Şınav ve dambıl çalışmak boy uzamasını olumsuz yönde etkiler mi?

Eren3321

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, 14 yasındayim ve boyum 160 cm. Sınav ve dambılın boya zararı olur mu? 5kg bunu da belirteyim. Araştırdım bunu lakin her şey farklı bir şey söylüyor. Kafam allak bullak oldu. Bilen varsa yazabilir mi acaba?

Bunu ben de araştırmıştım ve boy kısalmasına yol açmadığı sonucuna varmıştım. Anca ağır kilolarla yapılan squatların etkisi olur ama onun da fevkalade bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Hele şınavın boy ile hiç alakası yok, neticede yukarıdan aşağıya gelen bir baskı yok çünkü. Dambılın da 5 kilogram olduğunu belirtmişsiniz, gayet düşük bir kilo. Bu konuya hiç kafa yormadan istediğiniz gibi spor yapabilirsiniz.

Bunu ben de araştırmıştım ve boy kısalmasına yol açmadığı sonucuna varmıştım. Anca ağır kilolarla yapılan squatların etkisi olur ama onun da fevkalade bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Hele şınavın boy ile hiç alakası yok, neticede yukarıdan aşağıya gelen bir baskı yok çünkü. Dambılın da 5 kilogram olduğunu belirtmişsiniz, gayet düşük bir kilo. Bu konuya hiç kafa yormadan istediğiniz gibi spor yapabilirsiniz.
Peki bilginiz için teşekkür ederim.

Ne demek :) İşi daha detaylı bilen arkadaşlar varsa, kendilerinin bilimsel bir açıklamasını yapmasını rica edelim. Böylelikle arkadaşımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermesi konusunda büyük fayda sağlamış olurlar.

Bilimsel açıklamaya falan da gerek yok, spor ne boy uzatır ne kısaltır.

Ne demek :) işi daha detaylı bilen arkadaşlar varsa, kendilerinin bilimsel bir açıklamasını yapmasını rica edelim. Böylelikle arkadaşımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermesi konusunda büyük fayda sağlamış olurlar.

Peki bir şey daha soracağım 2gündür yapıyorum bunu kollarımda ağrı falan oluştu bu normal değil mi uzun süredir yapmadığım içindir diye düşünüyorum sizinde fikrinizi almak istiyorum?

Çok büyük ihtimalle ham ağrısıdır ama eğer kasların başlangıç ve bitiş kısımlarından -diğer bir tabirle bağlanma noktalarından- geliyorsa ağrı, o sıkıntı. Ne yapın edin yaptığınız hareketlerin formunu internetten iyice öğrenin yoksa hem kaslarınız gelişim bakımından potansiyellerine ulaşamaz hem de ağrı çekersiniz. Ben de 4 senedir gerek evde gerekse de spor salonunda antrenman yapıyorum, aklınızda ne varsa yazabilirsiniz çünkü bu foruma nadiren giriyorum ve daha sonra göremeyebilirim yazdıklarınızı.

Çok büyük ihtimalle ham ağrısıdır ama eğer kasların başlangıç ve bitiş kısımlarından -diğer bir tabirle bağlanma noktalarından- geliyorsa ağrı, o sıkıntı. Ne yapın edin yaptığınız hareketlerin formunu internetten iyice öğrenin yoksa hem kaslarınız gelişim bakımından potansiyellerine ulaşamaz hem de ağrı çekersiniz. Ben de 4 senedir gerek evde gerekse de spor salonunda antrenman yapıyorum, aklınızda ne varsa yazabilirsiniz çünkü bu foruma nadiren giriyorum ve daha sonra göremeyebilirim yazdıklarınızı.

Şu an geçti koll ağrım bu sefer de bel ağrısı başladı bu da normal mi?

Bel kemiğiniz mi ağrıyor yoksa bel kaslarınız mı? Kemik ağrıyorsa normal değil ama sadece 2 gündür spor yaptığınızı varsayarsak var olan ağrının spordan kaynaklandığını düşünmüyorum, kaslarınız ağrıyorsa gayet normal : )

Merhaba, 14 yasındayim ve boyum 160 cm. Sınav ve dambılın boya zararı olur mu? 5kg bunu da belirteyim. Araştırdım bunu lakin her şey farklı bir şey söylüyor. Kafam allak bullak oldu. Bilen varsa yazabilir mi acaba?
Bir etkisi olmayacaktır zaten 5 kg dambılın bir etkisi olmaz şınavı hiç saymıyorum bile kas ağrılıradu oldukça normal 1 haftaya alışırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı