Simülasyonun sahiplerinin bazı seçilmiş kişileri gerçek dünyaya alabileceğini düşünüyor musunuz?

Bu gün kimin kendine özgü düşünceleri var ki?
Bir konu hakkında bilgi edinir ve üzerine kafa yorarsan, kendi fikirlerini katarsan bal gibi olur. Senin de böyle deme sebebin, hiç düşünmemen zaten. Sadece başkalarının fikirlerini kopyalamakta bulmuşsun çözümü. :)

Ha, kendi kendinize oluşturduğunuz bir fikrin, argümanın, teorinin vs. daha önce var olması pek önem farz etmez. O sizin zihninizde özgündür zaten. Özgünlüğe buradan bakacaksın. Yoksa sizin hesaba göre felsefede neredeyse tartışacak bir şey kalmadı dükkanı kapatıp gidelim. :)
Kendimi küçük düşürdüğüm falan da yok, gereksiz manipülasyon yapmayın.
Gören görür, insan kendini tartışmada bu kadar küçük düşürmemeli, yapmayın.
Din adamları halkın "bu orucu bozar mı?" Gibi sorularını cevaplamaktan,
Çünkü dinin halkı aptallaştırması gereklidir. Yani yakındığın şey aslında İslam'ın yararına.
İslam hakkındaki, bilim adamlarının sözlerini incelemeye fırsat bulduklarını sanmıyorum,
Hangi bilim adamlarıymış o? Facebook paylaşımlarındaki bilim adamları mı?
bulsalarda dinin asıl amacı olan marifetullah ilmi ile yaratıcıyı tanıma görevi arka planda kaldığı için cevap verebileceklerini pek zannetmiyorum.
Siz Müslümanlar, İslam'ı çok abartıyorsunuz. Yüzeysel olan bir şeye derin bir anlam yükleme çabanız her zaman şirke götürür sizi. Çünkü bu kadar yüzeysel, bu kadar apaçık bir emirler bütününün yarısına mecaz, yarısına da "Aslında öyle değil." deyince gören de Kur'an çok derin bir "ilim", çok derin bir kusursuzluk abidesi sanıyor.

İslam'ın tarih öncesi ahlakı, adalet sistemi ve kadın-erkek dengesine bakış açısı bellidir. İslam'ın gittiği her bölgede cahillik ve Araplaşma görülür. Kuralları ve pratikte etkileri bu kadar belli bir dini bu kadar abartmak için beyninizin hangi bölgesindeki vidaları söktünüz şaşıyorum doğrusu!
Şahsen ben bu ülkede bir tane bile bu adamlara cevap verecek adam yok mu diye sordum kendime.
Sen cevap verecek nitelikte değilsen, o adamların doğruyu söylediği ne malum? Bunu düşün mü? Adamlar 2 Allah, 2 Elhamdürillah yaptı diye güvenmemişsindir umarım da makul bir açıklaman vardır.
İnsanlara üstten bakarak haklı çıkmaya çalışmanı da takdir ettim. Direk psikolojiye oynuyorsun.
Ben bizzat sendeki özellikleri yazdım oraya. Bu zamanda kadar yumuşak kişilerle tartışma yaptığınız için, gerçekler bir anda takır takır söylenince özel bir çabam var zannediyorsunuz. :)

Bir konu hakkında bilgi edinir ve üzerine kafa yorarsan, kendi fikirlerini katarsan bal gibi olur. Senin de böyle deme sebebin, hiç düşünmemen zaten. Sadece başkalarının fikirlerini kopyalamakta bulmuşsun çözümü. :)

Ha, kendi kendinize oluşturduğunuz bir fikrin, argümanın, teorinin vs. daha önce var olması pek önem farz etmez. O sizin zihninizde özgündür zaten. Özgünlüğe buradan bakacaksın. Yoksa sizin hesaba göre felsefede neredeyse tartışacak bir şey kalmadı dükkanı kapatıp gidelim. :)

Gören görür, insan kendini tartışmada bu kadar küçük düşürmemeli, yapmayın.

Çünkü dinin halkı aptallaştırması gereklidir. Yani yakındığın şey aslında İslam'ın yararına.

Hangi bilim adamlarıymış o? Facebook paylaşımlarındaki bilim adamları mı?

Siz müslümanlar, İslam'ı çok abartıyorsunuz. Yüzeysel olan bir şeye derin bir anlam yükleme çabanız her zaman şirke götürür sizi. Çünkü bu kadar yüzeysel, bu kadar apaçık bir Emir'ler bütününün yarısına mecaz, yarısına da "aslında öyle değil." deyince gören de kur'an çok derin bir "ilim", çok derin bir kusursuzluk abidesi sanıyor.

İslam'ın tarih öncesi ahlakı, adalet sistemi ve kadın-erkek dengesine bakış açısı bellidir. İslam'ın gittiği her bölgede cahillik ve araplaşma görülür. Kuralları ve pratikte etkileri bu kadar belli bir dini bu kadar abartmak için beyninizin hangi bölgesindeki vidaları söktünüz şaşıyorum doğrusu!

Sen cevap verecek nitelikte değilsen, o adamların doğruyu söylediği ne malum? Bunu düşün mü? Adamlar 2 Allah, 2 elhamdülillah yaptı diye güvenmemişsindir umarım da makul bir açıklaman vardır.

Ben bizzat sendeki özellikleri yazdım oraya. Bu zamanda kadar yumuşak kişilerle tartışma yaptığınız için, gerçekler bir anda takır takır söylenince özel bir çabam var zannediyorsunuz.

Kur'an'a beşer tarafından yazılmış diyerek olayı çoktan kapatmışsın. Kur'an'a o nazarla baktığınız sürece anlamayı beklemeyin derim. Bugün müslümanların acınası durumları gayet aldatıcı olabilir, lakin 1000'li yıllarda neredeyse tüm bilim adamları müslümanlardan çıkıyordu, Avrupa ise durumun aksi mevcuttu, bu dönemler 1600'lü yillara kadar devam etti. Müslümanların şu anda cahil olması ileride durumun tersine dönmeyeceği anlamına gelmiyor, sürekli bir iniş çıkış olacaktır. İslam ahlâkının isteklerinizi karşılamaması normaldir, ama bu insan fıtratına en uygun ahlâk olduğu gerçeğini de değiştireceğini sanmıyorum.

Kur'an'a beşer tarafından yazılmış diyerek olayı çoktan kapatmışsın. Kur'an'a o nazarla baktığınız sürece anlamayı beklemeyin derim. Bugün müslümanların acınası durumları gayet aldatıcı olabilir, lakin 1000'li yıllarda neredeyse tüm bilim adamları müslümanlardan çıkıyordu, Avrupa ise durumun aksi mevcuttu, bu dönemler 1600'lü yillara kadar devam etti. Müslümanların şu anda cahil olması ileride durumun tersine dönmeyeceği anlamına gelmiyor, sürekli bir iniş çıkış olacaktır. İslam ahlâkının isteklerinizi karşılamaması normaldir, ama bu insan fıtratına en uygun ahlâk olduğu gerçeğini de değiştireceğini sanmıyorum.
Bu güzelim konunun kilitlenmesini istemiyorum ama bu kadar cahilce ve ukalaca yazabildiğinize göre siz bunu pek umursamıyor gibisiniz. Ahlak, insanın oluşturduğu bir şeydir ve dönemden döneme değişir. Çünkü değişen şartlar sonucu insanların ne konuştuğu, ne gördüğü, ne giydiği, ne yediği, ne ile vakit geçirdiği gibi yüzlerce parametre etkilenir. Ahlak, sürdürülebilir toplumlar için vardır çünkü herkes kendi kurallarına göre yaşarsa kaos yaşanır ve toplum kısa sürede çöker.

Şimdi her ahlaktan bahsetmeye cüret eden Müslümana yaptığım gibi, size de Euthyphron ikilemi ile karşılık vereceğim. Bugüne kadar hangi Müslümana bu ikilemi sunduysam, çaresiz kaldılar.

Sizin de istisna olmadığınıza eminim. Buyursunlar:
"Genellikle Tanrının emrettiği şeylerin iyi ve adil olduğu kabul edilir. Fakat geriye şu soru kalır: Bir şey Tanrı emrettiği için mi iyi ve adildir, yoksa iyi ve adil olduğu için mi Tanrı tarafından emredilmiştir, başka bir ifade ile iyilik ve adalet Tanrının keyfi bir seçimi midir, yoksa iyilik ve adalet şeylerin doğasına ait zorunlu ve ebedi gerçekler midir?"

Aslında bu mesajı yazmam bile benim için vakit kaybı. Klavyemin tuş ömrüne yazık. Çünkü 2021 yılında bile hâlen sopa vurma ve el kesme gibi cezaların olduğu bir kitabı kılavuz kabul eden insanların bulunması cidden komik. İnsan denen maymun da bu kadarcıkmış işte. :)

Bu güzelim konunun kilitlenmesini istemiyorum ama bu kadar cahilce ve ukalaca yazabildiğinize göre siz bunu pek umursamıyor gibisiniz. Ahlak, insanın oluşturduğu bir şeydir ve dönemden döneme değişir. Çünkü değişen şartlar sonucu insanların ne konuştuğu, ne gördüğü, ne giydiği, ne yediği, ne ile vakit geçirdiği gibi yüzlerce parametre etkilenir. Ahlak, sürdürülebilir toplumlar için vardır çünkü herkes kendi kurallarına göre yaşarsa kaos yaşanır ve toplum kısa sürede çöker.

Şimdi her ahlaktan bahsetmeye cüret eden müslümana yaptığım gibi, size de euthyphron ikilemi ile karşılık vereceğim. Bugüne kadar hangi müslümana bu ikilemi sunduysam, çaresiz kaldılar.

Sizin de istisna olmadığınıza eminim. Buyursunlar:
"genellikle tanrının emrettiği şeylerin iyi ve adil olduğu kabul edilir. Fakat geriye şu soru kalır: bir şey tanrı emrettiği için mi iyi ve adildir, yoksa iyi ve adil olduğu için mi tanrı tarafından emredilmiştir, başka bir ifade ile iyilik ve adalet tanrının keyfi bir seçimi midir, yoksa iyilik ve adalet şeylerin doğasına ait zorunlu ve ebedi gerçekler midir?"

Aslında bu mesajı yazmam bile benim için vakit kaybı. Klavyemin tuş ömrüne yazık. Çünkü 2021 yılında bile hâlen sopa vurma ve el kesme gibi cezaların olduğu bir kitabı kılavuz kabul eden insanların bulunması cidden komik. İnsan denen maymun da bu kadarcıkmış işte. :)

Kendine göre yorumluyorsun. Bugün el kesme cezasını eleştirirsin lâkin, daha alalı bir ay olmamış, dişinden tirnagindan arttırarak aldığın arabayı, bir adam, hiçbir emek verden gelse çalsa o arabanın üstünden kurulduğun tüm hayaller suya düşse belki o adamın idamını isteyeceksin... Sunduğun 2'lem ise gerçekten ciddiye alınası bile değil. Hâlâ insanlara üsten bakma kendini mutlak doğru sanmaktasın.

Kendine göre yorumluyorsun. Bugün el kesme cezasını eleştirirsin lâkin, daha alalı bir ay olmamış, dişinden tirnagindan arttırarak aldığın arabayı, bir adam, hiçbir emek verden gelse çalsa o arabanın üstünden kurulduğun tüm hayaller suya düşse belki o adamın idamını isteyeceksin... Sunduğun 2'lem ise gerçekten ciddiye alınası bile değil. Hâlâ insanlara üsten bakma kendini mutlak doğru sanmaktasın.
Evet isteyebilirim. Bu doğru olduğu anlamına mı gelir peki? Şu an sakinim, stabil konumdayım ve düzgünce düşünebiliyorum. Her insanın öfkeliyken dediğini dikkate alsak, insanlık çoktan yok olmuştu.

Sunduğum ikilem ciddiye alınası değil mi? Şaka mı yapıyorsunuz?

Evet isteyebilirim. Bu doğru olduğu anlamına mı gelir peki? Şu an sakinim, stabil konumdayım ve düzgünce düşünebiliyorum. Her insanın öfkeliyken dediğini dikkate alsak, insanlık çoktan yok olmuştu.

Sunduğum ikilem ciddiye alınası değil mi? Şaka mı yapıyorsunuz?

Doğru olup olmaması başka bir konu, hırsızlık yapanın elini kestiğin sürece böyle bir durumla da karşılaşma ihtimalin de çok düşük. Hatta arabayı kilitlemeye bile gerek duymayabilirsin, ve kimsenin idamını istemene gerek kalmaz, kimse de kolay kolay hırsızlık yapmaz.

Doğru olup olmaması başka bir konu, hırsızlık yapanın elini kestiğin sürece böyle bir durumla da karşılaşma ihtimalin de çok düşük. Hatta arabayı kilitlemeye bile gerek duymayabilirsin, ve kimsenin idamını istemene gerek kalmaz, kimse de kolay kolay hırsızlık yapmaz.
El kesme cezası kadar saçma çok az şey vardır. Bu tarihten kalma işkence yöntemlerini önümüze adalet gibi sunan günümüz insanlarının (!) soyunun tükenmesi gerekirdi çoktan.

İkilemin neden ciddiye alınmaz olduğunu hâlen söylemedin. Bekliyorum cevabını.

El kesme cezası kadar saçma çok az şey vardır. Bu tarihten kalma işkence yöntemlerini önümüze adalet gibi sunan günümüz insanlarının (!) soyunun tükenmesi gerekirdi çoktan.

İkilemin neden ciddiye alınmaz olduğunu hâlen söylemedin. Bekliyorum cevabını.
İnsanı yaratan onun için en iyisini bilir. O tip cezalar geldiğinde suç oranlarını kendi gözünle görebilirsin zaten, yüksek ihtimalle neredeyse hırsızlık diye bir şey kalmayacak, neredeyse eli kesilende olmayacak insanlar dükkanların kapısını kapatma gereği duymayacaklar belki...

İnsanı yaratan onun için en iyisini bilir. O tip cezalar geldiğinde suç oranlarını kendi gözünle görebilirsin zaten, yüksek ihtimalle neredeyse hırsızlık diye bir şey kalmayacak, neredeyse eli kesilende olmayacak insanlar dükkanların kapısını kapatma gereği duymayacaklar belki...
Keşke her "belki" dediğimiz şey gerçek olsaydı. :) Ama gerçekler acıdır ve acımaz.

Bu konuyu geçersek, ikileme hâlen bir cevap vermediniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı