Sıkıntılarım

Daha fazla  
9. sınıfım karantina döneminde biraz kilo aldım dersler desen zaten anlamıyorum. Okula gidemediğim için genelde benim gibi öğrenciler sadece dinleyerek bile teşekkür alır ama ben canlı dersleri dinleyerek bir şey anlamıyorum. Kısaca benim de hayatım pek iyi değil.
Ve unutmak istiyorum dertlerimi en azından birkaç saatliğine bu yüzden PC her ne kadar kötü olsa da Minecraft oynayarak unutuyorum tüm dertlerimi.
Ama maalesef her şey burada bitmiyor. Her zamanki gibi bu sefer de aile baskısı başlıyor. Ardından gelecek kaygısı zaten sosyal bir hayatım yok. Tek pencerem Discord, oradaki arkadaşlarım günümü onlarla geçiriyorum fakat bir yere kadar. Tahminime göre çoğu öğrenci bu durumda.

Arkadaşlar kısaca bunu okuyan herkes: Psikolojikmen ve fiziksel olarak çöktüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
9. sınıfım karantina döneminde biraz kilo aldım dersler desen zaten anlamıyorum. Okula gidemediğim için genelde benim gibi öğrenciler sadece dinleyerek bile teşekkür alır ama ben canlı dersleri dinleyerek bir şey anlamıyorum. Kısaca benim de hayatım pek iyi değil.
Ve unutmak istiyorum dertlerimi en azından birkaç saatliğine bu yüzden PC her ne kadar kötü olsa da Minecraft oynayarak unutuyorum tüm dertlerimi.
Ama maalesef her şey burada bitmiyor. Her zamanki gibi bu sefer de aile baskısı başlıyor. Ardından gelecek kaygısı zaten sosyal bir hayatım yok. Tek pencerem Discord, oradaki arkadaşlarım günümü onlarla geçiriyorum fakat bir yere kadar. Tahminime göre çoğu öğrenci bu durumda.

Ben de aynı durumdayım, hocaların dırdırından bıktım. Allaha şükür bilgisayarım var. Sabretmekten başka yapacak bir şey yok.

Selam, ben de aynı yaştayım karantina nedeniyle evdeyiz dersler online şekilde öğretmenler internet sıkıntılarını kabullenmemekte EBA sistemi yetersiz o yüzden anlamamamız normal zaten bende anlamıyorum 😅 neyse bu dert edilebilecek bir şey değil bence bu dönemde LGS veya YKS gibi sınavlara girmediğimize dua edelim. Karantina notları çok umursanmayacak gibime geliyor.
Onun dışında spor yapmayı ihmal etme Ramazan ayından sonra bol bol spor yap daha mutlu olursun. Ülke sıkıntıları yüzünden herkes dertli zaten kafaya takmanın bir anlamı yok. Bilgisayar en büyük yoldaşın bağımlı olmadığın sürece istediğin kadar takıl. Aile baskısına bir şey söyleyemem ülkenin genel sorunu olduğu için biraz alttan almayı deneyebilirsin. Ama unutma bu çöplükte mutlu olmak zordur herkes başaramaz.

Artık o kadar çok sardı ki etrafımızı bu dertler, yapacak bir şey yok. Derslerden anlamıyorsanız kendiniz çalışın, kitap okuyun, şikayet etmek yerine bir şeyler yapmaya çalışın. Olmazsa da yapacak bir şey yok. Hayata hep kötü yönden bakarsak yaşayamayız. Yaşamak için az da olsa gülümsemek lazım.

Aynı durumu yaşıyorum ama ben senden bir yaş küçüğüm o yüzden LGS kaygısı da var. Artık bitsin şu korona da kurtulalım.

Ağlamayı kesin ve çözüm odaklı düşünün. Hedef belirleyin, hedefe ulaşmak için gereken adımları belirleyin, belirlenen adımları uygulayın ve hedefe ulaşın.

Kendini herhangi bir konuda geliştirmek zorundasin. Geleceğin için en azından. Para kazanmanın tek yolu okumak değil. Ama en kolay yolu okumak. Madem PC ile vakit geçiriyorsun yazılım öğren. Uğraş edin. Söylenerek dertlerin azalmaz aksine katlanır. Dertlerini çözmek için uğraşmalısın.

Çökmedin dostum sakin ol ve abartma. Çökseydin buraya yorum yapacak ne hâlin olurdu ne de buraya dertlerini yazmak isterdin. Biraz sondan başlamak istiyorum. Sorunların zaten birbiriyle bağlantılı.
Tek pencerem Discord, oradaki arkadaşlarım günümü onlarla geçiriyorum fakat bir yere kadar
Bunun bir yere kadar olduğunu sen de biliyorsun, gerçek hayatta sosyalleş diyeceğim ancak malum Covid var. Ancak bu yine de Discord'a gömülmen için bir sebep değil. Kendine başka zaman geçirme yerleri bul. TedX konuşmalarını dinle. Hepsi verimli midir tartışılır, ama Discord'da zaman öldürmekten daha iyi olduğu aşikâr. Buna ek olarak çok klasik ve artık bıktığın bir tavsiye olabilir ancak, kitap oku. Gerçekten kitap okumanın etkisini, bakış açının değişimlerini zaman geçtikçe sen de fark edeceksin. Türü önemli değil, zevk aldığın bir türü al oku. Yeter ki alışkanlık kazan. Dünya ve Türk klasikleri tavsiyemdir.
Minecraft oynayarak unutuyorum tüm dertlerimi.
Ama maalesef her şey burada bitmiyor. Her zamanki gibi bu sefer de aile baskısı başlıyor. Ardından gelecek kaygısı zaten sosyal bir hayatım yok.
Dert unutmak diye bir şey yok dostum. Dertlerini ve sorunlarını asla arka plana atma. Asla bunları görmezden gelme, unutmaya çalışma. Bu dertlerini ve sorunlarını çözebilmek için elinden gelenin en iyisini pes etmeden yap. Baktın olmuyor, işte bu zaman salma ve unutma zamanı gelmiştir. Ama denemeden, onlarca kez denemeden geri çekilmek, olmaz. Hayatının hiçbir döneminde bunu yapmak başarı sağlamayacak. Dersleri anlamaman konusu da gelecek kaygısı ve aile baskısını tetikliyordur. Ülkemizde başarılı insanlar bile ciddi derecede gelecek kaygısı çekerken, canlı derslerden anlamadığını söyleyen senin gelecek kaygısı çekmen çok çok normal.
9. sınıfım karantina döneminde biraz kilo aldım dersler desen zaten anlamıyorum. Okula gidemediğim için genelde benim gibi öğrenciler sadece dinleyerek bile teşekkür alır ama ben canlı dersleri dinleyerek bir şey anlamıyorum.
9.sınıfsın, lisenin belki de konu bakımından en kolay sınıfındasın. Matematikte üslü-köklü sayılar, mutlak değer görüyorsun. Biyolojide organelleri, Fizikte Kuvvet konusunu, Enerji konusunu görüyorsun ya da göreceksin. Bunlar benim açımdan 10.sınıf öğrencisiyim çalışırken eğlendiğim konular arasındadır. Bu konular zor da değil, korkmanı gerektiren bir şey de yok. Canlı derslerden anlamaman çok normal, ben de anlamıyorum, çoğu kişi anlamıyor. Fakat anlamayanların bir kısmı çalışmayı salıp bırakıyor, bir kısmı ise YouTube gibi kaynaklardan saatlerce konu anlatımı dinliyor, notlar çıkarıyor, test çözüyor. İşte fark da burada oluşuyor. Zaten okulların kapanmasına kısa bir zaman kaldı. Bu zamanı ve yaz tatilini iyi değerlendir. Kendini günde 2-3 saat ders çalışmaya alıştır. Yaz tatilinde 9.sınıftaki eksiklerini kapat. Günde 2-3 saat ders çalışmak evet ilk başlarda zor olabilir. 1 saat ile başla, 1.5 saat ile başla. Başlangıç süren önemli değil. Önemli olan bunu 2-3 bandına çıkarabilmek ve düzenli olarak çalışmak. Yani 2 gün 3 saat çalışıp 5 gün kitap açmamanın hiçbir verimi yok.
Son olarak motivasyon konusundan bahsetmemişsin ancak ben motivasyon eksikliği de yaşadığını düşünüyorum. Motivasyon videolarıyla lütfen vakit kaybetme. Dışarıdan gelecek motivasyonun sende yaratacağı etki 1 maksimum 2 haftadır. Motivasyonunu kendin sağlamalısın, motivasyonun içten gelmeli. Başarılar dilerim. Dertlerini gözünde büyütme. Mümkün olduğunca çalış, çabala...

Çökmedin dostum sakin ol ve abartma. Çökseydin buraya yorum yapacak ne hâlin olurdu ne de buraya dertlerini yazmak isterdin. Biraz sondan başlamak istiyorum. Sorunların zaten birbiriyle bağlantılı.

Bunun bir yere kadar olduğunu sen de biliyorsun, gerçek hayatta sosyalleş diyeceğim ancak malum COVID var. Ancak bu yine de Discord'a gömülmen için bir sebep değil. Kendine başka zaman geçirme yerleri bul. Tedx konuşmalarını dinle. Hepsi verimli midir tartışılır, ama Discord'da zaman öldürmekten daha iyi olduğu aşikâr. Buna ek olarak çok klasik ve artık bıktığın bir tavsiye olabilir ancak, kitap oku. Gerçekten kitap okumanın etkisini, bakış açının değişimlerini zaman geçtikçe sen de fark edeceksin. Türü önemli değil, zevk aldığın bir türü al oku. Yeter ki alışkanlık kazan. Dünya ve Türk klasikleri tavsiyemdir.

Dert unutmak diye bir şey yok dostum. Dertlerini ve sorunlarını asla arka plana atma. Asla bunları görmezden gelme, unutmaya çalışma. Bu dertlerini ve sorunlarını çözebilmek için elinden gelenin en iyisini pes etmeden yap. Baktın olmuyor, işte bu zaman salma ve unutma zamanı gelmiştir. Ama denemeden, onlarca kez denemeden geri çekilmek, olmaz. Hayatının hiçbir döneminde bunu yapmak başarı sağlamayacak. Dersleri anlamaman konusu da gelecek kaygısı ve aile baskısını tetikliyordur. Ülkemizde başarılı insanlar bile ciddi derecede gelecek kaygısı çekerken, canlı derslerden anlamadığını söyleyen senin gelecek kaygısı çekmen çok çok normal.

9.sınıfsın, lisenin belki de konu bakımından en kolay sınıfındasın. Matematikte üslü-köklü sayılar, mutlak değer görüyorsun. Biyolojide organelleri, fizikte kuvvet konusunu, enerji konusunu görüyorsun ya da göreceksin. Bunlar benim açımdan 10.sınıf öğrencisiyim çalışırken eğlendiğim konular arasındadır. Bu konular zor da değil, korkmanı gerektiren bir şey de yok. Canlı derslerden anlamaman çok normal, ben de anlamıyorum, çoğu kişi anlamıyor. Fakat anlamayanların bir kısmı çalışmayı salıp bırakıyor, bir kısmı ise YouTube gibi kaynaklardan saatlerce konu anlatımı dinliyor, notlar çıkarıyor, test çözüyor. İşte fark da burada oluşuyor. Zaten okulların kapanmasına kısa bir zaman kaldı. Bu zamanı ve yaz tatilini iyi değerlendir. Kendini günde 2-3 saat ders çalışmaya alıştır. Yaz tatilinde 9.sınıftaki eksiklerini kapat. Günde 2-3 saat ders çalışmak evet ilk başlarda zor olabilir. 1 saat ile başla, 1.5 saat ile başla. Başlangıç süren önemli değil. Önemli olan bunu 2-3 bandına çıkarabilmek ve düzenli olarak çalışmak. Yani 2 gün 3 saat çalışıp 5 gün kitap açmamanın hiçbir verimi yok.
Son olarak motivasyon konusundan bahsetmemişsin ancak ben motivasyon eksikliği de yaşadığını düşünüyorum. Motivasyon videolarıyla lütfen vakit kaybetme. Dışarıdan gelecek motivasyonun sende yaratacağı etki 1 maksimum 2 haftadır. Motivasyonunu kendin sağlamalısın, motivasyonun içten gelmeli. Başarılar dilerim. Dertlerini gözünde büyütme. Mümkün olduğunca çalış,

Bunun bir yere kadar olduğunu sen de biliyorsun, gerçek hayatta sosyalleş diyeceğim ancak malum COVID var. Ancak bu yine de Discord'a gömülmen için bir sebep değil. Kendine başka zaman geçirme yerleri bul. Tedx konuşmalarını dinle. Hepsi verimli midir tartışılır, ama Discord'da zaman öldürmekten daha iyi olduğu aşikâr. Buna ek olarak çok klasik ve artık bıktığın bir tavsiye olabilir ancak, kitap oku. Gerçekten kitap okumanın etkisini, bakış açının değişimlerini zaman geçtikçe sen de fark edeceksin. Türü önemli değil, zevk aldığın bir türü al oku. Yeter ki alışkanlık kazan. Dünya ve Türk klasikleri tavsiyemdir.

9.sınıfsın, lisenin belki de konu bakımından en kolay sınıfındasın. Matematikte üslü-köklü sayılar, mutlak değer görüyorsun. Biyolojide organelleri, fizikte kuvvet konusunu, enerji konusunu görüyorsun ya da göreceksin. Bunlar benim açımdan 10.sınıf öğrencisiyim çalışırken eğlendiğim konular arasındadır. Bu konular zor da değil, korkmanı gerektiren bir şey de yok. Canlı derslerden anlamaman çok normal, ben de anlamıyorum, çoğu kişi anlamıyor. Fakat anlamayanların bir kısmı çalışmayı salıp bırakıyor, bir kısmı ise YouTube gibi kaynaklardan saatlerce konu anlatımı dinliyor, notlar çıkarıyor, test çözüyor. İşte fark da burada oluşuyor. Zaten okulların kapanmasına kısa bir zaman kaldı. Bu zamanı ve yaz tatilini iyi değerlendir. Kendini günde 2-3 saat ders çalışmaya alıştır. Yaz tatilinde 9.sınıftaki eksiklerini kapat. Günde 2-3 saat ders çalışmak evet ilk başlarda zor olabilir. 1 saat ile başla, 1.5 saat ile başla. Başlangıç süren önemli değil. Önemli olan bunu 2-3 bandına çıkarabilmek ve düzenli olarak çalışmak. Yani 2 gün 3 saat çalışıp 5 gün kitap açmamanın hiçbir verimi yok.
Son olarak motivasyon konusundan bahsetmemişsin ancak ben motivasyon eksikliği de yaşadığını düşünüyorum. Motivasyon videolarıyla lütfen vakit kaybetme. Dışarıdan gelecek motivasyonun sende yaratacağı etki 1 maksimum 2 haftadır. Motivasyonunu kendin sağlamalısın, motivasyonun içten gelmeli. Başarılar dilerim. Dertlerini gözünde büyütme. Mümkün olduğunca çalış, çabala...

Teşekkür ederim sanırım en dikkate alacağım mesaj seninki yardımın için sağ ol.

Geri
Yukarı