Sinekler donduktan sonra çözülebilir mi?

Veli Şenel

Decapat
Daha fazla  
Evet garip ama şu havada bile sineklerden muzdarip oluyorum. Ben bu heriflerin elebaşını tuttum bayağı iri. Şimdi bunun bu mevsimde yaşamasını istemiyorum. Ben bunu dondurup yazın tekrar hayata döndürebilir miyim? Konuyu alaya almazsanız sevinirim gayet ciddiyim. Net cevabınız yoksa deneyeceğim. Bir de çözmek için kaç derece ısı gerekli? Tahmini -20c° derecede dondurup 50c° derecede çözmeyi düşünüyorum. Deney süresi 19 saat olacak.

Evet garip ama şu havada bile sineklerden muzdarip oluyorum. Ben bu heriflerin elebaşını tuttum bayağı iri. Şimdi bunun bu mevsimde yaşamasını istemiyorum. Ben bunu dondurup yazın tekrar hayata döndürebilir miyim? Konuyu alaya almazsanız sevinirim gayet ciddiyim. Net cevabınız yoksa deneyeceğim. Bir de çözmek için kaç derece ısı gerekli? Tahmini -20c° derecede dondurup 50c° derecede çözmeyi düşünüyorum. Deney süresi 19 saat olacak.
Akrabalarınız arasında soyadı Pavlov olan var mı?

Donduktan sonra yaşamaya devam eden balık ve kurbağalar gördüm. Ama şunu belirteyim 50 derecede sinek köfte olur gibi geliyor konu hakkında araştırma yapmak en doğrusu. Bu arada merak ettim fotoğraf atabilir misiniz?

Köfte olursa yer işte hocam. Gerçekten sinek kömür gibi olur simsiyah. Sıcaklığı düşürmeli biraz ya da oda sıcaklığına bırakmalı.

Henüz sinek donmadı. Orada forumdan birisinin onu kurtarmasını bekliyor. 50c° zaten sadece çözebilmek için. Daha sonrasında hemen oda sıcaklığına alacağım. Deneyi fotoğraflayarak paylaşırım.
Donduktan sonra yaşamaya devam eden balık ve kurbağalar gördüm. Ama şunu belirteyim 50 derecede sinek köfte olur gibi geliyor konu hakkında araştırma yapmak en doğrusu. Bu arada merak ettim fotoğraf atabilir misiniz?

O kadar soğuğa sineğin dayanacağını sanmıyorum. Dondururken ölecektir. Bilim uğuruna kaybedilen şeylerden bir şey olmaz ama sineklerin ne kadar sıcağa dayanabildiğini araştırabilirsin bu deneyi yapmak yerine. :D

Pekala çoğu kişi böyle dediğine göre denek sayısını 2'ye çıkaracağım. Birisini oda sıcaklığında öbürünü 45c°-50c° aralığında çözeceğim.
Bence bu dediklerin mümkün fakat 50 derece çok. Oda sıcaklığında yavaş yavaş çözülmesi daha sağlıklı olur gibime geliyor.
Çoğu kaynakta kışın donan sineklerin çözülebilir olduğu yazıyor. Ama ben yine de gözlemlemeyi tercih ederim.
Nasıl donduracaksınız? -20 Derecede dondurmaya çalışırsanız yavaş yavaş donarak ölür. Böyle bir şeye olasılık verilmesi için birden donması gerekiyor.

Geri
Yukarı