Çözüldü Sınıfta kalır mıyım?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tatsuhiro Satou

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
9.sınıfım. İlk dönem 65'Ti ortalamam kimya ile Matematik'te kalmıştım. 2.dönem 44.5 ortalamam ve şu an 5 derste kalıyor gözüküyorum. 2. sınavlarla düzeltip 2'ye düşürebilirim kalan dersleri. Hem de ortalamayı 50 yaparım. Sınıfta kalır mıyım yine de bir sorun olur mu ?

Çözüm
Kalmazsınız. Haber siteleri madde 58'e göre haber yapıyor ama atladıkları bir şey var:
Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden;
Burası :D Bu da 50 altı ortalamaya sahip olan öğrenciler için geçerlidir, 2020 senesinde uygulanmıştı diye hatırlıyorum. Onun dışında Edebiyat dersinden kalsanız bile zaten sınıfı geçiyorsunuz, sorumlu geçersiniz sadece. Kalmaktan kastım yıl sonu ortalamanız 50 altındaysa.
9.sınıfım. İlk dönem 65'Ti ortalamam kimya ile Matematik'te kalmıştım. 2.dönem 44.5 ortalamam ve şu an 5 derste kalıyor gözüküyorum. 2. sınavlarla düzeltip 2'ye düşürebilirim kalan dersleri. Hem de ortalamayı 50 yaparım. Sınıfta kalır mıyım yine de bir sorun olur mu?

Hocam aynı kaderi paylaşıyoruz benimki de 44 ama 2. yazılılardan sonra yükselebilir bende 9. sınıfım.

9.sınıfım. İlk dönem 65'Ti ortalamam kimya ile Matematik'te kalmıştım. 2.dönem 44.5 ortalamam ve şu an 5 derste kalıyor gözüküyorum. 2. sınavlarla düzeltip 2'ye düşürebilirim kalan dersleri. Hem de ortalamayı 50 yaparım. Sınıfta kalır mıyım yine de bir sorun olur mu ?
geçersin büyük ihtimalle

9. sınıfta ilk dönem not ortalaman düşük olsa bile kalmıyorsun ama 2. dönem kalma var.
Onu demiyorum hocam. Yıl sonu toplam 3 dersten kalınca tekrar oluyormuş direk. Doğru mu ? Ben her türlü 3-4 dersten kalıcam sanırım. Ortalamam 50 üstü olacak yani onda sıkıntı yokta.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE.

9. sınıfta ilk dönem not ortalaman düşük olsa bile kalmıyorsun ama 2. dönem kalma var.
Bu bilgi tamamen yanlış mesela. Kalma ve geçmeler için iki dönem ortalaması baz alınır, ilk dönem etki etmiyor diye bir şey yok :D

Doğrudan sınıf geçme

MADDE 57
- (1) (Değişik cümle:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

(2) (Değişik:RG-28/10/2016-29871) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sınıfı geçme kalma şartı buna göre baz alınır. Muhtemelen öylesine haber yapan haber sitelerinden bir haber gördünüz, kafanız ona takıldı. O ortalaması 50 altında olanlar için geçerli.

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması

MADDE 58
- (1)(Değişik:RG-1/7/2015-29403) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sınıfı geçme kalma şartı buna göre baz alınır. Muhtemelen öylesine haber yapan haber sitelerinden bir haber gördünüz, kafanız ona takıldı. O ortalaması 50 altında olanlar için geçerli.
Yani hocam bu sene 4-5 dersten kalıcam ama ortalamam 50 üstü olacak hep sınıfta kalmıcam değil mi ? Edebiyattan geçiyorum bu arada. Tekrar doğrulamak istiyorum çünkü kafam çok takıldı anlayamıyorum artık bu sınıfta kalma muhabbetlerini.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı