Sigortalı çalışana asgari ücret altında ücret verilebilir mi?

AidenPearce

Hectopat
Arkadaşlar, soru başlıkta mevcut. Bir işe başladım ve başlarken yeni mezun olmamdan ve kısmen bilmediğim bir işi yapacağımdan dolayı asgari ücretin benim için yeterli olacağını söyledim. İşveren asgari ücret ne kadar diye sordu, 2.300 dedim. Halbuki 2020 itibari ile kabaca 2.600 liraymış. İşverenim benim söylediğim ücrete göre 2.500 vereceğini söylemişti ama, bu bile mevcut asgari ücretin altında. Şunu merak ediyorum, sigorta girişim yapıldı. Maaş konusunda, sigortalı çalışana asgari ücret altında bir ücret vermek mümkün müdür? Yoksa muhasebe ile ilgilenen arkadaş bunun mümkün olmayacağını söyleyip asgari ücret üzerinden mi girişimi yapacak?

Son düzenleyen: Moderatör:
İŞ KANUNU 102. Madde'ye göre asgari ücretin altında ödenmesi yasak.

a) (Değişik: 17/4/2008-5754/85 md.) 32 nci maddesinde belirtilen ücret ile işçinin bu Kanundan veya toplu iş sözleşmesinden veya iş sözleşmesinden doğan ücret ödemelerini süresi içinde kasden ödemeyen veya eksik ödeyen, 39 uncu maddesinde belirtilen komisyonun belirlediği asgari ücreti işçiye ödemeyen veya noksan ödeyen, ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını zorunlu tutulduğu halde özel olarak açılan banka hesabına ödemeyen işveren, işveren vekili ve üçüncü kişiye bu durumda olan her işçi ve her ay için yüzyirmibeş Türk Lirası idari para cezası.

Tamamı için altta ki linkten CTRL+F kombinasyonuyla arama'yı açıp 102 yazıp ilgili maddeyi okumanız yeterli.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ÖDENMESİ

Normalde yasal değil. Fakat 18 yaş altı için değişebilir. Bunu bir araştırın derim.

2600 TL brüt kesintilerle 2325 TL 2500TL arası bir rakam çıkıyor asgari ücretliye.

Brüt asgari ücret 2600 değil.

D52740B3-B4DE-4DF1-BBBD-61BC61A03F12.jpeg

Bir de tavsiye vereyim işe ne kadar ihtiyacınız olduğunu ücret üzerinden “minimum ücrete bile çalışırım” şeklinde yapmayın, para kazanmaya geçimimi sağlamaya ihtiyacım var şeklinde yapın. Belki de 3000 TL net kazanacağınız bir işte 2500’e razı oldunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı