Sırf IPv6 için TurkNet'e geçilmeli mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
63
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Şu anda Netspeed ADSL kullanıyorum. Bölgeme VDSL'in gelmesine de az kaldı. Yani yakında umarım VDSL'e de geçiş yapabilirim. Fakat ben asıl bir konuyu merak ediyorum.

IPv4 adresleri maalesef tamamen tükendi. O yüzden de artık birçok servis sağlayıcı IPv4 için CGNAT isimli bir sistem kullanıyor. Bu da ping, paket kaybı ve port açamama sorunlarını beraberinde getiriyor. Technopat da IPv4, CGNAT ve IPv6 ile ilgili bir video attı ve IPv6'nın öneminden bahsetti.
Maalesef Netspeed henüz IPv6 desteği sunmuyor. Fakat TurkNet kademeli olarak IPv6'ya geçiş yapıyor.

Sizce sırf IPv6 için Netspeed'den TurkNet'e geçmeye değer mi?

Hemen hemen tüm ISS'lerin IPv6 için altyapıları hazır ancak bağlandığınız siteler ve servislerin %80'i hala IPv6 desteklemediğinden ISS her bağlantı talebinizi incelemek zorunda kalıyor. Eğer destekliyor ise IPv6 desteklemiyorsa IPv4 ile yönlendirme yapmak zorunda kalıyor. Bu da anlamsız bir yavaşlamaya neden oluyor. Yani IPv6 şimdilik gereksiz bir ayrıntı. Tam olarak desteklenmeye başladığı zaman tüm operatörler IPv6'ya anında geçiş yapacak zaten. Geçiş çok kolay ancak en azından servislerin %80'i kullanmaya başladıktan sonra anlamlı bir hal alacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kanka sırf IPv6 için geçilmez. TurkNet kötüdür NetSpeed'de kal demek istemiyorum tabi. Ancak mevcut hizmetinden memnunsan IPv6 için düzenini bozmanı önermem. Zaten bağlandığın çoğu site halen IPv4 kullanmakta. O yüzden şu anlık bunun için epey erken. IPv6 biraz daha yaygınlaştığında geçmeyi düşünürsün.

O halde Netspeed'de kalacağım, hepinize teşekkürler.

Fakat büyük bir sorunla karşılaştım. Dün altyapı sorgulaması yaptığımda VDSL'in geldiğini gördüğüm için VDSL'e geçiş talebi oluşturdum. Fakat talebi oluşturduktan yarım saat sonra (saat 15:00'da) DSL sinyali gitti ve bir daha da gelmedi. Bugün hala DSL sinyali yok. Bunun için konu da açtım;
Mümkünse bu konuya da bakabilirseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı