Şınav çekerken titreme normal midir?

fatihh12

Centipat
Daha fazla  
Bundan 1 ay önce 5 şınavı üst üste çekmeyi denedim, kollarım ağrıyor ve vücudum istemsizce titriyor şınav çekerken. Ertesi gün vücudum çok fena ağrıyordu yaklaşık 1 hafta devam etti bu ağrı. Aradan biraz süre geçti tekrar denedim, başarısızlık. Normal mi bu anlattıklarımın olması? Ayrıca daha şınav çekemezken Fitness'a gitmenin bir işe yaramayacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bundan 1 ay önce 5 şınavı üst üste çekmeyi denedim, kollarım ağrıyor ve vücudum istemsizce titriyor şınav çekerken. Ertesi gün vücudum çok fena ağrıyordu yaklaşık 1 hafta devam etti bu ağrı. Aradan biraz süre geçti tekrar denedim, başarısızlık. Normal mi bu anlattıklarımın olması? Ayrıca daha şınav çekemezken Fitness'a gitmenin bir işe yaramayacağını düşünüyorum.

Hocam uzun süre sonra şınav çekerseniz, böyle olması normaldir, bu 1 hafta süren ağrıda halk içinde hamlama olarak adlandırılıyor.

Şınav yapması ve tekrarlaması zor bir harekettir. Fitness'e gitmenizin şınav çekip çekememenizle bir ilgisi yok. Hatta önce spor yapın ki vücut hamlığını atsın ve kendini geliştirsin.

Normal bende de uzun süredir şınav çekmediğim için 4 gün omuzum ve kolum ağrımıştı iyice ısınıp kolay şınavdan başlamak lazım fitnessa gitmen de şınavında yardımcı olur.

Buna hammalık deniyor. Uzun süre fitness yapmadığınızda bir anda yapmaya başlarsanız 1-2 gün sanki çok yorulmuş ve sakatlanmış gibi hissedersiniz.

Ayrıca daha şınav çekemezken Fitness'a gitmenin bir işe yaramayacağını düşünüyorum.
Vücut ağırlığı ile yapılan hareketler çoğunlukla zorludur. Buna örnek olarak triceps dips, pull up, chin up vs. verilebilir. Şınav bunlardan daha kolay ama.

Titreme normaldir, 5 tanede zorlanıyorsanız başlangıç seviyesindesinizdir ve şu ana kadar da çok zorlayıcı sporlar yapmamışsınızdır muhtemelen. Yapa yapa alışacaksınız.

Ağrı da normal, sorun değil. Başlarda hamlık ağrısı olur böyle. Spor öncesi güzel ısının, ağrınız varsa bile geçtiğini hissedeceksiniz.

Buna hammalık deniyor.
Hocam, hamlık olmasın? :D

Şınav çekmeye başlamadan önce ısınma yapın vücut kartlaşmış. Mesela kollarınızı 10 20 saniye çevirin gerin.

Şınav pozisyonunda vücudunuzun birden fazla bölgesini çalıştırıyorsunuz. Sırt, arka kol, göğüs vs. Ben 2012 yılında 58 kiloydum (Boy 1.78) ve bundan evvelsinde de çok hızlı bir şekilde kilo almıştım. 4 şınavı geçtim, 1 tane bile yapamıyordum. Spora başladıktan sonra kaslarınız gelişmeye başlıyor. 1-2 ay sonra böyle bir probleminiz olmayacak. Düzenli bir şekilde sporunuzu yapıp, güzel beslenince titreme diye bir şey olmaz. Ayrıca ilk başladığınız zaman hocalardan yardım isteyin, size başlangıç için bir program hazırlasınlar. Büyük ihtimal ilk ay düşük ağırlık 3x8 tekrar şeklinde antrenmanlarınız olacak. Daha sonra ağırlık yükseltip 4x12'lere kadar çıkarsınız. İlk hafta ağrılarınız olması normal. Ben ikinci günün sabahında kollarımı hareket ettiremiyordum bile. Ancak bu sizi yıldırmasın yine de haftada en az 3 kez gidin. Maksimum 1- 1.5 hafta sürer bu ağrılar. Sakın ısınmadan spora başlamayın. 3 kez omuz, 1 kez sırt sakatlığı yaşadım. Hareketleri hızlı yapmak önemli değil, doğru yapmak önemli. Kaldırırken normal hızda, indirirken ondan biraz daha yavaş. Fitness Hocası vs. değilim, naçizane tecrübelerim bunlardır.

Şınav pozisyonunda vücudunuzun birden fazla bölgesini çalıştırıyorsunuz. Sırt, arka kol, göğüs vs. Ben 2012 yılında 58 kiloydum (Boy 1.78) ve bundan evvelsinde de çok hızlı bir şekilde kilo almıştım. 4 şınavı geçtim, 1 tane bile yapamıyordum. Spora başladıktan sonra kaslarınız gelişmeye başlıyor. 1-2 ay sonra böyle bir probleminiz olmayacak. Düzenli bir şekilde sporunuzu yapıp, güzel beslenince titreme diye bir şey olmaz. Ayrıca ilk başladığınız zaman hocalardan yardım isteyin, size başlangıç için bir program hazırlasınlar. Büyük ihtimal ilk ay düşük ağırlık 3x8 tekrar şeklinde antrenmanlarınız olacak. Daha sonra ağırlık yükseltip 4x12'lere kadar çıkarsınız. İlk hafta ağrılarınız olması normal. Ben ikinci günün sabahında kollarımı hareket ettiremiyordum bile. Ancak bu sizi yıldırmasın yine de haftada en az 3 kez gidin. Maksimum 1- 1.5 hafta sürer bu ağrılar. Sakın ısınmadan spora başlamayın. 3 kez omuz, 1 kez sırt sakatlığı yaşadım. Hareketleri hızlı yapmak önemli değil, doğru yapmak önemli. Kaldırırken normal hızda, indirirken ondan biraz daha yavaş. Fitness Hocası vs. değilim, naçizane tecrübelerim bunlardır.

Yani salona gitmeden önce hangi hareketlerle ısınmalıyım? Boy 1.65, kilo 48

Yeni konular

Geri
Yukarı