Sınava 1 hafta kala nasıl çalışılır?

466609

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Merhaba, 2. dönemin son sınavlarına 1 haftadan az kaldı. Biyoloji, fizik, kimya iyi ama matematik ve edebiyat zor geliyor. Tarih ve coğrafya iyi denilebilir. Akılda kalıcı şekilde nasıl çalışabilirim? 10. sınıfım. 1. dönem ortalamam 70.

Selamlar. Lise sınavlarında çalıştığım şekli ünide de kullanıyorum. Dilerseniz deneyin. Lakin dipnot olarak şunu belirteyim; herkesin çalışma stili kendine özgüdür. Siz okuyarak iyi anlarsınız ben yazarak, dinleyerek. O yüzden önce kendinizi iyi tanıyın.
Ben ilk olarak sorumlu olduğum konuları belirliyorum. Daha sonra günlük ne kadar ayırabilirim kabataslak çalışma planı yapıyorum buna göre. Daha sonra konuyu önce yazıyorum sonra okuyup sesimi kaydediyorum ve dinliyorum. Zamana veya kaynağa bağlı olarak önce videoyu izleyip not alarak ilerliyorum ve daha sonrasında tekrar kendim not aldığım şeyleri ikinci kez yazıyorum ve sınava kadar okuyorum. Ek olarak her dersin çalışma stili ayrı benim için. Dediğim gibi kendinizi tanımanıza bağlı.

Selamlar. Lise sınavlarında çalıştığım şekli ünide de kullanıyorum. Dilerseniz deneyin. Lakin dipnot olarak şunu belirteyim; herkesin çalışma stili kendine özgüdür. Siz okuyarak iyi anlarsınız ben yazarak, dinleyerek. O yüzden önce kendinizi iyi tanıyın.
Ben ilk olarak sorumlu olduğum konuları belirliyorum. Daha sonra günlük ne kadar ayırabilirim kabataslak çalışma planı yapıyorum buna göre. Daha sonra konuyu önce yazıyorum sonra okuyup sesimi kaydediyorum ve dinliyorum. Zamana veya kaynağa bağlı olarak önce videoyu izleyip not alarak ilerliyorum ve daha sonrasında tekrar kendim not aldığım şeyleri ikinci kez yazıyorum ve sınava kadar okuyorum. Ek olarak her dersin çalışma stili ayrı benim için. Dediğim gibi kendinizi tanımanıza bağlı.
Güzel yöntemmiş.
Toplam üç kez mi yazmış oluyorsunuz?

Sayısal , özellikle matematik gibi derslerde napıyorsunuz?

Onu biz bilemeyiz. Her insanın kendine has anlama özellikleri vardır sen video izleyerek daha iyi anlarsın ama ben okuyarak. Yani bunu da kendin keşfetmek zorundasın. not çıkararak anlıyorsan not çıkaracaksın, video izleyerek anlıyorsan kaliteli hocalardan ders videoları izleyeceksin.
Ben lisedeyken bu şekilde yaparak dönem sonu ortalamam 90 üstü gelirdi hep. O an çalıştığım konuyu hocanın sınavda nasıl soracağını canlandırır ne cevap vereceğimi düşünürdüm. Bu şekilde aklımda tutar hazırlardım kendimi.
Edebiyat hep en düşük aldığım dersti bu arada.-70 80 falandı o da- Onu oturup ezberleyeceksin başka çaresi yok. Matematik için de youtube'den videolar izlemeni öneririm ardından kaliteli bir yayından soru çözmeni.

Sayısal , özellikle matematik gibi derslerde napıyorsunuz?
Bizim dersler video olarak yükleniyor. İlk önce not alarak soruları yazıyorum ve her sorudan sonra aldığım notu tekrar edip anladıktan sonra diğer soruya geçiyorum. Eğer konular çok fazlaysa bu konuları ikiye ya da üçe bölüp tekrarları fazlalaştırarak ilerliyorum. Kaynağım varsa benzer sorular çözmek de katkı sağlıyor.

Çoğu kişi kendi metodunu kullanıyor. Ben ders esnasında dikkatimi konuya veririm ya da müzikle aynı anda konuyu okur pekiştiririm iyi dinleyici olursanız anlatılanları zihniniz kaydeder yeter ki temel yapın bunun için bir yerlerden başlayın hiç çekinmeyin, bir konuyu anlamak için önce mantığını anlamak gerekir ki öğrenmeler kalıcı olsun bu sayede konular hep aklınızda güncelliğini korur bu yüzden ezberden hep kaçının lisede yardımı olacağı gibi üniversitede de size çok yardımı olacaktır. Ben hep bu şekilde çalışıyorum. Umarım başarılı olur ve kendi hedefinize yol alırsınız.

Geri
Yukarı