Sıfır Arabada Şanzıman değişimim değer kaybı yaşatır mı?

Knight Davion

Kilopat
Merhaba.

Arkadaşlar 2 Mayıs 2021'de 2021 model Opel Corsa aldım. Araç 6800 Km'de. Şu an aracı alalı üzerinden yaklaşık 5 ay geçti ve yaklaşık 4 aydır arabada geri vitese atarken bazen olmuyor. Şu an ortalama her 10 denemeden 3'ü başarısız oluyor ve tekrar denemek gerekiyor. Bugün yetkili servise gittiğimde şanzımanın açılmadan kesin bir şey söyleyemeyeceğini fakat Şanzıman dişlisi veya muhtemelen direkt şanzımanın kendisinin değişiminin gerekebileceğini söyledi. Bunun garanti kapsamında yapılacağını ve tramer kaydına işlemeyeceğini belirtti. Araçta değer kaybı olmaz dedi fakat bu cümle ne kadar doğru bilmiyorum. 5 gün sonra aracı bu konunun incelenmesi için bırakacağız ve muhtemelen en az 3-4 gün sürecek ve 3-4 gün araçsız kalacağız.

Araç gerçekten bir değer kaybı yaşamaz mı?
Tabii ki aksini kanıtlamak çok zor ama kullanım hatasından olduğunu düşünmüyorum ve fabrikasyon hatalı olduğunu düşünüyorum. 10 yıldır araba kullanmaktayım ve aracı yeni aldığımız için özellikle dikkat ederek kullanmaktayım. Sizce ne yapmalıyım?

Gerçekten az bilgimin olduğu ve tarafsız bilgiler edinmek istediğimden dolayı bu konuyu açmış bulunmaktayım. Konunun takibindeyim. Bilgili arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.

Araba otomatik mi yoksa manuel mi? Otomatik modellerde şanzıman sorunu yaşayanı daha çok görüyorum bu sıralar. Özellikle boşa almadan arabayı kapatanlar dişli sorununu çok yaşıyor.
Manuel ise yine dişli sorunu olması muhtemeldir fakat vites altı bağlantılardan da olabilir. 6800 km düşük ve kullanıcı hatasıyla bu kadar zamanda sıkıntı yaşatmaması lazım, bence üretimden kaynaklanan bir sorun olabilir.

Merhaba.

Arkadaşlar 2 Mayıs 2021'de 2021 model Opel Corsa aldım. Araç 6800 Km'de. Şu an aracı alalı üzerinden yaklaşık 5 ay geçti ve yaklaşık 4 aydır arabada geri vitese atarken bazen olmuyor. Şu an ortalama her 10 denemeden 3'ü başarısız oluyor ve tekrar denemek gerekiyor. Bugün yetkili servise gittiğimde şanzımanın açılmadan kesin bir şey söyleyemeyeceğini fakat şanzıman dişlisi veya muhtemelen direkt şanzımanın kendisinin değişiminin gerekebileceğini söyledi. Bunun garanti kapsamında yapılacağını ve tramer kaydına işlemeyeceğini belirtti. Araçta değer kaybı olmaz dedi fakat bu cümle ne kadar doğru bilmiyorum. 5 gün sonra aracı bu konunun incelenmesi için bırakacağız ve muhtemelen en az 3-4 gün sürecek ve 3-4 gün araçsız kalacağız.

Araç gerçekten bir değer kaybı yaşamaz mı?
Tabii ki aksini kanıtlamak çok zor ama kullanım hatasından olduğunu düşünmüyorum ve fabrikasyon hatalı olduğunu düşünüyorum. 10 yıldır araba kullanmaktayım ve aracı yeni aldığımız için özellikle dikkat ederek kullanmaktayım. Sizce ne yapmalıyım?

Gerçekten az bilgimin olduğu ve tarafsız bilgiler edinmek istediğimden dolayı bu konuyu açmış bulunmaktayım. Konunun takibindeyim. Bilgili arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum.

Her ne kadar tramere işlemese bile alan kişi herhangi bir Opel bayiisini aradığında yaptırdığınız işlemi görebilir. Fiyatı düşürmenizi isteyebilir. 7000 km fazla değil bende fabrikasyon hatalı olduğunu düşünüyorum.

Servis kaydı olacağı için illaki fiyatı ve alacak kişiyi etkileyecektir. Ek olarak manel Opeller geri vitesine zor geçme sorununu yaşatıyor. 2001 ve 2016 sedan Astra kullanma fırsatım oldu ikisi de aman aman olmasa da bazen 2. denemede geçti geri vitesine. Başka problem yoksa bir süre daha gözlemleyin derim.

Söylemeyi unutmuşum. Araba manuel 5 vites. Yetkili servisteki servis şefi 20 yıllık çalışan personel "Ben şanzıman dişlisini de değişsem paramı kazanırım, komple şanzımanı da değişsem paramı kazanırım burasi ticarethane sonuçta" gibi bir cümle dedi. Eğer sorun çok ufak bir şey ise para kazanmak için daha büyük bir sorun varmış gibi kar amacıyla daha büyük tutarlı bir parçayı tamir ya değişim yapmasından korkuyorum. Bununla ilgili öneriniz nedir?

Söylemeyi unutmuşum. Araba manuel 5 vites. Yetkili servisteki servis şefi 20 yıllık çalışan personel "ben şanzıman dişlisini de değişsem paramı kazanırım, komple şanzımanı da değişsem paramı kazanırım burasi ticarethane sonuçta" gibi bir cümle dedi. Eğer sorun çok ufak bir şey ise para kazanmak için daha büyük bir sorun varmış gibi kar amacıyla daha büyük tutarlı bir parçayı tamir ya değişim yapmasından korkuyorum. Bununla ilgili öneriniz nedir?

Yapanlar var açık söylemek gerekirse. Tamir edilebilir parçayı direk değiştirenler oluyor.

Geri
Yukarı