Sigarayı Yeni Bıraktım

aaeerr

Hectopat
Arkadaşlar sigaraya 8. sınıfta başladım, yıl 2010 gibiydi sanırsam. O gün bu gündür sigara içiyordum. Tam 13 yıl. Tahminimce benden çok şey götürdü, boyum 170 kilom 60. Hep düşünürüm, acaba sigara içmesem boyum daha uzun olur muydu, vücudum şeklen daha iyi olur muydu? Daha önce başarısız birkaç bırakma denemem oldu; 2 kere 3 ay, 1 kere 1 ay bırakmıştım ama sonra 1 taneden bir şey olmaz diyerek bu tuzağa tekrar düştüm.
AMA!
Bir süredir ciğerlerim hırlıyordu, oturduğum yerden kalkıp kapı açıp otursam nefes nefese kalıyordum. Geceleri ciğerlerimin hırlaması ve nefes darlıkları iyice arttı. Doktor arkadaşımın KOAH olmak üzeresin demesi de cabası. 2 gün önce gece o kadar kötü oldum ki, nefessizlikten ölüyorum sandım. Ayrıca medeniyetten uzak, internete bile zor girilen bir yerdeyim şu an. Doktor falan hak getire. O gece sigarayı bırakmaya karar verdim. Yani bu bırakma denemesi olmayacak, eğer yavaş yavaş acı çekerek ölmek istemiyorsam, yaşamak ve hayata tutunmak istiyorsam bırakmak zorundayım. Tam da bunun için mücadele ediyorum. İlk 2 gün çok zorlamadı ama devamı nasıl olacak bakacağız. Tavsiyelere açığım.

İçen arkadaşların varsa uzak durmanı öneririm. 2 senedir bırakmaya çalışan arkadaşım da 1 ay içmemeyi başarmıştı. Fakat geçenlerde içen bir arkadaşı sürekli içmesi için ısrar etmiş, yine başladı.

İçen arkadaşların varsa uzak durmanı öneririm. 2 senedir bırakmaya çalışan arkadaşım da 1 ay içmemeyi başarmıştı. Fakat geçenlerde içen bir arkadaşı sürekli içmesi için ısrar etmiş, yine başladı.
Şu an insanlıktan uzak bir yerde iş arkadaşlarımlayım, 6 kişiyiz. Sigara içmeyen bir kişi vardı, benimle beraber 2 oldu. Önceleri onların içiyor olması beni çok tetikliyordu ama şimdi irademe karşı büyük bir savaş başlattım.

Arkadaşlar sigaraya 8. sınıfta başladım, yıl 2010 gibiydi sanırsam. O gün bu gündür sigara içiyordum. Tam 13 yıl. Tahminimce benden çok şey götürdü, boyum 170 kilom 60. Hep düşünürüm, acaba sigara içmesem boyum daha uzun olur muydu, vücudum şeklen daha iyi olur muydu? Daha önce başarısız birkaç bırakma denemem oldu; 2 kere 3 ay, 1 kere 1 ay bırakmıştım ama sonra 1 taneden bir şey olmaz diyerek bu tuzağa tekrar düştüm.
AMA!
Bir süredir ciğerlerim hırlıyordu, oturduğum yerden kalkıp kapı açıp otursam nefes nefese kalıyordum. Geceleri ciğerlerimin hırlaması ve nefes darlıkları iyice arttı. Doktor arkadaşımın KOAH olmak üzeresin demesi de cabası. 2 gün önce gece o kadar kötü oldum ki, nefessizlikten ölüyorum sandım. Ayrıca medeniyetten uzak, internete bile zor girilen bir yerdeyim şu an. Doktor falan hak getire. O gece sigarayı bırakmaya karar verdim. Yani bu bırakma denemesi olmayacak, eğer yavaş yavaş acı çekerek ölmek istemiyorsam, yaşamak ve hayata tutunmak istiyorsam bırakmak zorundayım. Tam da bunun için mücadele ediyorum. İlk 2 gün çok zorlamadı ama devamı nasıl olacak bakacağız. Tavsiyelere açığım.
Hocam hayırlı olsun. İnsan sağlına bakmalı. Bu illetten kurtulduğunuz iyi oldu.

Arkadaşlar sigaraya 8. sınıfta başladım, yıl 2010 gibiydi sanırsam. O gün bu gündür sigara içiyordum. Tam 13 yıl. Tahminimce benden çok şey götürdü, boyum 170 kilom 60. hep düşünürüm, acaba sigara içmesem boyum daha uzun olur muydu, vücudum şeklen daha iyi olur muydu? Daha önce başarısız birkaç bırakma denemem oldu; 2 kere 3 ay, 1 kere 1 ay bırakmıştım ama sonra 1 taneden bir şey olmaz diyerek bu tuzağa tekrar düştüm.
Ama!
Bir süredir ciğerlerim hırlıyordu, oturduğum yerden kalkıp kapı açıp otursam nefes nefese kalıyordum. Geceleri ciğerlerimin hırlaması ve nefes darlıkları iyice arttı. Doktor arkadaşımın koah olmak üzeresin demesi de cabası. 2 gün önce gece o kadar kötü oldum ki, nefessizlikten ölüyorum sandım. Ayrıca medeniyetten uzak, internete bile zor girilen bir yerdeyim şu an. Doktor falan hak getire. O gece sigarayı bırakmaya karar verdim. Yani bu bırakma denemesi olmayacak, eğer yavaş yavaş acı çekerek ölmek istemiyorsam, yaşamak ve hayata tutunmak istiyorsam bırakmak zorundayım. Tam da bunun için mücadele ediyorum. İlk 2 gün çok zorlamadı ama devamı nasıl olacak bakacağız. Tavsiyelere açığım.

Öncelikle çok sevindim bıraktığınıza bende 1 2 defa tadına bakmışımdır ancak hiç merakım olmadı tam tersine dedim nasıl içiliyor diye. Önemli olan sizin irade sahibi olmanız kendinizde bu gücü görmüşsünüz ki bırakacağım demişsiniz ki bırakmaya da devam edin ya da artık yumurta kapıya dayandı ciğerlerde ötüyor civciv gibi en iyisi bırakayım dediniz.
Yani aslında demem o ki çok zorlandınız artık sizde fark ettiniz ciğerlerin sağlam olmadığını ve koskoca 13 yıl boyunca eziyet ettiniz ciğerlere yapmayın gözünüzü seveyim yazık günah sağlığınıza bu söylediklerimi kesinlikle yanlış anlamayın bir birimizi tanımasak da sizde en nihayetinde bir annenin babanın evladısınız mücadeleye devam edin bırakın o sigarayı devamı gelir zaten.

@SonicWave "Önemli olan sizin irade sahibi olmanız kendinizde bu gücü görmüşsünüz ki bırakacağım demişsiniz ki bırakmaya da devam edin ya da artık yumurta kapıya dayandı ciğerlerde ötüyor civciv gibi en iyisi bırakayım dediniz."
Tam olarak ikisinin karışımı aslında hocam ama yumurta olayı bir çıt daha ağır basıyor 😅

7 ay bırakıp geri başladım. Arada 3-4 aylık bırakma periyotlarım da oldu. Bir tanıdığım 8 yıl bırakıp geri başladı. Tabi ki şevkinizi ve iradenizi kırmak istemem ama bir kere bulaşınca en zor zamanlarında tutunacak tek maddi şeyin sigara oluyor. Bıraksan bile o zor zamanda gidip büfeden nasıl aldığını bile anlamadan ağzında sigara düşünce içinde buluyorsun kendini. En azından benim için öyle oldu. Belki iradem sağlam değildi bilemiyorum tabi. Yine de hayırlı olsun. Umarım benim gibi olmazsınız da bir an önce kurtulursunuz.

@SonicWave "önemli olan sizin irade sahibi olmanız kendinizde bu gücü görmüşsünüz ki bırakacağım demişsiniz ki bırakmaya da devam edin ya da artık yumurta kapıya dayandı ciğerlerde ötüyor civciv gibi en iyisi bırakayım dediniz."
Tam olarak ikisinin karışımı aslında hocam ama yumurta olayı bir çıt daha ağır basıyor 😅

Bunu fark etmeniz çok güzel bir şey zaten önemli olan adım atmak yolunuz açık olsun sigaralı ortamdan uzak durun spor yapın gerisi hallolur.

Yeni konular

Geri
Yukarı