Sıfırdan İngilizce nasıl öğrenilir?

mertpivvo

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese selam, ortaokuldayken İngilizce dersleri ile hiç ilgilenmiyordum zaten genel olarak derslerim kötüydü. Bende dinlemediğim için İngilizce'yi öğrenemedim. Hiç ama hiçbir şey bilmiyorum 1 sene önce YouTube'da sıfırdan İngilizce eğitimi videosunu 10. bölüme kadar falan izledim. Deftere unutmamam gereken şeyleri yazdım ama sonra üşenip bıraktım. İngilizce'nin evrensel bir dil olduğundan ve çoğu şey bu dil üzerinden yürütüldüğünden bu dili öğrenmeyi çok istiyorum. Bu sefer üşenip bırakmayı hiç düşünmüyorum, gerçek anlamda 3-5 tane İngilizce kelimeyi öğrensem devamının geleceğini düşünüyorum. Ücretsiz olarak sıfırdan İngilizce öğrenme programı/uygulaması web sitesi veya videosu varsa tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

İngilizce'nin temel yapısını, mantığını öğrendikten sonra günlük hayatta karşılaştığınız cümleleri, kelimeleri kafanızdan İngilizce olarak geçirin, bilmediğiniz kelime içeriyorsa kelimeyi araştırıp öğrenin.

Haluk Tatar'ın temel olarak sıfırdan öğrenmek için bir serisi var. Faydalı olabilir. Tık. Aynı şekilde Youtube'da farklı eğitim videoları da bulabilirsin.

Bunun dışında gramer kitabı alıp temel gramer'i çözmen önemli. Gerisi kelime bilgine kalıyor. Bol bol seviyene göre kitap, hikaye, haber okuyarak, dizi/film izleyerek, İngilizce oyun oynayarak çözeceksin. Ben telefonumu bile İngilizce dilinde kullanıyorum en basitinden, hayatınızı İngilizce yapmazsanız öğrenemezsiniz.

Etrafındaki her şeyi rehberin olarak kabul et tek yaşıyorsan rahatsın ama ailenle yaşıyorsan biraz tahamül etsinler. Küçük küçük not kağıtlarına evdeki her şeyin İngilizce'sini araştır yaz, eşyaların üstüne yapıştır kullandıkça yanından geçtikçe tekrarla. Daha sonra seviye 1 hikaye kitapları al oku, anlayabilidiğini anla bilmediğin yerderle araştır elinin altında internet var. Bu yolda sana önerebileceğim siteler Tureng ve Duolingo olacaktır. YouTube'dan eğitim videoları izle. Albert Helmann diye bir adam var Amerika'da yaşıyor türkçesi senden benden iyi. O çok sağlam bir seri yapcak herhalde bu İngilizce eğitimiyle ilgili onları takip et. İngilizce makale oku, haber sitelerinde gezin. Yabancı film dizi izle, şarkılar dinle, sesli hikayeler dinle. Eğer ipin ucunu bırakmazsan hiç değilse normal seviyesinde bir İngilizcen olur. İngilizce bilenlerle chat yap, görüntülü konuş. İngilizce'nin çok konuşulduğu ülkere gitme imkanı bulursan daha çok gelişirsin. Saçma sapan gereksiz parayı da kurslara kaptırmazsın.

Haluk Tatar'ın temel olarak sıfırdan öğrenmek için bir serisi var. Faydalı olabilir. Tık. Aynı şekilde Youtube'da farklı eğitim videoları da bulabilirsin.

Bunun dışında gramer kitabı alıp temel gramer'i çözmen önemli. Gerisi kelime bilgine kalıyor. Bol bol seviyene göre kitap, hikaye, haber okuyarak, dizi/film izleyerek, İngilizce oyun oynayarak çözeceksin. Ben telefonumu bile İngilizce dilinde kullanıyorum en basitinden, hayatınızı İngilizce yapmazsanız öğrenemezsiniz.
Tek kelime ingilizce kelimeleri biliyorum ama 2. kelime ingilizceye geldiğimde batırıyorum. Dizi film izlerim ama ingilizce altyazı izleyemem çünkü hiç ingilizce bilgim yok. Türkçe altyazı diyorsanda altyazıları hızlı okuyamıyorum dublajı varsa onu izliyorum dublajı yoksa mecbur altyazı izliyorum. Dediğim video o video idi. Bir türlü ezberleyememiştim hep yazdığım kağıda bakmak gerekiyordu. En basit tek kelime ingilizce kelimeleri biliyoruz tabi oyunlardan play,cencel,resume, computer,member, maps gibi kelimeleri oyunlardan veya azda olsa filmlerden öğrendim. Ama kelimeler uzadıkça zaten anlamıyorum.

Bu Haluk Tatar'ın öğrettiği hangi ingilizce ? Amerikan mı tavsiye edersiniz british mi ?

Zamanla ve emek göstererek yapılacak bir iş. Ortaokuldan itibaren sürekli altyazılı film izleyerek, oyun içi takım arkadaşları ile dilim döndüğü kadar İngilizce konuşmaya gayret ederek başardım. Şuan istediğim seviyede değilim o yüzden sürekli yeni kelimeler öğrenmeye çalışıyorum.

İstek lazım hocam. İstemeden bir işi yapamazsınız. Biraz da zaman geçmesi lazım tabii.

Geri
Yukarı