Sigarayı Bıraktım ve Neler Değişti?

JenLedger

Kilopat
Makaleler
1
Yer
C:/Program Files/Antalya
Daha fazla  
Meslek
Satış Yöneticisi
Merhabalar herkese, uzun bir yazı oldu, kimse okumaz tahminen ama yazayım ben yine de. :)

Arkadaşlar günü tam hatırlamıyorum ama galiba 1 ay oldu sigarayı bırakalı. Nasıl bıraktım ve neler değişti bunları yazmak istedim. Bu arada 24 yaşındayım ve maalesef ki 11 yıl boyunca sigara kullandım. Günde bir buçuk paket içiyordum.

Şikayetlerim;
Benim sigaradan en çok rahatsızlık duyduğum konu kokusuylaydı. Bırakmadan önce son 1-2 aydır yakın arkadaşlarım beni sürekli uyarıyordu. Hem nefesim, hem de üstüm başım efsane denilebilecek şekilde sigara kokuyordu. Mesela arabaya biniyorduk, biri sigara mı içiyor diyen oluyordu. İçmiyordum o sıra ama koku benden geliyordu. :) Konuşurken de nefesimden ötürü insanların uzaklaştıklarını fark ediyordum artık. Kendimi de zaten iyi hissetmemeye başlamıştım her bakımdan, sürekli nefesim daralıyor, koşarken hemen tıkanıyorum, sürekli mutsuz hissediyorum, hiçbir yediğimden içtiğimden tat alamıyorum, koku alamıyorum tek aldığım koku sigara kokusu, maddi anlamda da zorladığı zamanlar oluyor, benim kilom boyuma göre az, 1.86 boyum var 64 kiloydum, şimdi bir ayda 72'yi görebildim.

Nasıl bıraktım;
Ocak ayının ortalarıydı, kendime gün seçtim. Cumartesiyi seçtim iş yok 2 gün tatil dalgınlık falan olursa idare ederim diye. Cuma günü içebildiğim kadar çok içtim. Kalan sigaraları artık yok etmedim, kalsın dedim ne olacak. Kendimi niye bu kadar şartlıyorum, kendimi sanki sigarayı hiç kullanmamışım diye inandırayım dedim, öyle de yaptım. Gece yatmadan önce hayatımın en detaylı ve uzun diş fırçalamasını ve banyosunu yaptım ve ardından uyudum. Kendimi de artık, sigaraya hiç başlamamışım, sigarayı hiç sevmiyorum, canımda çekmiyor ve çekmeyecek hiçbir zaman diye ikna ettim. Kimseye bıraktığımı söylemedim, biliyorum ki söylesem dalga geçecekler, sen asla bırakamazsın gibi cümleler kuracaklar. En iyisi bu dedim. İlk günden fark ettiler zaten, içesim yok sadece dedim.

Bıraktıktan sonra yaşadıklarım;
İlk 3 gün aklımdan neredeyse hiç çıkmadı diyebilirim, ama dayan geçer dedim, içimdeki o "Sigara iç ya ne olacak az içersin" gibi şeyleri dinlemedim. Direkt kendimi dışarıya attım. Evden çıktıktan sonra her zaman sigara yakardım, bu sefer yapmadım eksiklik hissettim. Ama şöyle de bir şey var daha ilk günden bile sokaktaki her şeyin kokusunu aldım hoşuma gitmeye başladı bu durum. Halsizlik durumu olmadı, tam aksi bir canlanma durumu oldu. Her yere koşasım geldi, elim kolum rahat durmadı, ben de yürüyeyim dedim. Hayatımda hiç yürümediğim kadar yürüdüm. Sürekli aklım sigaradaydı ama ben bunu normal buldum, şikayetçi olmadım. Çay, kahve içmekten çekinmedim sigarayı tetikler diye falan.

İlk günden itibaren normalde yediğim yemeğin abartısız 4 veya 5 katını yemeye başladım günlük olarak, iştahım açıldı.
İkinci gün tat ve koku almaya başladım iyice.
İlk 3 gün, elim ayağımda titreme ve aşırı üşüme durumu oldu. 3 günün sonunda geçti. Kan dolaşımı ile alakalıymış.
İlk iki gün aşırı dikkat dağınıklığı ve hafıza sıkıntısı çektim, sigara aklımdan hiç çıkmadı, üçüncü günle birlikte epey azaldı.
Bir hafta sonra, boğazımdaki sürekli olan ağrılar ve öksürme durumu geçti.
Özellikle ilk 3 hafta diyebilirim, abartılı şekilde yemek yedim, Şimdi yeni yeni biraz normale döndüm, normale döndüm dediğim de sigara içerkenkinden yine fazla ama normal bir insan gibi, sigara içerken çok az yemek yiyordum da. ( 64 kilodan 72ye çıktım.)
İlk bir hafta kollarımda ve bacaklarımda yanma ve acı hissi vardı, hafif olmak üzere. Ama bunu iyiye yordum. Sigaranın uyuşturma etkisi geçti demek ve ben artık her şeyi hissedebiliyorum dedim.

Aklıma bir şey gelirse düzenleme yaparım. :) İyi Sosyal'ler.

Bu yazıyı yazmanız ayrıca bir motivasyon olur. Ben de alkol ve sigara kullanmıyorum, daha önce de tecrübe etmedim. Sağlığımız için bunlara dikkat etmeliyiz.
Yani bir düşünün karaciğeri ve akciğeri öldüren bir şeye para ödüyorlar. Bunu yapan insanın aklından şüphe ederim. Ne iş veririm nede aş. :D

Ben de aynı bu şekilde tam üç günde bırakabilmiştim. O üç gün kabus gibiydi ama ondan sonra çok rahatladım. Neredeyse iki ay oldu bırakalı. Geçen bir tane yakayım dedim ikinci nefeste attım. Ben bu iğrenç şeyin neyini seviyormuşum yahu?
Sizi tebrik ederim, ebedi olması dileğiyle.🙂

Herkese çok teşekkürler arkadaşlar :)
Bu yazıyı yazmanız ayrıca bir motivasyon olur. Ben de alkol ve sigara kullanmıyorum, daha önce de tecrübe etmedim. Sağlığımız için bunlara dikkat etmeliyiz.
Yani bir düşünün karaciğeri ve akciğeri öldüren bir şeye para ödüyorlar. Bunu yapan insanın aklından şüphe ederim. Ne iş veririm nede aş. :D
Alkol ben de kullanmıyorum, kumar da yok, hiç bir kötü alışkanlığım kalmadı artık. :D

Benim bırakma serüvenim çok inişli çıkışlıydı ama en nihayetinde kurtuldum. Tebrik ederim. UUmarım hayatının sonuna kadar tekrar kullanmayı bile düşünmezsin. 🙂

Benim bırakma serüvenim çok inişli çıkışlıydı ama en nihayetinde kurtuldum. Tebrik ederim. UUmarım hayatının sonuna kadar tekrar kullanmayı bile düşünmezsin. [emoji846]
Umarım hocam, tiksiniyorum artık hiç içesim yok, umarım bir taneden birşey olmaz demem, veya dersem de umarım bişey olmaz [emoji23]
@26318 teşekkürler hoşbulduk :)

Yeni konular

Geri
Yukarı