Sinerji'den hazır sistem almak mantıklı mı?

stayinghome

Hectopat
Merhaba, Sinerji'den bir hazır sistem almayı düşünüyorum. Bazı sorularım olacaktı.
Önceki konulardan okudum genellikle Sinerji öneriliyor. Bazı yorumlarda Sinerji'den alınan sistemlerde kasa vs gibi şeylerin kalitesiz olduğunu söylüyorlar.
Benim kurmak istediğim sistem ya 11600 - 3060 Ti'ya da 5600X -3060 Ti. İki işlemci arasında kaldım yani ama büyük ihtimal 5600X alacağım.

1) Sinerji'den alacağım sistedeki parçaların kalitesi iyi mi? Vatan'dan alınmış gibi kaliteli midir?
2) Bazı yorumlarda Sinerji'deki fiyatlar şişmiş deniyor. Bence de biraz şişik olabilir ama İtopya'da vs. onlarda da çok pahalı. İtopya o kadar özelleştirme seçeneği vermemesine rağmen daha düşük versiyondaki parçalar ile yeterli kadar pahalı geliyor bana.
Sinerji'den de alınsa hazır sistem sanki her türlü daha uygun fiyata geliyor gibi. Kabaca bir hesaplama yaptım. İstediğim parçalarda hazır sistem genelde 20 bin TL'ye alınabiliyor ama ayrı ayrı parçalar olarak alırsam 25 bin liraya kadar çıkıyor neredeyse.
Bu hesaplamayı şöyle yaptım: (3060 Ti ekran kartı, 5600X CPU, 2*8 RAM, 500GB SSD, 650W PSU gibi düşünerek yaptım)

Ekran kartı 14.000
CPU 3900-4000
RAM en az 1300.
SSD en az 1000.
PSU en az 1000.
Anakart en az 1500.
Kasa 1000.
CPU soğutucu 800-1000
Bu hesaplamada 23-24 bin TL çıkıyor aşağı yukarı. Bu arada tabii yukarıdaki hesaplama en bilinen kaliteli markalarla yapıldı. SSD bile Corsair, WD gibi markalar ile yapılınca tabii bu hesap ortaya çıkıyor. Yoksa anakartta ASRock alınırsa tabii daha ucuza gelebilir.

Ben mi yanlış bir hesaplamayla mı gidiyorum ondan emin olamadım. Hazır sistem toplamak daha iyi gibi ama sizin de görüşünüzü almak isterim.
Teşekkürler.

Sinerji de diğer siteler gibidir. Alışveriş yapabilirsiniz.

Size tavsiyem, eğer parça parça alacaksanız, en ucuzu neredeyse (güvenilir ve bilindik siteleri kastediyorum) oradan almanız.

Sinerji de diğer siteler gibidir. Alışveriş yapabilirsiniz.

Size tavsiyem, eğer parça parça alacaksanız, en ucuzu neredeyse (güvenilir ve bilindik siteleri kastediyorum) oradan almanız.
evet ama maalesef en ucuzları yakalamak da kolay olmuyor. İncehesap'ın gaming gecesini takip ediyorum ama orada da çoğu zaman tam istediğim parçalar olmuyor iyi indirimler olsa da. O yüzen hazıra doğru yöneliyorum iyice.
Bir de sıkıntı şurada, uygun bir fiytata ekran kartı bulabilsem, gerisi kolay zaten. Ekran kartı bulunamıyor veya pahalı bulunuyor. 3060ti lar şu aralar 14 bin den aşağı bulmak zor. Onu 14 bine alırsam zaten diğerlerini en ucuza (yine de kaliteli olacak şekilde) alsam bile en az 22 bini bulurum gibi geliyor.
Tüm sistemi ekran kartı bozuyor yani uygun fiyat olarak.

Geri
Yukarı