Sınavlara çok çalışılmasına rağmen düşük almak

doiya

Centipat
Merhaba, bu olay hayatımın çoğu yerinde geçti, sınava ne kadar çalışsam da 50-60 alıyorum. Ailem benim hep başarılı olmamı istedi o yüzden ben hep çalıştım ama nedense hiçbir zaman yüksek alamadım. Çalışmam da sıkıntı yok diye düşünüyorum, konu tekrarı test yapamadığım şeyleri tekrar et vs. sıkıntı nedir?

Merhaba, bu olay hayatımın çoğu yerinde geçti, sınava ne kadar çalışsam da 50-60 alıyorum. Ailem benim hep başarılı olmamı istedi o yüzden ben hep çalıştım ama nedense hiçbir zaman yüksek alamadım. Çalışmam da sıkıntı yok diye düşünüyorum, konu tekrarı test yapamadığım şeyleri tekrar et vs. sıkıntı nedir?

Ne kadar ders çalışsanızda en büyük etken zeka

Bazı şeyler doğuştan olur.

Stres yapıyor musunuz hocam? Evdeki testlerinizde nasıl oluyor sonuçlar?

Herkesin yeteneği okumak başarılı olmak değildir. Sevdiğin şeye odaklanman gerek, bu sayede başarılı olabilirsin. Mesela ben Allah vergisi, çalışmadan başarılı olan birisiyim ama sevmediğim için ve işin sonunda başarısız olacağım için sayısal seçmek yerine dil seçtim ve okuyorum. Belli bir bölümde başarılı olacaksın diye bir şey yok. Belki de ileride ünlü bir ressam veya birkaç dükkanı olan terzi olursun ya da bilgisayar dükkanı zinciri olan biri. Kim bilir. Sevdiğin ve başarılı olacağını düşündüğün şeylere yönel.

Bunun sebebi zeka falan değil. 6 ay yatıp son 2 hafta günde 12 saat çalışsa da bir şey ifade etmez. Seninkide bu hesap muhtemelen. Sene boyu yattın ve sadece yazılıdan birkaç gün önce çalışmaya başladın. Günde 4-5 saat belki de daha fazla çalıştın ama 55-60 aldın. Bundan sonra aklında bulunsun, her gün tekrar yap ve test çöz daha sonra haftalık tekrar yap en sonunda aylık tekrar yap. Yazılılara çalışmana bile gerek kalmayacak.

Yani çalışmak dediğiniz kime göre neye göre. Bazı öğrenciler günde 200 soruya az derken kimi öğrenciler ise günde 100 soruya çok diyorlar.

Bunun sebebi zeka falan değil. 6 ay yatıp son 2 hafta günde 12 saat çalışsa da bir şey ifade etmez. Seninkide bu hesap muhtemelen. Sene boyu yattın ve sadece yazılıdan birkaç gün önce çalışmaya başladın. Günde 4-5 saat belki de daha fazla çalıştın ama 55-60 aldın. Bundan sonra aklında bulunsun, her gün tekrar yap ve test çöz daha sonra haftalık tekrar yap en sonunda aylık tekrar yap. Yazılılara çalışmana bile gerek kalmayacak.
Zeka falan değil demek abartı olur zeka da önemli bir etken. Sadece örnek vermek için diyorum ama 11. sınıftayım şu an ve en fazla sınavdan önceki akşam 1 saat bakıyorum (iyi ihtimalle) Fakat ortalamam 70 üzeri.

Yeni konular

Geri
Yukarı