Şiir denemesi

Xelda

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Işığımdan saçılanlar

Kelimelere dökmek zormuş
En yalın halini düşüncenin
Tüm durumları boşmuş
Hayat denen mücadelenin

Varmak bir yere
Bulunmak değilmiş sadece
Hissetmek ve anlamakla varsın
Yaşamak insanca ve insancıl kalsın

Yüreği daralmış birinden
Kederli sizlere
Hüzünlü kimselere
Serzeniş ettim bugünden dünlere
Ve geleceğe..

Yorum yaparsanız sevinirim. İçim sıkılıyor ve bazı geceler kendimce şiir yazıyorum. 2-3 senedir alışkanlık oldu, çok sıkıntı bastığı zaman şiir yazmayı deniyorum.
Belki de düşüncelerimi paylaşacak birilerini bulamadığım içindir bilemiyorum. Kendimi bu yoldan ifade ediyorum ama bu dönemde şiir çok ilgi görmüyor ya da doğru yerde paylaşmıyorumdur belki de güzel şiir yazamadığımdandır.

Şiir yazan birini görünce içim ısınıyor.
Farklı bir şiir ve yaşadıklarını yazan dürüst bir şaire benziyorsunuz.
Harika bir alışkanlık ve başarılı bir şiir tebrikler.
Ben de şiir yazıyorum ve beğendim.
Kendimi buldum demek ki yalnızsınız ve şiir ilaç gibi gelir.
Burada ilgi görmez edebiyat sitelerini deneyebilirsiniz.

Şiir yazan birini görünce içim ısınıyor.
Farklı bir şiir ve yaşadıklarını yazan dürüst bir şaire benziyorsunuz.
Harika bir alışkanlık ve başarılı bir şiir tebrikler.
Ben de şiir yazıyorum ve beğendim.
Kendimi buldum demek ki yalnızsınız ve şiir ilaç gibi gelir.
Burada ilgi görmez edebiyat sitelerini deneyebilirsiniz.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz edebiyat sitelerinden önerebileceğiniz var mı ? Ayrıca yazdığınız şiirlerden birini paylaşmak isterseniz seve seve yorumlarım.

Hocam hemen geri bildirimde bulunayım, şiirinizde özellikle ilk kıta pek akıcı değil. Kendi yorumuma göre biraz düzenledim umarım beğenirsiniz. (Ben de geri bildirim isterim ama)

Düşüncenin en yalın halini
Kelimelere dökmek zormuş
Hayat denen mücadelenin
Tüm durumları boşmuş

Sadece bir yerde bulunarak
Varolabileceğimi sandım
Hissedip anladığın kadar varsın

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz edebiyat sitelerinden önerebileceğiniz var mı? Ayrıca yazdığınız şiirlerden birini paylaşmak isterseniz seve seve yorumlarım.

Rica ederim.
Şu an edebiyat evi sitesinde paylaşım yapıyorum.
Antoloji, şiir defteri gibi siteler de var.
Yorumlamak isterseniz ilk baştaki yazdığım siteye gelebilirsiniz.

Hocam hemen geri bildirimde bulunayım, şiirinizde özellikle ilk kıta pek akıcı değil. Kendi yorumuma göre biraz düzenledim umarım beğenirsiniz. (Ben de geri bildirim isterim ama)

Düşüncenin en yalın halini
Kelimelere dökmek zormuş
Hayat denen mücadelenin
Tüm durumları boşmuş

Sadece bir yerde bulunarak
Varolabileceğimi sandım
Hissedip anladığın kadar varsın
Yorumunu beğendim ama ben özellikle akıcı yazmıyorum devrik cümleler daha çok hoşuma gidiyor mesela şöyle dediğimde "kelimelere dökmek zormuş" ama neyi diye düşünüyorsun merak ettiriyor ve "düşüncenin en yalın halini" evet burada tatmin oluyorum en azından ben böyle düşünüyorum

Yorumunu beğendim ama ben özellikle akıcı yazmıyorum devrik cümleler daha çok hoşuma gidiyor mesela şöyle dediğimde "kelimelere dökmek zormuş" ama neyi diye düşünüyorsun merak ettiriyor ve "düşüncenin en yalın halini" evet burada tatmin oluyorum en azından ben böyle düşünüyorum

Öyle de güzel oluyor ancak ikinci satırda "en yalın halini düşüncenin" derken "en yalın halini" dizenin sona gelecek bir ifade gibi, yolu fazla uzatıyor böylece bence "düşüncenin" gerekli vurguyu alamamış. İnsanın kendi yazdığı şiir gözüne o kadar batmıyor, geri bildirimde bulunmak istedim.

İlk dörtlük hoş, ikinci dörtlükte ifade etmek istediğinizde kopukluk mevcut, "varmak bir yere, bulunmak değilmiş sadece" ifadesini sonrasındaki mısralardan çıkarımla zannedersem çaba ile ilişkilendiriyorsunuz. Eğer öyleyse "bulunmak" doğru fiil değil gibi. Son dörtlükte de hitap ettiklerinizi daraltmanız ve dörtlüğün yapısı, önceki anlatıdan biraz uzak.

Öyle de güzel oluyor ancak ikinci satırda "en yalın halini düşüncenin" derken "en yalın halini" dizenin sona gelecek bir ifade gibi, yolu fazla uzatıyor böylece bence "düşüncenin" gerekli vurguyu alamamış. İnsanın kendi yazdığı şiir gözüne o kadar batmıyor, geri bildirimde bulunmak istedim.
Evet, dediğinizi anladım vurgu eksik kalıyor geri bildirim için teşekkürler
İlk dörtlük hoş, ikinci dörtlükte ifade etmek istediğinizde kopukluk mevcut, "varmak bir yere, bulunmak değilmiş sadece" ifadesini sonrasındaki mısralardan çıkarımla zannedersem çaba ile ilişkilendiriyorsunuz. Eğer öyleyse "bulunmak" doğru fiil değil gibi. Son dörtlükte de hitap ettiklerinizi daraltmanız ve dörtlüğün yapısı, önceki anlatıdan biraz uzak.

Evet, son dörtlüğü 1-2 hafta sonra yani bugün yazdım. İkinci dörtlüğün son dizesindr bir türlü istediğim anlamı akışa uyduracak şekilde yazamadım. Anlatmak istediğim şey bir fikir, yer veya durum herhangi bir şeye varmak demek onu elde etmek, ulaşmak demek değildir anlamak ve hissetmek varmaktan daha önemlidir önemli olan yolda olmaktır olarak düşündüm. Son dörtlüğü niye yazdınız diyebilirsiniz daha önce yazdığım bir şiire çok kısa olmuş denmişti bir şeyler eklemek istedim.
Rica ederim.
Şu an edebiyat evi sitesinde paylaşım yapıyorum.
Antoloji, şiir defteri gibi siteler de var.
Yorumlamak isterseniz ilk baştaki yazdığım siteye gelebilirsiniz.
Söylediğiniz siteye kayıt oldum oradaki kullanıcı adınız aynı mı nasıl ulaşabilirim şiirlerinize

Son düzenleme:

Geri
Yukarı