Sınıfta Kalır Mıyım?

Sınıfta kalmazsın. Fakat yarım gün daha özürsüz şekilde devamsızlık yaparsan kalırsın. Dilekçe yazıp özürlüye geçirtme hakkın var.
Not: Özürsüz 5'ten fazla devamsızlık yapınca belge alınamıyor.

Konuyu aktif etmek yasak diye biliyorum ama yine de söyleyeyim bu söylediklerim lise için geçerlidir nihai devamsızlık özürlü 20 gün özürsüz 10 gündür. Yarım gün veya tam günde olsa bu sınır aşılırsa Milli Eğitim'e göre sınıf tekrarı cezası verilir. Belge almak için sınır 5 gün özürsüz devamsızlıktır. Bazı okullarda idarenin inisiyatifine bağlı olarak veli izni (5 gün) kullanabiliyor veya istisnai durumlarda (düğün olur, cenaze olur) idare devamsızlığı faaliyet olarak işliyor bu da özürlü veya özürsüz devamsızlığa geçmiyor. Veli izni kullanılırsa silindiği gün kadar özürsüz devamsızlık, özürlü devamsızlığa geçiyor. Kısacası konu sahibi iki dönemin ortalaması yüzü geçtiyse ve devamsızlığı on günü aşmadıysa sınıfı geçmiştir. Ortaokulda ise sınıfta bırakma diye bir şey yok öyle ya da böyle geçiliyor sınıf iki dönemin ortalamasının toplamı 100 olsun olmasın Şube Öğretmenler Kurulu geçiriyor (kendi yeğenimden biliyorum yıl sonu ortalamasının toplamı 80 falandı ve karnesinde Şube Öğretmenler Kurulu ile geçti yazıyordu). Özürsüz devamsızlık ise 20 günü aşmadığı sürece idare genel olarak sıkıntı çıkartmıyor yazılılara giriyorsa, disiplin cezası yoksa genel olarak Şube Öğretmenler Kurulu geçiriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı