Sistem açılmıyor

kaanxmia

Decapat
Daha fazla  
PC'mde bir sorun yaşadım yeniden ve artık bir sorayım dedim. Lütfen sebebini bilen söylesin ya da tahminde bulunsun.

Sistemimi alalı 1 yıl oldu ve 6.ayinda gece saatlerinde kasami acarken PC açılmıyordu sadece fan ışıkları 4 sn yanıp kapaniyordu kasa 4, 5 defa denedim ve sabahi bekledim sabah düzeldi daha sonra bir gün güç kablosu başlığı patladı ama kasaya bir şey olmadı ve bugün yeniden bir sorun yaşadım kasanın açma tuşuna bastığım halde açılmadı ışık da yanmadi. Kasa sanki kablasu prize takilmamis gibiydi 5dk sonra düzeldi yine.

Bugün kasanin 1.yili falan oldu.

Neden böyle bir sorun yaşadığımi sebebini ve aynı sorun tekrar etmemesi için neler yapabileceğimi hakkında bir tahmin vb bir şeyler söylerseniz çok iyi olur.

Muhtemelen güç kaynağın zarar gördü o zaman diğer arkadaşların da dediği gibi farklı bir güç kaynağıyla deneme şansın var mı?

Denemeye gerek yok bence deneyemem de zaten neyse ki açılıyor kasa şimdi 5dk yaşadım bunu sorayım dedim artık yine olmaması için.
Detaylı anlatayım şimdi yaşadığım sorunu güç kablosu ve monitör kablosu 3'lu prize takiliydi bende PC'yi açmak için kasa tuşuna bastm ancak bu sefer ne fare ne klavye ne fan ışığı hiçbir ışık yanmadı dediğim gibi kasada sanki güç kablosu bağlı değil gibiydi monitörde sorun olmadı ama tak çıkar yaptım 5dk sonra düzeldi.

İlk şüpheli güç kaynağı. Ama ikinci şüpheli topraklama hattı daha olası olabilir. Evinizde topraklama ne durumda?

O kadarını bilmiyorum vallahi 😂

Böyle hazır güç kaynaklı kasaların güç kaynakları markalı olmaz sorun güç kaynağında olabilir fazla güç çekiyor olabilir hocam.

Yani Corsair güç kaynağı bildiğim kadarıyla kötü değil?

Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• 606f13b5f13f86.54793717_eigofpnqjlmhk_240.jpg
    606f13b5f13f86.54793717_eigofpnqjlmhk_240.jpg
    5,1 KB · Görüntüleme: 15
Denemeye gerek yok bence deneyemem de zaten neyse ki açılıyor kasa şimdi 5dk yaşadım bunu sorayım dedim artık yine olmaması için.

Detaylı anlatayım şimdi yaşadığım sorunu güç kablosu ve monitör kablosu 3'lu prize takiliydi bende PC'yi açmak için kasa tuşuna bastm ancak bu sefer ne fare ne klavye ne fan ışığı hiçbir ışık yanmadı dediğim gibi kasada sanki güç kablosu bağlı değil gibiydi monitörde sorun olmadı ama tak çıkar yaptım 5dk sonra düzeldi.

Saçma gelebilir ama kullandığın 3'lü prizde kopukluk olabilir mi? Tak çıkar yapınca düzeldi deyince o da olabilir.

Denemeye gerek yok bence deneyemem de zaten neyse ki açılıyor kasa şimdi 5dk yaşadım bunu sorayım dedim artık yine olmaması için

Detaylı anlatayım şimdi yaşadığım sorunu güç kablosu ve monitör kablosu 3'lu prize takiliydi bende PC'yi açmak için kasa tuşuna bastm ancak bu sefer ne fare ne klavye ne fan ışığı hiçbir ışık yanmadı dediğim gibi kasada sanki güç kablosu bağlı değil gibiydi monitörde sorun olmadı ama tak çıkar yaptım 5dk sonra düzeldi

Yazdıklarınıza bakılırsa duvarda ki priz veya topraklama hattı kesin şüpheliler arasına girdi. Kontrol ettirmenizde fayda var. Bu iş kesinlikle şakaya gelmez.

Saçma gelebilir ama kullandığın 3'lü prizde kopukluk olabilir mi? Tak çıkar yapınca düzeldi deyince o da olabilir.
aslında söylemeye gerek varmıydi bilmiyorum ama söylim soruni yaşamadan 10dk önce pcnin 3 lu prizi değiştirdim farklı bi priz getirdim 5li flndi galiba idarelik 5dk açtım bişey olmadı sonra bi yere kadar gidip geldim 5dk açılmadı
Yazdıklarınıza bakılırsa duvarda ki priz veya topraklama hattı kesin şüpheliler arasına girdi. Kontrol ettirmenizde fayda var. Bu iş kesinlikle şakaya gelmez.
elektrikciye mi kontrol ettirmem lazım duvardaki prizi

Prizde altta ve üstte olmak üzere 2 adet demir var ise topraklama var demektir.
Kısmen yanlış bilgi.

Üçlü prize TTR kablo gider, kahverengi, mavi, sarı. Sarı hariç diğer renkler değişkenlik gösterebilir. Bir faz, bir nötr, bir topraklama. Üçlü prize veya normal prize topraklama hiç bağlanmamış bile olabilir. Bu durumda topraklama var diyemeyiz. Çünkü topraklanma halen önemsenmeyen bir konu. Eski yapılarda zaten hiç yok.

PSU'nuz kaliteli bir PSU. Sanırım uzatma kablosu yüzünden bu problemi yaşadınız. Farklı bir uzatma kablosu kullanabilirsiniz.
Kısmen yanlış bilgi.

Üçlü prize TTR kablo gider, kahverengi, mavi, sarı. Sarı hariç diğer renkler değişkenlik gösterebilir. Bir faz, bir nötr, bir topraklama. Eğer üçlü prize veya normal prize topraklanma hiç bağlanmamış bile olabilir. Bu durumda topraklama var diyemeyiz.
Bunu ben de biliyorum fakat şuan arkadaşa prizi söktürüp kablolara baktıramam değil mi?

PSU'nuz kaliteli bir PSU. Sanırım uzatma kablosu yüzünden bu problemi yaşadınız. Farklı bir uzatma kablosu kullanabilirsiniz.

Bende öyle düşünüyorum değiştirdikten sonra dediğim gibi 5dk degistirdigimle açık kaldı ama kapatıp 5dk bir yere gittim ve açmaya çalıştığımda açılmadı işte sonra tak çıkarla düzeldi kardeşimde o prizde zaten sorun var olduğunu söyledi degistirdigimle.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı