Sigarayı nasıl bırakabilirim?

Defalarca içip bıraktım. Zaten bırakabiliyorum mantığıyla bazen en zor anlarımda içmezken en eğlenceli anlarda içebiliyordum. Zaten 2-3 gün zor geliyor. O zamanı atlat, sonra bir nargile iç. Nargile alışkanlığını haftada 1 yap. Bu süreçte zaten sigara içmeyeceksin. Nargile alışkanlığını da 3-4 ay sonra bırakırsın.

Selam dostlar, sigaraya başlayıp bırakan var mı, nasıl başardınız?

Yaklaşık 12-13 yıldır içiyorum. Sadece 6 ay bırakabildim. İlaç vs hikaye. Azaltarak falan hiç bırakamazsın. Oturup düşüneceksin ve kesin karar vereceksin.
İlk 1-2 haftanın krizleri biraz ağır oluyor. Onları atlatırsan gerisi kararını diretmeye kalmış. Şunu da yaz bir kenara krizler 3-5 dakikadan uzun sürmez, krizin geldiğinde 5 dk kadar sabredersen kriz bir süreliğine geçiyor. İlk aydan sonra işler kolaylaşıyor. Ama içme isteğin 1 yıl ile 2 yıl arası devam edecek, kararlılık burada devreye giriyor. İraden kırıldığı vakit kaybediyorsun. 1 tane bile olsa içmeyeceksin bıraktım dedikten sonra. Bol şans...

Önce mental olarak kafanda bitirmen lazım. Çok büyük irade göstermen gerekiyor. Bırakmayı istemek ile kafada bitirmek farklı şeyler. Ben yaklaşık 18 yıldır içiyorum. Hala bırakma gücünü bulamadım. Kafamız rahat olsa bırakmak kolay olurdu ama bu ülkede zor. O yüzden bazı sebeplere dayandırarak bırakma zorunluluğu hissetmen gerekiyor. İçince pişmanlık yapacak bir sebep bulman lazım.

Sigaraya ayırdığın parayı çok istediğin başka bir şeye ayıracağını düşünerek kendine hedef koyabilirsin. Kenara attığın paraların biriktiğini gördükçe irade gücün ve kontrasyonun da artar. Sigara gerçekten sağlık açısından çok kötü etkilere sahip fakat sağlık hiçbir zaman bırakma sebebi olamıyor. O yüzden kendine içmemek için sebepler bul. Sigarayı bırakma kuruluşlarına vs. başvurabilirsin ayrıca.

Okul zamanında derslere girdiğinde, devlet dairelerinde, hastanelerde vs. sigara içemediğini bildiğin için sigara içmeyi aramıyorsun mesela. Aynı ortamı ve şartları evinde, dışarıda kafanda oluşturmaya çalış. Kafada ve psikolojik olarak biten bir olay.

Öncelikle şöyle ifade edeyim; ilaç/hap, bitkisel tedavi, kür gibi şeyler sadece para yolma yollarından ibaret. Bütün mesele imkansız gibi gelse de sadece sizsiniz, bırakmanız için hiçbir müdahaleye gerek yok. 35 yıllık bir içici bile müdahalesiz bıraktıysa sizin bırakmamanız için hiçbir neden yok.

Bırakabilmen için önerdiğim yöntem şudur: Sigarayı bıraktıktan sonraki günlerde, haftalarda vücudunda neler olduğunu ve seni zorladığı noktaları internette araştırarak bulabilirsin. Bu bilgilere aşina olursan başına gelen şeylerin gelip geçeceğini zaten önceden gördüğün, bildiğin için garipsemezsin. Sabırlı olacak motivasyonu bulma şansın olur. Canın sigara çektiğinde yerine yapacak başka bir işi kendine görev edinebilirsin. Sigara ihtiyacın olduğu anda o işe yönelirsin. Çok kısa sürede kurtulacaksın bu illetten, inanıyorum dostum.

Geri
Yukarı