SilverStone PF 240 soğutma sıcaklık değerleri normal mi?

BlackGRY

Kilopat
Yer
Kahramanmaraş
Merhaba arkadaşlar.
Sistemimde bulunan AMD'nin stok fanı artık yetersiz gelmeye başlayınca SilverStone PF 240 almaya karar verdim.
Hepsiburada sitesinden satıcısı Teknobiyotik olarak 1049 TL'ye satın aldım.
Kurulumunu başarıyla tamamladım.
Stres testi sonuçlarını paylaşma gereği duydum çünkü daha önce sıvı soğutma kullanmadım ve sıcaklık değerlerinin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum.
AIDA64 test ekran görüntüsü:

Sıcaklık değerleri.PNG

Sistemim:
Anakart: ASUS B450M-K.
İşlemci: Ryzen 5 3600X.
Sıvı soğutma: SilverStone PF240.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 8x2 16 GB 3000 MHz.
PSU: FSP Hydro 600W 80+ Bronze.
Kasa: Game Booster GB-L06B.

Sıvı soğutma için yüksek geldi bana. Ben sıvı soğutma kullanmıyorum stok soğutucuyla bile Aida 64 değerlerim CBP açıkken 67 derece, kapalıyken 54 derece.

3000 serisinde genel bir sıcaklık sorunu var sanırım. Aynı soğutucuyu Ryzen 5 3600 ile kullanıyorum ve sıcaklık değerleri CPB açıkken seninkiyle aynı. Undervolt yapınca 20-25 derece kadar düşüyor.

Evet sorun bulunuyor.
Boşta BIOS ekranında bile 52 derecelerde geziyor.
Undervolt yapmak istemiyorum.
Sıvı soğutma için yüksek geldi bana. Ben sıvı soğutma kullanmıyorum stok soğutucuyla bile AIDA 64 değerlerim CBP açıkken 67 derece, kapalıyken 54 derece.

Önceden stok ile boşta bile 64 derecede çalışıyordu.
Acaba bende mi bir sorun var?

Hocam CPB açıkken bir anda fazla voltaj veriyor sıcaklık o yüzden artıyor. CPB kapatırsan en fazla 1-2 derece oynuyor. 1-2 derece oynuyordan kastım 30 derece boşta ise en fazla 32 falan olur. Ancak CPB açıkken 35 dereceden bir anda 50 bile olabiliyor. Undervolt yaparsan tabii ki daha iyi. CPB kapatırsan en düşük frekansta çalışıyor sabit.

Fazla bence. Gerçi 3600 serisi 3500'lere göre daha çok ısınıyor onu hesaba katmadan kendi üzerimden yorumladım. Kule tipi fanla Max 73 dereceleri görüyorum. (CPB açık)

95W TDP değerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Evet biraz fazla.

Voltajın 1.3v, 1.47V'a kadar çıkmış ki yüksek bir değer.

UV öneririm.

Peki nasıl undervolt yapılacağını anlatabilir misiniz?
Veya bununla ilgili video var mı?

Gözüme ilk kasa çarptı Game Booster olduğu için ama sonuçta mesh panel yani sorun olmaması lazım o kadar.
95W TDP değerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Peki nasıl undervolt yapılacağını anlatabilir misiniz?
Veya bununla ilgili video var mı?
Var. Ryzen 5 3600 videodaki ama olay aynı. Bu işlemi yaparken bilgisayarın yeniden başlarsa korkma, voltaj az gelmiştir bilgisayar kendini resetlemiştir. Voltajı biraz arttırıp denersin. Bu arada her değer değişikliğinden sonra Prime95 testi yap 15 dakika. Sıcaklık 85 derece üstüne çıkarsa testi durdur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı