SilverStone PF240 Ryzen 5 3600X overclock sonrası ses testi

fLux

Hectopat
Herkese hayırlı akşamlar,

Yayın yapacağım için işlemcimin yetersiz kaldığını düşünüyorum.
Ryzen 5 3600X işlemcime O.C yapma gereği duydum.
3.8'den 4.3'e çektim, voltajları otomatik olarak ayarladım.

Oyuna girdikten sonra sıvı soğutucu 10 saniyede bir soğutma pompalar gibi ses veriyor. Normalde bu kadar sık vermezdi.
Önerilerinizi ve değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Video

Aşağıda Core temp ve CPU-Z programının görüntüsü mevcut.

Dosya Ekleri

• CORE temp.jpg
    CORE temp.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 73
  • CPU-Z.jpg
    CPU-Z.jpg
    47,6 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutma daha sık çalışıyor ise overclock ayarlarını biraz düşür. Fazla yükleniyor sanırım. Overclock mantığı basitçe şu şekildedir;
Voltaj artarsa; performans ve sıcaklık artar. (Tavan voltaj aşılırsa yanabilir, zarar görebilir.)
Voltaj azalırsa performans ve sıcaklık azalır. (Taban voltaja ulaşılmazsa çalışmayabilir)

Soğutma daha sık çalışıyor ise overclock ayarlarını biraz düşür. Fazla yükleniyor sanırım. Overclock mantığı basitçe şu şekildedir;
Voltaj artarsa; performans ve sıcaklık artar. (Tavan voltaj aşılırsa yanabilir, zarar görebilir.)
Voltaj azalırsa performans ve sıcaklık azalır. (Taban voltaja ulaşılmazsa çalışmayabilir)
76 derece yüksek midir ? stabil midir hocam peki

76 derece yüksek midir? Stabil midir hocam peki.

Mesajı geç gördüm kusura bakmayın. 76 derece oyunlar için gayet normaldir. 80'i geçtikten sonra biraz dikkat etmek gerekebilir.(Soğutma sisteminize güveniyorsanız siz bilirsiniz.) ama 90'lara geldiyseniz ve sıcaklık düşmüyorsa kapatmanızı tavsiye ederim.

Hocam yanlış görmediysem 1.44 voltaj gereksiz fazla manuel voltaj girmenizi öneririm. 1.35 ile başlayıp stress testinde sorun verene kadar voltajı düşürerek deneyin. Sorun verdikten bir önceki değerde bırakırsanız sıcaklık belli oranda düşecektir ve işlemci daha az yorulacaktır.

Mesajı geç gördüm kusura bakmayın. 76 derece oyunlar için gayet normaldir. 80'i geçtikten sonra biraz dikkat etmek gerekebilir.(Soğutma sisteminize güveniyorsanız siz bilirsiniz.) ama 90'lara geldiyseniz ve sıcaklık düşmüyorsa kapatmanızı tavsiye ederim.
soğutucu dan çok ses geliyor 10 saniye de 1 pompalıyor :S daha da düşüreceğim

Geri
Yukarı