Sık Elektrik Kesintisi Bilgisayara Zarar Verir mi?

Yol yaptı yol

Hectopat
Merhaba Technopat. Daha önceleri elektrik kesintisinden dolayı 5-6 kere bilgisayar aniden kapandı, bugün de 2 kere bilgisayarın güç kablosuna üst üste elim değdi. Sizce bu sorun olur mu ileride, veya zararı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım korumalı prizlerden mutlaka kullanmalısın. Malum burası Türkiye bizim buralarda Ankara nın göbeğinde bile her ay mutlaka 2-3 kez elektrik kesintisi yaşanıyor ki kesintiler bu tür donanımlar için zarar teşkil ediyor.

Akım korumalı priz pc için 5 kuruş etmez benim sistemde samsung evo 850 250 bu nedenle bir daha çalışmadı garantiye yolladım yenisini gönderdiler Allah'tan diğer bileşenlerime birşey olmamış yoksa depresyona girmiştim. Hemen tunçmatik digitech pro 1000va kesintisiz güç kaynağı aldım 7000 tl lik ekipmanlarımı elektrik kesintilerine bağlayamam. Şimdi kafam rahat. Elektrik olmasa bile güç kaynağını açıyorum sonra bilgisayarı açıyorum 15-20 dakika rahat iş yapıyorum. Bazen elektrik gitmese bile bakıyorum güç kaynağı kendini kapatıyor yani şebekeden güç almayı kesiyor yani ya yüksek akım geliyor ya da düşük akım. Yani sadece elektrik gidip gelmesi değil elektrik varkende voltajda dalgalanmalar oluyor. Bu ekipmanlarımı çok çok uzun süre kullanmamı sağlar sıfır sorun. Güç kaynağına güvenme benim ki Seasonic X-750 80+ Gold kaliteli ama kesintisiz güç kaynağı gibi voltaj ayarlayamaz.

Son düzenleme:
Herkese teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. Yani Akım korumalı priz alsam zarar gelmez mi asla veya bunu aza mı indirir? Veya başka ne önerirsiniz?

Herkese teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. Yani Akım korumalı priz alsam zarar gelmez mi asla veya bunu aza mı indirir? Veya başka ne önerirsiniz?
Akım korumalı priz mutlaka kullanmalısın. Bizim buralarda dediğim gibi elektrik kesintileri sıklıkla yaşanıyor ama herhangi bir problem ile karşılaşmadım bu güne kadar çok şükür.
Herkes UPS kullanacak değil sonuçta.

Akım korumalı prizin pek etkisi yok fakat yinede alınabilir. Çok çok sık kesiliyor ise UPS almakta fayda var.

Akım korumalı priz mutlaka kullanmalısın. Bizim buralarda dediğim gibi elektrik kesintileri sıklıkla yaşanıyor ama herhangi bir problem ile karşılaşmadım bu güne kadar çok şükür.
Herkes UPS kullanacak değil sonuçta.
Güç kaynağınız iyiyse çokta elektrik bir şey yapamıyor artık. O kadar elektrik kesintisinden, akım korumalı prizin koruduğunu düşünmüyorum.

Bu arada dizüstü bilgisayarım kızımın (1 buçuk yaşında) oyuncağı gibi batarya ölü 5 senedir kullanıyorum fişi çekince kapanıyor ona kingston hyperx fury 120 gb ssd taktım. Günde 10 kere fişini çekiyor yumrukluyor ancak ssd halen sağlam. Ama samsung 850 evo 2 kez ard arda elektrik kesintisinden çalışmaz hale geldi. Birazda kısmet...

En garantisi dediğiniz gibi UPS kullanmak ama ucuz sayılmazlar yani herkesiz kullanabileceği cihazlar değiller. Dolayısı ile hiç kullanmamaktan , önlem almamaktansa en azından akım korumalı bir priz kullanılmalı bence.
Kullandığım güç kaynağı bronz sertifikalı 80+ kaliteli bir güç kaynağı kim bilir belki de o yüzden bir zararını görmedim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı