Sıfırdan yazılıma nereden başlamalıyım?

Merhaba. Düşük seviyeli programlama dillerinden(c++,c,java) başlamak yerine, python veya javascript gibi yüksek seviyeli programlama dillerine yönelip az çok programlamanın mantığını anlamanızı tavsiye ederim. Ayrıca şu konuya açıklık getirmek isterim, bir programlama dilinin seviyesi(seviyeden kastım o programlama dilinin zayıf olması veya güçlü olması anlamında değil) artıkça makine dilinden uzaklaşır, günlük konuşma diline yakınlaşır.

Merhaba. Düşük seviyeli programlama dillerinden(c++,c,java) başlamak yerine, python veya javascript gibi yüksek seviyeli programlama dillerine yönelip az çok programlamanın mantığını anlamanızı tavsiye ederim. Ayrıca şu konuya açıklık getirmek isterim, bir programlama dilinin seviyesi(seviyeden kastım o programlama dilinin zayıf olması veya güçlü olması anlamında değil) artıkça makine dilinden uzaklaşır, günlük konuşma diline yakınlaşır.
Java dusuk seviye bir dil degil.

Hiçbir bilgim yok, hangi sitelerden en anlaşılır şekilde başlamalıyım ve hangi yazılım dili ile başlamam gerekiyor, okul ile bir yere varmayacağımı bugün sınav çıkışı anladım.

Ve ortaokulda scratch diye bir basit oyun yapma programı göstermişti bilişim hocamız. O işime yarar mı gelişmemde?

Son olarak yazılım ile önümü açabilecek ne yapabilirim?

Python Python şu an en çok kullanılan dildir. Ve çok kolaydır gelecekte çok çok fazla işine yarayacaktır. Eğer gerçekten yazılımcı olacaksan.

Sıralama.

1 Python. ( web geliştirme veri analizi, robotik uygulamaları )
2 C# C++ ( oyun, program yapılırken kullanılır.
3 HTML PHP CSS. ( web sitelerinde kullanılır)
4 SQL ( veritabanında kullanılır.

Eğer bunları öğrenirsen çok fazla yerde işe girebilirsin.

Zaten hep aynı şeyler öneriliyor ve aynı argumanlar öne sürülüyor. Söyleyenlerin de kendilerinin bir şey bildikleri şüpheli.

Önce kendiniz deneyin, sonra doğru olduğunu bildiğinizi önerin.

Hiçbir bilgim yok, hangi sitelerden en anlaşılır şekilde başlamalıyım ve hangi yazılım dili ile başlamam gerekiyor, okul ile bir yere varmayacağımı bugün sınav çıkışı anladım.

Ve ortaokulda Scratch diye bir basit oyun yapma programı göstermişti bilişim hocamız. O işime yarar mı gelişmemde?

Son olarak yazılım ile önümü açabilecek ne yapabilirim?

Bende yeni olarak başladım ileride Oyun geliştirmek istiyorum o yüzden C++,C# öğreniyorum şu an, herkesin dedigini söylememe gerek yok galiba ama az biraz İngilizce lazım ama sen istedikten sonra bunlar sorun veya aklını başka şeylere yönlendirecek şeyler değil.
Ayrıca gerçekten bir şeyyler yapacak ve başarmak istiyorsun Instagram olsun, YouTube de olsun yolunu başka şeylere götürecek etkenlerden uzar durmalısın bence, yapmak istedigine odaklanıp o tarz şeyleri takip etmelisin önceden ders videoları izlerken yanda karşıma başka tür videolar denk gelirdi derse 20 dk ara verip başka videolara odaklanırdım bu hiç etik değil okudugunu veya izledigini senden uzaklaştırır ama şu an sadece C# fokuslandım ve kendime inanıyorum ki istedigim yere varabileceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı