Simülasyon teorisini çürütüyorum

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Bununla ilgili bir konu açılmış fakat konu çok eski olduğu için yeni açma kararı aldım.

Bu konuda simülasyon teorisini çürüteceğim.

Bir bilgisayar yazılımı düşünün. Bu yazılımda kodlanan bir yapay zeka hissedemez, yalnızca davranışlar sergiler. Makine öğrenimi de olsa sonuçta bir hissiyatı olmaz.

Gerçek dünyada insanlar yalnızca davranış sergilemiyor, aynı zamanda hissediyor. Mesela sen sen olduğunu biliyorsun, bu anı hissedebiliyorsun. Simülasyon olsa bu mümkün olur mu? Belki de tek gerçek benim, her şey simülasyondan ibaret. 😐

Böylelikle bir teori çürümüş oldu. 😂 Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ya simülasyon bize, hissettiğimizin gerçek olduğunu düşünmemizi sağlıyorsa?

Edit: Ayrıca simülasyon teorisini böyle çürütebilmek için, önce hissetmenin nasıl gerçekleştiğini bilmen gerekir. Bilinç nasıl oluştu onu bilmek vs.

Bu pek mümkün görünmüyor. Dijital bir ortamda bir yazılım nasıl hissedemiyorsa gerçekte de bir yazılım olamayız.

Bu bizim zamanımız ile alakalı, bizim zamanımızda bunlar var diye mümkün görünmüyor, ileriyi bilemeyiz, fakat şu an için dediğiniz doğru kabul edilebilir, ama sadece şu an için.

Dijital bir ortamda olan o varlık kendi içerisinde olmaz yani kendisini anlamaz. Bunu anlatmak kolay değil. Şöyle örnek vereyim. Mesela sen şu anda kendin olduğunu biliyorsun. Haydi dediğin gibi olsun, düşünmemizi sağlasın. Yine de biz nasıl hissedelim? Hissedemeyiz.

3b5.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı