Şirketlerde çırak yazılımcıya ne yaptırırlar?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin. Yaz tatilinde bir yazılım şirketinde çalışmayı düşünüyorum. Tabii dost vs. yok, normal insan gibi başvuracağım. Mobil geliştirici olarak çalışmak istiyorum. Diyelim ki ben bir şirkete girdim, bana bu şirkette en fazla ne yaptırırlar? Beni projelere vs. dahil ederler mi, yoksa basit işleri falan mı yaptırırlar? Deneyimli birileri varsa, yardımcı olursa sevinirim.

Dahil etmezler. Çıktılarını alırsın çaylarını götürürsün (getirmek için çalışan biri yoksa), ara sıra bir şeyler koy diye çocuk oyuncağı işler verirler. Tabii istisnalar olur ama her çırak bunları yapmakla yükümlüdür. (!) Zaman geçtikten sonra bir şeyler olur. Başka birisi de stajla ilgili sormuş konuları karıştırdım.

Çoğu şirketlerde ilk etapta basit işlerle başlatırlar, öncelikle sizi sınarlar; durumu nedir, yapabiliyor mu, anlayışı nasıl vs. Ardından ya mevcut projelere destek manasında takviye ederler ya da yeni proje verip bitirene kadar rafa kaldırırlar.

Biz dahil ediyoruz, bir tane staji boyunca ugrasacagi gorece zor bir is veriyoruz ve staj sonunda bunu bitirmesini bekliyoruz.
Bunun yanisira da kolay, gundelik yazilim destek isleri veriyoruz. Dokumantasyon, QA vs gibi.
Ayni ortamda calistigi icin insanlara soru soruyor, bir seyler ogreniyorlar.

@Kilavuzz" çay getir götürü yapacaksam, kölelikten başka bir şey kazanmam ben bu işte. Bana, bana bir şeyler katacak bir şey iş lazım.

@Lady Hellbender teşekkürler.
@bitwise teşekkürler.

İstisnalar olur tabii dediğim gibi gideceğiniz yere göre değişir. Sadece sizin performansınıza bağlı olarak bir şeylere dahil edip etmeyeceklerine karar verebilirler. Dost tavsiyesi kendinizi gösterebilmek adına her işe dahil olmaya çalışıp her işi kendi sırtınıza bindirmeyin. Bu hikayenin sonunda özür dilerim ya ofisin bineği ya da çok bilmiş gıcık adamı olursunuz ya da atılırsınız. Her şey ayarında güzel sabırla adım adım.

Şöyle olur önce size bir kaç bug fixlertirler acaba ne yapıyosun ne kadar yapıyosun hem seviyeni de ölçmüş olurlar. Eğer beğenirlerse sana entegrasyon yaptırırlar ekranları yaptırırlar. Korkma kendine güven ve yaparım diyip işin içine dal başka türlü öğrenmek bence zor. Ben bu şekilde girdim verilen işleri çok iyi yaptığım için güzel ilerledim ancak korkmadan her işe atladım bu şekilde tecrübe kazandım. Bu tamamen benim görüşüm yanlışta olabilir. Tüm yorumları okuduğunda daha sağlam bir fikir oluşur aklında.

Kolay gelsin. Yaz tatilinde bir yazılım şirketinde çalışmayı düşünüyorum. Tabii dost vs. yok, normal insan gibi başvuracağım. Mobil geliştirici olarak çalışmak istiyorum. Diyelim ki ben bir şirkete girdim, bana bu şirkette en fazla ne yaptırırlar? Beni projelere vs. dahil ederler mi, yoksa basit işleri falan mı yaptırırlar? Deneyimli birileri varsa, yardımcı olursa sevinirim.
Ben bu yollardan çok geçtim anlatayım. Eğer yazılımcı olarak başlayacaksınız mobile gitmeniz daha iyi olur zaten mobil demişsiniz. İlk başlarda çırak olarak çay getir götür işleri yaptırırlar. Biraz daha ilerlediğinde küçük oyun tasarım/oyun grafiklerini verirler. Oyun da olabilecek tablo, ana menü gibi işler için alternatif tasarım yaptırırlar. Buna benzer şeyler. Kalfa olduğunuz da biraz daha gelişir hâle gelir, büyük şirketler de iş imkanı bulabilirsiniz. Bu iş raporun da tecrübesi var gibi bir şey yazabilirsiniz. Unutmayın biz sizi arayacağız der iseler, işi alamadınız demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı