Çözüldü Sıfırdan site tasarlayarak günlük olarak güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AcarCnr

Kilopat
Yer
Tashkent, Uzbekistan
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar soru başlıkta belirttiğim gibi. Hem bir şeyler öğrenmeyi sevdiğim hem de sıkıntıdan Udemy üzerinden Web tasarım ve bilgisayar programlama dersleri aldım. HTML ve CSS konularını bitirdim ve ufaktan basit sayfalar yapıyorum. Aklıma şu soru takıldı: Normalde bir web sitesi oluşturma aracı ile hemen belirli kutulara yazını yazıyorsun ve resimleri atıyorsun anında güncelliyor siteyi. Fakat ben böyle tüm dosyalar, sayfaların tasarımları ve içerikleri kendim oluşturup tasarlasam, mesela anasayfada ki içerikleri güncel tutmak adına günlük olarak değişiklik yapsam bunu her seferinde kaynak kodlarındaki paragraf ve resim kısımlarını değiştirerek mi yapacağım yoksa hazır bir editör kullanılıyor mu?

Şu anda 66 ders gördüm. Toplam 697 tane ders var belki ileride anlatıyordur ama şu an merak ettim.
Programlama derslerinde de Python öğrendim, şu anda Java derslerindeyim. 659 dersten 97'sini bitirdim.

Aklıma gelen son şey ise programlama ve tasarım bir olarak tasarlanıp öyle işlerin kolaylaştırılması.

Not: Üniversite'de Fortran diye bir dil dersi vardı. O zamanlar programlamadan nefret etmiştim. (Makine mühendisliği okudum.) Şu an aldığım dersler bana nedense kolay ve eğlenceli geliyor. Sebebini bilmiyorum ama eğleniyorum kod yazarken ve nasıl yapacağımı düşünürken.

Çözüm
Sürekli dosya aktarımı yapmadan değişiklik yapmak için Back-End dilleri kullanılır.

Örnek olarak haber sitelerini alalım. Sürekli bir haber yüklemeleri gerektiği zaman dosya aktarımı yapmazlar. Back-end dilleri ile oluşturulan(örneğin: PHP) bir basit haber sitesi yapalım. Bir panel yapmamız gerekecek. Panel üzerinden haber açımı, düzenleme ve benzeri değişiklikler yapılabilecek şekilde ayarlanır. Yeni haber oluşturma, haber silme, taşıma gibi işlemler o panel üzerinden yapılır. Bu haberler tabii havada asılı kalmayacağı için veritabanı bağlantısına ihtiyaç vardır(örneğin: MySQL). Bu yaptığımız haberler veritabanında kaydolur. Böylelikle her haber için sürekli dosya aktarımı yapmaktansa veritabanına bilgi gönderilir.

Umarım açıklayıcı olmuştur. En basit şekilde anlatmaya çalıştım.
Sürekli dosya aktarımı yapmadan değişiklik yapmak için Back-End dilleri kullanılır.

Örnek olarak haber sitelerini alalım. Sürekli bir haber yüklemeleri gerektiği zaman dosya aktarımı yapmazlar. Back-end dilleri ile oluşturulan(örneğin: PHP) bir basit haber sitesi yapalım. Bir panel yapmamız gerekecek. Panel üzerinden haber açımı, düzenleme ve benzeri değişiklikler yapılabilecek şekilde ayarlanır. Yeni haber oluşturma, haber silme, taşıma gibi işlemler o panel üzerinden yapılır. Bu haberler tabii havada asılı kalmayacağı için veritabanı bağlantısına ihtiyaç vardır(örneğin: MySQL). Bu yaptığımız haberler veritabanında kaydolur. Böylelikle her haber için sürekli dosya aktarımı yapmaktansa veritabanına bilgi gönderilir.

Umarım açıklayıcı olmuştur. En basit şekilde anlatmaya çalıştım.

Son düzenleme:
Çözüm
Siz front-end dersi almışsınız. Bunun bir de arka planda çalışan back-end kısmı var. Database ile iletişime geçip verileri front-end'e aktaran, front-end'den aldığı veriyi Database'ye gönderen kısım. Örnek veriyorum blog sitesi yaptınız. Yeni girdi için front-end'de sadece sizin(yani admin)'in erişebileceği bir paneliniz olacak. Oradan input blokları ile veriyi alıp back-end'e, oradan da Database'e gidecek. Daha sonrasında ana sayfayı tekrar yenilediğinizde Database'den verileri çekecek ve yeni eklediğiniz içerik de gözükecek.

Hangi eğitimi aldığınızı yazarsanız ben sizin ileride ne yapacağınızı daha ayrıntılı anlatabilirim.

@Ecmel , @exTypen teşekkürler arkadaşlar, ilerleyen derslerde back-end derslerini görmüştüm. Aklıma takıldı da bu kadar zor olmamalı diye. (Zor derken uğraştırıcı.) SQL dersini programla dersinde biraz görmüştüm. Detaylı olarak o da programlama derslerinde anlatılıyor.

Siz front-end dersi almışsınız. Bunun bir de arka planda çalışan back-end kısmı var. Database ile iletişime geçip verileri front-end'e aktaran, front-end'den aldığı veriyi Database'ye gönderen kısım. Örnek veriyorum blog sitesi yaptınız. Yeni girdi için front-end'de sadece sizin(yani admin)'in erişebileceği bir paneliniz olacak. Oradan input blokları ile veriyi alıp back-end'e, oradan da Database'e gidecek. Daha sonrasında ana sayfayı tekrar yenilediğinizde Database'den verileri çekecek ve yeni eklediğiniz içerik de gözükecek.

Hangi eğitimi aldığınızı yazarsanız ben sizin ileride ne yapacağınızı daha ayrıntılı anlatabilirim.
Şuan bu ikisini öğreniyorum.

Ders içeriklerine bir göz gezdirdim. En son 2 dersi bunlara ayırmış. Muhtemelen bundan öncede bir yerlerde anlamıştır.
ders.GIF

Yeni konular

Geri
Yukarı