Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlanmalı?

Tregrast

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, bilgisayar kullanmayı seven biri olduğum için yazılımcı olma hayalim var. Bu yıl üniversite sınavı için mezuna kalacağım, seneye de güzel bir yazılım mühendisliği ile ilgili üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Kendimi daha iyi geliştirmem açısından yazılımı şimdiden öğrenmek istiyorum. Bu zamana kadar bilgisayardaki sürecimi oyun, forum, dizi-film gibi eğlenceli şeylere harcadım ancak kendim de bir şeyler başarmak istiyorum. Ancak nasıl başlamam gerektiğini ve ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl başlamalıyım?

Not: İşletim sistemim Windows, eğer gerekliyse bile en azından şu anlık değiştirmeyi düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak araştırma yapmayı ve Google kullanmayı öğrenerek.

Ve eskiden açılmış milyon tane konuyu okumak.

1624517890449.png

Öncelikle merhaba, bilgisayar kullanmayı seven biri olduğum için yazılımcı olma hayalim var. Bu yıl üniversite sınavı için mezuna kalacağım, seneye de güzel bir yazılım mühendisliği ile ilgili üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Kendimi daha iyi geliştirmem açısından yazılımı şimdiden öğrenmek istiyorum. Bu zamana kadar bilgisayardaki sürecimi oyun, forum, dizi-film gibi eğlenceli şeylere harcadım ancak kendim de bir şeyler başarmak istiyorum. Ancak nasıl başlamam gerektiğini ve ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl başlamalıyım?

Not: İşletim sistemim Windows, eğer gerekliyse bile en azından şu anlık değiştirmeyi düşünmüyorum.
Başlaman güzel olmuş. Bende yazılım ile ilgileniyorum. Benim izlediğim adımları anlatmak istiyorum:
  • Öncelikle yazılım hakkındaki temel bilgilere sahip olacaksın. Mesela Ruby, Java, Phyton vs. nedir bunları bileceksin. Bunları bileceksin ki izlediğin eğitim videolarında bu terimleri kullandığında yabancılık çekme.
  • Youtube üzerinde çok video var. Undemy üzerinde de buna dair bir çok video var. Ben yazılım hakkında bir telegram grubuna katılmıştım. Orada temelli veya kısa süreli ücretsiz olan dersleri atıyorlardı. Oradan izleyip öğrenmiştim. Sende Undemy üzerinden ücretsiz kurs bulmalısın. Bulamazsan veya almak istemezsen, Youtube üzerinden araştırma yapıp sana göre en güzel anlatan kanalları izleyebilirisin
  • O videoları izleyerek bir şeyler öğren ve o gün ne öğrendiysen uygula. O videoda izlenen yol ile nasıl oluyor mantığını kavrayıp kendine özgün bir şeyler yap. O kişinin yaptığının aynısını yap.
  • Sonrasında kendine özgü içerikler geliştir. Olan bir şeye eklemede yapabilirsin. Mesela aklıma gelen ilk örnek ile anlatayım. Şimdi bir program yapacaksın diyelim. Ama bu program kendi fikirlerinin olduğu ve piyasada hiç bulunmayan ya da çok az bulunan program olsun.
  • Geriye kalan şeyler ise bol bol pratik yapmak. Olayın mantığını kavramak. Sonrasında ise fikirlerini projeye dökmek.

Ek olarak şunu da eklenmek istiyorum. Stackoverflow diye bir platform var. Orada topluluklara katılıyorsun. Sonrasında yapamadğın bir yer olursa danışıyorsun yardımcı oluyorlar. Ya da bir ekip bulup onlarla da çalışabilirsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı