Silinen dosyaları geri getirmek

BaKKaL23

Centipat
Sevgili Technopat ailesi,
Kısaca durumdan bahsedecek olursam bilgisayarım yavaşlamasından ötürü bilgisayarıma SSD aldım ( Samsung Marka ) ve HDD'imi de kullanmak için CD-ROM bölümüne harici olarak takmak istedim ve dosyalarımı HDD'den SSD'ye sürücü kopyalama yöntemi (AOMEI backupper programı ) ile taşıdım.
Bilgisayara format atıp sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyordum bunu da flashla format atayım dedim HDD'yi çıkarmayı unuttum, sanırım flashla format atarken disk sil bölümünde yanlışlıkla HDD'yi sil yaptım. Ardından HDD'yi çıkarmak aklıma geldi ama iş işten geçmişti.:)
Bütün bilgilerimin gittiğini fark ettim bu kez dosya geri yükleme yapmak için Recover My Files uygulamasını kullandım ve HDD'yi taramaya başladım uzun olacağını fark ettim, ayrıca 7 yıldır hiç format atmadan kullandığım bir disk olduğu aklıma geldi 2 milyara yakında dosya aradığını görünce durdurdum. Ve SSD'de işimi görecek bütün bilgilerin olduğunu düşününce SSD'yi taradım (ama SSD'ye de format atmıştım.) 300 GB yakın bilgi vardı fakat elime gelen dosyalarda toplam 50 GB dosya gelmişti ve aradığım fotoğraflar vb. dosyalar hiç gelmemişti.
Şimdi sormak istediğim sorular şu şekilde
1) Gerekli dosyaları nasıl geri getirebilirim? Önereceğiniz daha iyi bir program var mı?
2) Sizce Hangi Diski taramalıyım HDD mi yoksa SSD mi?
3) Ayrıca 2016 yılında hediye dağıtılan Windows 10 üyeliğim de iptal oldu onu geri alabilir miyim? Anahtar elimde mevcut ama girince kabul edilmiyor.
Herkese şimdiden çok teşekkür ederim ( Konu ile alakalı eski yazıları işime yarayacağını gördüğüm kadarıyla okudum fakat tam bir bilgi elde edemedim ondan dolayı rahatsız ediyorum yazım biraz uzun oldu sanırım.)

Son düzenleme:
Ben uzun bir süre Recuva kullandım. Bazen bazı dosyaları bulmuyordu ama yine de çok işime yarıyor. 2. soruya cevap olarak eğer bütün dosyaları SSD'ye yüklemiş iseniz SSD'yi tarayın. İnşaAllah daha hızlı tarayacaktır.

Veri kurtarma programları ile deneyebilirsiniz ama verileriniz çok önemliyse hiç uğraşmadan veri kurtarma merkezleri ile görüşmenizi öneririm çünkü sizin yapacağınız kurtarma işlemi bazen verilere zarar verebiliyor.

Easy Recovery,
Easus Recovery
Recuva gibi programları deneyebilirsiniz.

Dosyalar çok önemliyse arkadaşın dediği gibi veri kurtarma merkezine göndermelisiniz. Recuva ile sağlık durumu iyi görünen dosyalar kurtarılıyor. Tamamını kurtaramazsanız belki ama bir kısmını kurtarabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı