H115i Elite Capellix sıvı soğutma R7 3800X için yeterli değil

hedrast4rz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba @Vorplody

ASUS TUF B450 Pro anakartımda Ryzen 7 3800X kullanıyorum. Stok soğutucunun yeterli gelmediğini düşündüğüm için uzun bir süre PBO ve CPB kapalı olarak 3.9GHz hızlarında kullandım. 2-3 gün önce ise H115i Elite Capellix sıvı soğutmasını satın aldım, montajını yaptım ve BIOS ayarlarımı komple sıfırladım. (Sadece DOCP/XMP açık.)

Şu an aldığım sıcaklık değerleri bana pek sağlıklı gelmiyor. Undervolting ile sabit hızda kullanmamın daha verimli olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda yardım edebilir misin?

Aldığınız sıcaklık değerleri nedir ki tehlikeli olduğunu düşünüyorsunuz?

Boştayken 38-58 derece arasında geziniyor(anlık voltaj artmaları yüzünden(pbo ve cpb açık)), stres testinde 77-78 derecelere geliyor.

Aslında çok tehlikeli bir durum gibi gelmiyor fakat izlediğim test videolarında aynı soğutucu ile stok ayarlarda oyun oynarken en fazla 55-59 dereceleri, yük altında - stres testinde vs. 66-67 derecelerde gezindiğini gördüm.

Hocam aynı soğutucu ben de var 3600 kullanıyorum sabit voltaj CPB kapalı ve sabit 4,2 ile veriyorum boştayken sonuç böyle. Ama bu durumların tam tersi durumlarda sizin verdiğiniz değerlere yakın değerler alıyordum. Tek bir çaresi var o da voltaj hız ve CPB'yi kapatmak

Screenshot_1.png

Hocam aynı soğutucu ben de var 3600 kullanıyorum sabit voltaj CPB kapalı ve sabit 4,2 ile veriyorum boştayken sonuç böyle. Ama bu durumların tam tersi durumlarda sizin verdiğiniz değerlere yakın değerler alıyordum. Tek bir çaresi var o da voltaj hız ve CPB'yi kapatmak

Eki Görüntüle 1194438
Evet, ben stok soğutucuyla 3.9 hızda kullanıyordum dediğim gibi o zaman gayet sorunsuzdu her şey, cpb pbo açıkken ve default bios ayarlarıyla şu anki sonucu alıyorum. Ya icue fan yapılandırmamda bir sorun var ya da bir yerde yanlış yapıyorum çünkü dediğim gibi izlediğim inceleme ve test videolarında gayet güzel sonuçlar elde ediyorlar.

Boştayken 38-58 derece arasında geziniyor(anlık voltaj artmaları yüzünden(PBO ve CPB açık)), stres testinde 77-78 derecelere geliyor.

Aslında çok tehlikeli bir durum gibi gelmiyor fakat izlediğim test videolarında aynı soğutucu ile stok ayarlarda oyun oynarken en fazla 55-59 dereceleri, yük altında - stres testinde vs. 66-67 derecelerde gezindiğini gördüm.

BIOS'tan CPU Core Voltage ayarını otomatikten manuele çekin.

BIOS'tan CPU Core Voltage ayarını otomatikten manuele çekin.
Asus'un arayüzündeki başlıklar msi veya gigabyte a göre farklı, hangi ayarın ne olduğunu anlamakta güçlük çektiğim için yapamıyorum. Asus Tuf serisinden anakart kullanıyorsanız yardımcı olma şansınız var mı?
Ryzen master üzerinden denediğim bir kaç frekans ve voltaj ayarı vardı ama şu an aklımda değil

Asus'un arayüzündeki başlıklar msi veya gigabyte a göre farklı, hangi ayarın ne olduğunu anlamakta güçlük çektiğim için yapamıyorum. Asus Tuf serisinden anakart kullanıyorsanız yardımcı olma şansınız var mı?

Şanslısınız TUF Gaming B550M-E kullanıyorum :) BIOS'a girdikten sonra F7 tuşu ile Advanced mode'a girmelisiniz, sonrasında yine Advanced sekmesinden biraz aşağı indirdiğinizde CPU Core Voltage ayarını bulabilirsiniz. O ayarı Auto'dan Manuel'e alın ve frekansınıza göre bir voltaj değeri girin. 3.9GHz değeri için 1.1v değeri yeterli gelecektir. Ryzen 5 3600'ü 4.2GHz ile 1.1v değerinde kullanabiliyorum.

Şanslısınız TUF Gaming B550M-E kullanıyorum :) BIOS'a girdikten sonra F7 tuşu ile Advanced mode'a girmelisiniz, sonrasında yine Advanced sekmesinden biraz aşağı indirdiğinizde CPU Core Voltage ayarını bulabilirsiniz. O ayarı Auto'dan Manuel'e alın ve frekansınıza göre bir voltaj değeri girin. 3.9GHz değeri için 1.1v değeri yeterli gelecektir. Ryzen 5 3600'ü 4.2GHz ile 1.1v değerinde kullanabiliyorum.
Haha evet şanslıymışım, akşam 6 dan sonra deneme şansım var, buraya tekrardan yazacağım.
Aklıma takılan durum şu oldu bu sefer, testleri yapanlar stok ayarlarla o değerleri alırken ben neden alamıyorum, sıvı soğutmada mı bir problem var diye düşünmeye başladım ama görünürde problem yok, bi termal macun yenileme yapacağım gibi duruyor

Yeni konular

Geri
Yukarı