Silverstone Tundra TD02-LITE(240mm) Isınma Sorunu

FromAntalya

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Başlıkta da belirttiğim gibi yaklaşık 2.5 yıldır kullandığım Silverstone Tundra TD02-Lite(240mm) kapalı devre sıvı soğutucu bir anda aşırı ısınmaya ve sistemimin kapanmasına neden oluyor. Normalde sistem boştayken 30-40 derecelerde ve yük altındayken 60-70 derecelerde kullanmaktaydım. Ancak şu an bilgisayarı açınca hiçbir şey yapmasam yaklaşık 20 dakika sonra 85-90 dereceleri görüp sistem kendini kapatıyor.

Termal macundan kaynaklı olabilir diye düşündüm önce, termal macunu değiştirdiğim halde faydası olmadı. Sürekli kullandığım macun haricinde başka bir macunla denedim ama sonuç değişmedi.

Derece 85-90 seviyelerine geldiğinde, pompa kısmının alt tarafı ve pompaya gelen iki hortumdan bir tanesinin aşırı ısındığını söyleyebilirim, ısınan hortumun pompaya girdiği kısım sıcak devamında herhangi bir sıcaklık veya radyatörde bir sıcaklık söz konusu değil, macun değiştirme işlemi sırasında ürünü hareket ettirdiğimde içerisinde ki sıvının hareket ettiğini duyabiliyorum.

Problem soğutucunun pompasından kaynaklı olabilir mi? İçindeki sıvıyı değiştirmek gerekiyor mu, nasıl, ne şekilde? İlk defa sıvı soğutma kullanıyorum bu olanlar normal mi? Bu ürünlerin normal ömürleri ne kadar? Garanti süresi bittiği içinde biraz söküp dağıtasım var, oluru varsa :)

Kullandığım sistem;
Asus Z170 Gaming Pro
i5 6600K
GTX 1070
Silverstone 700W Bronze

Son düzenleyen: Moderatör:
Radyatörü çıkartıp aşağıdaki videodaki gibi foşur foşur soğuk suda yıkayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Termal macununuzu yenileyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Kablolarda kopuk var mı kontrol edin. Yerine iyice oturtun.
Baktınız hala olmadı garantiye yollayın ürün bozuk.

Pompa çalışmıyor gibi duruyor. Önce anakartınızda pompayı hangi porta taktıysanız onu kontrol edin. Bağlantıda sorun yoksa pompa nın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için anakartın biosuna girip PC health status kısmında pompa devir hızını kontrol edin. 2000 rpm üstü bir rakam görmeniz lazım. Artık bağlantığınız hangisiyse cpu fan speed, AIO fan speed, System fan speed olabilir onun karsısında 0 yazıyorsa sıvı soğutmanın pompası arızalanmıştır. Son olarak işlemci üzerine güzelce oturtmazsanız da bu şekilde bir sonuç ile karşılaşırsınız.

Radyatörü çıkartıp aşağıdaki videodaki gibi foşur foşur soğuk suda yıkayın.
Termal macununuzu yenileyin.
Kablolarda kopuk var mı kontrol edin. Yerine iyice oturtun.
Baktınız hala olmadı garantiye yollayın ürün bozuk.

Cevap için teşekkürler, ilk videodaki süreç anladığım kadarıyla radyatörün peteklerinde biriken toz kalıntısını temizlemek için bir yöntem, ben hava üfleme cihazıyla bunu yapmıştım ama nafile maalesef.

Pompa çalışmıyor gibi duruyor. Önce anakartınızda pompayı hangi porta taktıysanız onu kontrol edin. Bağlantıda sorun yoksa pompa nın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için anakartın biosuna girip PC health status kısmında pompa devir hızını kontrol edin. 2000 rpm üstü bir rakam görmeniz lazım. Artık bağlantığınız hangisiyse cpu fan speed, AIO fan speed, System fan speed olabilir onun karsısında 0 yazıyorsa sıvı soğutmanın pompası arızalanmıştır. Son olarak işlemci üzerine güzelce oturtmazsanız da bu şekilde bir sonuç ile karşılaşırsınız.

Cevap için teşekkürler, bu söylediklerinizi kontrol etmiştim lakin yazmayı unutmuşum, pompanın bağlı olduğu yuvada yada kabloda bir problem olduğunu düşünerek denemeler yapmıştım, bios ekranında çalıştırdığım yuvada 2700 rpm de düzgün bir şekilde çalışıyor gözüküyor, emin olmamakla beraber sıvının sistem içerisinde devir daim yapamadığı yada sıvının işlevini yitirdiğini düşünüyorum.

Cevap için teşekkürler, ilk videodaki süreç anladığım kadarıyla radyatörün peteklerinde biriken toz kalıntısını temizlemek için bir yöntem, ben hava üfleme cihazıyla bunu yapmıştım ama nafile maalesef.

Cevap için teşekkürler, bu söylediklerinizi kontrol etmiştim lakin yazmayı unutmuşum, pompanın bağlı olduğu yuvada yada kabloda bir problem olduğunu düşünerek denemeler yapmıştım, bios ekranında çalıştırdığım yuvada 2700 rpm de düzgün bir şekilde çalışıyor gözüküyor, emin olmamakla beraber sıvının sistem içerisinde devir daim yapamadığı yada sıvının işlevini yitirdiğini düşünüyorum.

Kapalı sıvı soğutma sistemlerinde 2.5 senede sıvısında eksilme ya da işlevini yitirme pek olmuyor ama ihtimal dahilde sayalım. Genelden sorunlar 5-7 seneden sonra başlıyor. Yine de sizin tahmin ettiğiniz durum daha mantıklı sıvının devir daiminde sorun olma olasılığı daha yüksek. Çünkü radyatörde herhangi bir sıcaklık olmadığını belirtmişsiniz. Halbuki radyatörde en azından hafif bir sıcaklık olması gerekiyor. Garantisi sona erdiğine eminseniz pompa kısmına dikkatlice müdahale edip kurcalayabilirsiniz. Bir yerde bir tıkanma var mı yok mu.

Önce alttaki bakır kısmı söküp tortu ve pas oluşumuna bakıp bu sırada içinden çıkan sıvıyı tekrar kullanma durumu olabilir onun için uygun bir yere boşaltıp buyuk bir şırınga ile alınabilir. Bazı örnekler var youtube da sizde bakabilirsiniz.

Kapalı sıvı soğutma sistemlerinde 2.5 senede sıvısında eksilme ya da işlevini yitirme pek olmuyor ama ihtimal dahilde sayalım. Genelden sorunlar 5-7 seneden sonra başlıyor. Yine de sizin tahmin ettiğiniz durum daha mantıklı sıvının devir daiminde sorun olma olasılığı daha yüksek. Çünkü radyatörde herhangi bir sıcaklık olmadığını belirtmişsiniz. Halbuki radyatörde en azından hafif bir sıcaklık olması gerekiyor. Garantisi sona erdiğine eminseniz pompa kısmına dikkatlice müdahale edip kurcalayabilirsiniz. Bir yerde bir tıkanma var mı yok mu.

Önce alttaki bakır kısmı söküp tortu ve pas oluşumuna bakıp bu sırada içinden çıkan sıvıyı tekrar kullanma durumu olabilir onun için uygun bir yere boşaltıp buyuk bir şırınga ile alınabilir. Bazı örnekler var youtube da sizde bakabilirsiniz.

Eyvallah, ilk fırsatta söküp kontrol edeceğim, sonucu buraya yazarım.
Merhabalar,

İlgilenen herkese tekrardan teşekkürler, bakır plakayı söktükten sonra iç kısmında kirden tıkanma meydana gelmiş, temizledikten sonra düzeldi. İçindeki sıvıyı boşaltmadım, üzerine bir miktar temiz su ilavesi yaptım, 1 saat kadar test ettim herhangi bir sıkıntı yok gibi, şu an için boşta 30 derece, yük altında 50-55 derece arasında çalışıyor.

Son düzenleme:
Eyvallah, ilk fırsatta söküp kontrol edeceğim, sonucu buraya yazarım.
Merhabalar,

İlgilenen herkese tekrardan teşekkürler, bakır plakayı söktükten sonra iç kısmında kirden tıkanma meydana gelmiş, temizledikten sonra düzeldi. İçindeki sıvıyı boşaltmadım, üzerine bir miktar temiz su ilavesi yaptım, 1 saat kadar test ettim herhangi bir sıkıntı yok gibi, şu an için boşta 30 derece, yük altında 50-55 derece arasında çalışıyor.
Sıvı soğutmaların içine asla musluk suyu konmaz. Saf su vb. bir sıvı konur. Benden size tavsiye alttaki rehberi inceleyip içine yeni bir sıvı oluşturmanız.
Özel Sıvı Soğutma Rehberi #3 - Soğutma Sıvıları - Technopat

Problemin çözüldüğüne sevindim. Arkadaşında bahsettiği gibi bu sistemlerde musluk suyu kullanmamanız gerekiyor. Gerekli bilgililerin olduğu bağlantıyı da paylaşmış :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı