Sistem açılmıyor

TavukAdam19

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar PC açılmıyor. Fanlar falan dönüyor, kasanın bazen belirli bölgelerine dokunup o kolumla peteğe dokununca peteğe değdirdiğim dirseğime elektrik yakarmış gibi çarpıyor. Kasaya bazen kontrol kalemi ile dokunduğumda hafif bir ışık yanıyor ne yaparsam yapayım açılmıyor. Önceden bu sorun yoktu şimdi olmaya başladı. Az önce babamla kavga ettik neden bozdun anlamından babam yapmamı bekliyor. Ne yapabilirim? Ekran kartı fanı hızlanıp yavaşlıyor hızlanıp yavaşlıyor onboard görüntü almayı denedim gene olmadı. Sabah çalışıyordu şimdi oldu. Yardımcı olabilir misiniz?

Kablo bozulmuş olabilir, anakartta bir sorun olabilir, monitörde bir sorun olabilir, işletim sisteminde bir sorun olabilir. Kabloyu başka cihaza bağlayıp dene, başka bir monitörle dene, biosa girmeyi dene. Eğer bunları yaptıktan sonra hiçbir şekilde görüntü gelmiyorsa tahminen anakartta bir sorun vardır.

Statik elektrik var kasanda büyük sorun beni zamanında çok uğraştırmıştı.

Bilgisayarın fişini çek (batarya varsa çıkar) açma düğmesine 10 saniye basılı tut içindeki son akımda aksın imkanın varsa toprakla kasayı (saksıya filan koy).

Başka bir güç kablosu ile bağla harici ekran varsa başka bir görüntü kablosu ile bagla onu da.

PSU değiştirdim öyle çözüldü sorunum.

Bilgisayarın fişini çek (batarya varsa çıkar) açma düğmesine 10 saniye basılı tut içindeki son akımda aksın imkanın varsa toprakla kasayı (saksıya filan koy).

Başka bir güç kablosu ile bağla harici ekran varsa başka bir görüntü kablosu ile bagla onu da.

Hocam şimdi ufak kaseye toprak koysam avuç içi kadar o yeterli mi annem saksıya dokundurmaz öyle kenarından falan dokundursam kasedeki toprağı kasanın köşesine.

Kasanda kaçak var. Nereden elektrik kaçağı olduğunu tespit edip o kaçağı örtmen gerekiyor. Veya kaçak olmayıp bir kereliğine de elektrik yüklenmiş olabilir. Bunu çözmek için güç kaynağının kablosunu çıkar. Orada 3 tane diş göreceksin. Bilgisayarın açma tuşuna basılı tutarken aynı zamanda o dişlere 2 şerli şekilde kontrol kalemi değdir. Ondan sonra bilgisayarı açmayı dene. Eğer açılmazsa anakartı sök dışarı al. Ve anakarttaki her şeyi çıkar. Hiçbir parça birbirine temas etmesin. Ondan sonra bakır bir şey varsa onunla parçalara dokundur elektriği al. Eğer bakır yoksa parçalara dokunurken aynı zamanda peteğin köşedeki çıkıntılı yere dokun. Yaptıktan sonra parçaları yaklaşık bir saat beklet. Ondan sonra parçaları kurup bilgisayarı açmayı dene açılırsa sorun çözüldü. Açılmadıysa dediğim gibi kaçak vardır. Veya anakarttaki bir parça bozuktur. Bunları dene bana dönüş yap. Olmadıysa özelden görüşelim yardımcı olayım

Şimdi yeni PSU aldım kargoda inşallah sorunum çözülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı