarıyor gerçek zamanlı olarak. Ayrıca başka ne gibi önlemler vardır alınabilecek? Bu forumun güvenlik kısmı beni biraz paranoyak yaptı açıkçası birkaç gündür kafama takıldı bu mesele. 😂

Teorik olarak iftira olmuyor bu olay, bilgisayarınız botnet türevi bir virüse yakalanmış ve uzaktan yönetilebilir hale geldiyse sizin bilgisayarınız üzerinden işlemler yapılıyor bu da aslında suçu size yıkan bir unsur. Fakat sizi kişisel hedef almayan bir saldırganın virüsüne yakalandığınızda yapabileceği en büyük şey bir sisteme saldırı için siz ve sizin gibi binlerce bilgisayarı kullanmak olur zaten bu durumlarda da binlerce bilgisayar sahibi sizinle aynı kaderi paylaşacağından polisin kapınıza dayanması biraz zor (imkanız demiyorum). Öte yandan bu gibi yollardan korunmak antivirüslere bel bağlamaktan değil bilinçli kullanıcı olmaktan geçiyor yani nasılsa bilgisayarımda antivirüs var bana birşey olmaz diyip her yerden dosya indirmemek gibi. Bilinçli bir kullanıcı olduğunuzda kişisel olarak sizi hedef almayan birinin ağına takılmanız çok zor eğer sizi hedef aldılarsa alınacak bir sürü önlem var. Bahsettiğiniz gibi antivirüs kullanmak, firewall kullanmak(Gelen Giden paketleri takip etmek, portları kapatmak), yerel ağ güvenliğini sağlamak (MAC filtreleme, ağınıza bağlı cihazları takip etme), güncel ve orijinal yazılımlar kullanmak, gelen SPAM mailleri açmamak, sizi tehdit eden birine boyun eğmemek, reklam engelleyici kullanmak.

Kısaca bunları uyguladığınızda başınıza kötü birşey gelme olasılığını çok düşürmüş oluyorsunuz. Gözlemlerime göre bunlardan en basiti dosya indirirken yanlış download tuşuna basma durumundan kaynaklanıyor, bu olay doğrultusunda zararlı yazılımlar sisteme bulaşabiliyor. Bunun için tavsiyem desteklediğiniz siteler haricinde diğer bütün sitelerde reklam engelleyici kullanmanız.

Geri
Yukarı