Sırt kaslarımı hissetmiyorum

Antrenmana tam başlamadan önce hafif ağırlıklarla izole kanat çalış. Dolaşımı oraya çek, hissiyat gelecektir. Bu çalışmayı yaparken negatiflere çok önem ver. Su iç biraz.

Selam kanka bunun sebepleri farklılık gösterir bakalım sende hangisi var anlayabilecek misin.

1- Basit ama genel olarak bu sebebiyet veriyor.
Hareketin formunu yanlış yapmak.

2- Hareketin negatif tekrarlarına gerekli önemi vermemek;
Kankam, kaslarda asıl hasarı ( mikro yırtıkları ) yaratan hareketin negatif kısmıdır. Örneğin sen biceps curl'de dumbell'i havaya kaldırırken bu hareketin pozitifi oluyor, dumbell'i aşağı doğru indirmen hareketin negatif kısmı oluyor.
Hareketin negatif kısmını yavaş bir halde yapmak ( örneğin bench press'de barı göğüse 3 saniye kadar bir süre ile indirmek) ve his ederek yapmak kasında çok daha iyi tahribat oluşturacaktır ;)
Kısacası pataküt indir kaldır yapma.

3- Beslenme:
Kankam emin değilim araştırmadım ama lif tüketimi idmandaki kas hissiyatını azaltıyor olabilir çünkü bunu deneyimledim. Dediğim gibi bilimsel olarak bakmadım ama;

Antremandan önce bol lifli besinler tüketmek (lif sağlıklıdır ye afiyet olsun) idman esnasında kas hissiyatını azaltıyor, enerji veriyor ve çabuk yorulmanı engelliyor.
Mesela ben idman öncesi fazla lif tükketiğim günlerde kası bazen hiç his etmiyorum ama ertesi gün bir kalkıyorum tüm gün kasım ağrıyor.
Yani idman öncesi aldığın besinler de bu konuda etkili olabilir.

Selam kanka bunun sebepleri farklılık gösterir bakalım sende hangisi var anlayabilecek misin.

1- Basit ama genel olarak bu sebebiyet veriyor.
Hareketin formunu yanlış yapmak.

2- Hareketin negatif tekrarlarına gerekli önemi vermemek;
Kankam, kaslarda asıl hasarı ( mikro yırtıkları ) yaratan hareketin negatif kısmıdır. Örneğin sen biceps curl'de dumbell'i havaya kaldırırken bu hareketin pozitifi oluyor, dumbell'i aşağı doğru indirmen hareketin negatif kısmı oluyor.
Hareketin negatif kısmını yavaş bir halde yapmak ( örneğin bench press'de barı göğüse 3 saniye kadar bir süre ile indirmek) ve his ederek yapmak kasında çok daha iyi tahribat oluşturacaktır ;)
Kısacası pataküt indir kaldır yapma.

3- Beslenme:
Kankam emin değilim araştırmadım ama lif tüketimi idmandaki kas hissiyatını azaltıyor olabilir çünkü bunu deneyimledim. Dediğim gibi bilimsel olarak bakmadım ama;

Antremandan önce bol lifli besinler tüketmek (lif sağlıklıdır ye afiyet olsun) idman esnasında kas hissiyatını azaltıyor, enerji veriyor ve çabuk yorulmanı engelliyor.
Mesela ben idman öncesi fazla lif tükketiğim günlerde kası bazen hiç his etmiyorum ama ertesi gün bir kalkıyorum tüm gün kasım ağrıyor.
Yani idman öncesi aldığın besinler de bu konuda etkili olabilir.
1 - Formu doğru yapıyorum, Namık ekinin videosu var, Bire bir aynısını yapıyorum.

2 - Pozitif kası rahatlattığımız kısımlar.
Negatif ise kasın zorlandığı durumlar değil mi doğru anladım.

3 - Spordan önce bir şey yemiyorum, İş çıkışı gittiğim için. (Bisküvi vs yesem işe yarar mı yaramaz değil mi ? Ya da BCAA gibi bir şey alsam ? )

1 - Formu doğru yapıyorum, Namık ekinin videosu var, Bire bir aynısını yapıyorum.

2 - Pozitif kası rahatlattığımız kısımlar.
Negatif ise kasın zorlandığı durumlar değil mi doğru anladım.

3 - Spordan önce bir şey yemiyorum, İş çıkışı gittiğim için. (Bisküvi vs yesem işe yarar mı yaramaz değil mi ? Ya da BCAA gibi bir şey alsam ?
Hayır pozitif kası zorladığımız negatif rahatlattığımız. Ama negatif tekrarlar daha önemli

Kreatin saç döküyor, kellik başlatır.
Düzgün beslen daha mantıklı.
Kim söylüyor kreatinin saç döktüğünü?

"Özetle, mevcut kanıtlar kreatin takviyesinin toplam testosteronu, serbest testosteronu, DHT'yi artırdığını veya saç dökülmesine/kelliğe neden olduğunu göstermez."

Sırt kaslarımı hissetmiyorum?
Bugün sırt çalıştım fakat kol, bacak, göğüs vs kadar yandığını hissetmedim. Neden acaba?
Büyük kas gruplarının pumplandığını hissetmek, küçük kas gruplarına göre zordur. Ağır ve sert çalışın, destek almamaya çalışın.

Geri
Yukarı