Sildiğimiz fotoğraflar gerçekten siliniyor mu?

Agresifrhyme

Hectopat
Merhaba. Internette bir videoya denk geldim. Adam sildiğimiz resimlerin aslında silinmediğini bulut diye bir yerde depolandığını söylüyor. Hatta günün birinde sildiğiniz bir resim internette karşınıza çıkabilir diyordu. Bunda doğruluk payı var mıdır? Sildiğimiz resimler her taraftan yok oluyor mu? Yedekleme bulutu açık olmadan.

Kalmaya devam ediyor ama cihazda hiç bir şekilde görünemiyor. Aynısı bilgisayar da da mobilde de geçerli. Bu fotoğrafların üstüne yeni bir dosya yazılana kadar aslında duruyorlar. Bazı yazılımlar ile erişilebildiğini gördüm ama kendim yapmadım hiç.

Eğer bir şeyi buluta yedeklemediyseniz(ya da otomatik yedekleme açık değilse), sildiğiniz bir şeyin bulutta yedeği olmaz. Sildiğiniz bir şey ise gerçekten silinip silinmediği birkaç parametreye bağlı. Örneğin bir HDD kullanıyorsanız sildiğiniz bir şey genellikle silinmez, onun HDD üzerindeki adresi silinir, dosyaya doğrudan erişemezsiniz ancak diski taradığınızda(bir dosya kurtarma yazılımı ile olabilir) bu dosyayı bulabilir ve çoğu zaman kurtarabilirsiniz. Eğer verinin üzerine bir başka veri yazıldıysa bu durumda kurtaramazsınız.(Bazı profesyonel veri kurtarma teknikleri var ama bu şekilde bile tüm verileri kurtarmanın garantisi yoktur.)

Bir şeyleri disktende tam olarak silmenin yolları var ancak normal bir silme işlemine oranla daha uzun sürelerde tamamlanıyor ve bazı teknikler riskli olabiliyor.

SSD kullanıyorsanız verileriniz tamamen silinir, bazı durumlarda kısıtlı miktarda kurtarma mümkün olsa da genellikle kurtaramazsınız.(TRIM sonrasında tamamen silinir.)

Eğer bir şeyi buluta yedeklemediyseniz(ya da otomatik yedekleme açık değilse), sildiğiniz bir şeyin bulutta yedeği olmaz. Sildiğiniz bir şey ise gerçekten silinip silinmediği birkaç parametreye bağlı. Örneğin bir HDD kullanıyorsanız sildiğiniz bir şey genellikle silinmez, onun HDD üzerindeki adresi silinir, dosyaya doğrudan erişemezsiniz ancak diski taradığınızda(bir dosya kurtarma yazılımı ile olabilir) bu dosyayı bulabilir ve çoğu zaman kurtarabilirsiniz. Eğer verinin üzerine bir başka veri yazıldıysa bu durumda kurtaramazsınız.(Bazı profesyonel veri kurtarma teknikleri var ama bu şekilde bile tüm verileri kurtarmanın garantisi yoktur.)

Bir şeyleri disktende tam olarak silmenin yolları var ancak normal bir silme işlemine oranla daha uzun sürelerde tamamlanıyor ve bazı teknikler riskli olabiliyor.

SSD kullanıyorsanız verileriniz tamamen silinir, bazı durumlarda kısıtlı miktarda kurtarma mümkün olsa da genellikle kurtaramazsınız.(TRIM sonrasında tamamen silinir.)

SSD, hafiza karti yada usb bellek bile olsa silinen dosyalari kurtarmak mumkun, tamamen silinme durumu hdd ile ayni. Eski dosya uzerine tamamen yeni veri yazilmadigi surece %100'e kadar kurtarma mumkun basit ve ucretsiz programlarla bile.

Denemesi cok basit aksini dusunuyorsaniz. Muhtemelen kullandiginiz bilgisayarlardan birisinde ssd vardir. Diskdigger, testdisk, recuva yada diskdrill gibi ucretsiz basit programlardan bir tanesi ile deneyebilirsiniz ssd'den veri kurtarilamadigini dusunuyorsaniz gercekten.

SSD, hafiza karti yada usb bellek bile olsa silinen dosyalari kurtarmak mumkun, tamamen silinme durumu hdd ile ayni. Eski dosya uzerine tamamen yeni veri yazilmadigi surece %100'e kadar kurtarma mumkun basit ve ucretsiz programlarla bile.

Denemesi cok basit aksini dusunuyorsaniz. Muhtemelen kullandiginiz bilgisayarlardan birisinde ssd vardir. Diskdigger, testdisk, recuva yada diskdrill gibi ucretsiz basit programlardan bir tanesi ile deneyebilirsiniz ssd'den veri kurtarilamadigini dusunuyorsaniz gercekten.

TRIM çalıştığında dosyalar diskten tamamen silinir, bu sebeple dosyaları kurtaramazsınız, TRIM çalışmadığı durumlarda ise dosyaları kurtarabilirsiniz.

Sisteme takılı tüm SSD'lerde varsayılan olarak açık bende. Hem konu dosyayı kurtarmak, açık olup olmaması değil.

Acik olsa bile silinen dosyanuzerine yeni dosya yazilmadigi surece kurtarabilirsin. Denemesi cok basit inanmiyorsan kendin deneyebilirsin yukarida bahsettigim programlardan yada benzerlerinden herhangi birisiyle.

Su an SSD uzerinden silinen fotograf kurtatilamaz diyerek yanlis bilgi veriyorsun.
Defaut olarak acik geliyormus bu arada trim windowsta ama yine degisen birsey yok benim soylediklerimde. Uzerine dosya yazilmadiysa kurtarabilirsin ssd de olsa flashdisk de olsa.

SSD üzerinden veri kurtarılamaz demiyorum, TRIM işleminden sonra kurtarılamaz diyorum, çünkü TRIM işleminde verilerin adresleri değil doğrudan verinin bulunduğu bloklar temizlenir, yani dosya yazmakla bir alakası yok olayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı