Sınav Hazırlama Değerlendirme

'Eğitim' bölümünde Recep Baltaş tarafından 12 Şubat 2011 tarihinde başlatılan konu.

1. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.559
    Yer:
    İstanbul
    Sınav hazırlama dersi için devlete bağlı ilköğretim okullarında İngilizce ve kolejlerin ilköğretim okullarında İngilizce ve almanca sınav örnekleri için Fatih Sultan Mehmet ilköğretim okuluna, Edirne Kolejine ve Beykent Kolejine ziyaretlerde bulunduk..Aldığımız sınav örneklerinde kolejlerle devlete bağlı ilk öğretim okullarındaki fark açıkça fark edildi. Edirne Kolejindeki öğretmen sınav hazırlarken genelde derslerde uyguladığı alıştırma örneklerinin temel örnek olduğunu ve benzerlerini sınavda sorduğunu, aksi takdirde öğrencilerin zorlandığını ve başarılı olamadıklarını söyledi. Ölçme değerlendirmenin sınavlarda neyi nasıl ölçmek istediğine göre değiştiğini belirtti. Sınavlarda genelde tüm becerilere ve ayrıca kelime bilgisine yer verdiğini ancak duyma anlama becerisini sınavda uygulayamadığını bunu ancak ders içi faaliyetlerden değerlendirdiğini belirtti. Bizlere verdiği ve bizim sınıfta arkadaşlarımıza gösterdiğimiz örneklerde de bunun aynen Akkız hanımın söylediği şekilde olduğunu gördük. Beykent Kolejinde Serdar Bey ağırlıklı olarak kommunikativ odaklı gittiğini sınavlarda ise genelde dört beceriyi sorgulamaya yönelik sorular sorduğunu ancak duyma anlama becerinse fazla yer veremediğini belirtti. Sınavları kendisinin hazırladığını kaynak olarak alıştırma kitabını örnek aldığını belirtti. Derslerde de boşluk doldurma ağırlıklı alıştırmalar yaptığını ve sınavlarda da buna uygun olarak yürüttüğünü belirtti. Fatih Sultan Mehmet ilköğretim okulu İngilizce öğretmeni Hasan Bey ise öğrencilerin seviyelerine uygun sınavlar hazırladığını, sınavları kendisinin hazırladığını ancak alıştırma kitabının temel alındığını belirtti. Sınavlarda öğrencilerin yaptıkları hataları renkli kalemle düzelttiğini ve öğrencilere geri dönüt verdiğini söyledi. Genelde dilbilgisi odaklı gittiğini söyledi. İlgi çeken nokta ise hasan beyin öğrencilerin ilgilerine göre aralarında ilgili ve ilgisiz ayrımı yaptığını açıkça belirtti.

Bütün okullarda gördük ki sınavlar ağırlıklı olarak dilbilgisi üzerine gitmektedir. Bunda öğrencilerin içlerinde bulundukları durundan dolayı yani ÖSS hazırlık aşamasının çok büyük etkisi olduğunu gördük. Ancak yine de öğretmenlerin yaratıcı ve öğrencilerine dil öğretmeye yönelik çalışmalar yaptığını gözlemledik. Sınavlarının ders dışı etkilerden, işlenen konular harici başka konulara yer verilmediğini ve öğrencilerin fazla zorlanmadıklarını fark ettik. İncelediğimiz sınavlar içinde almanca sınavlarının özellikle de Akkız hanımın daha yaratıcı olduğunu gördük.

1 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş