Sistem aniden kapanıyor

Karasah

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
Arkadaşımın masaüstü bilgisayarında bir sorun var kendi yazısını aşağı bırakıyorum.

Bilgisayarımı uzun süre kullanmamıştım ve bir gün işime gerekti açamadım, düğmeye bastım tepki vermedi. Bilgisayarcıya götürdüm güç kaynağı eskimiş değiştirilmeli demişti ki öyleydi fanları dönmüyordu kimi zaman dönerken de ses çıkarıyordu. Adam bir de işlemcinin fanıyla alakalı bir şey yapacağını söylemişti ne yaptı bilmiyorum.
Bilgisayarımı aldım sorunsuz bir şekilde çalıştı bir süre. Ancak bir gün 1 saat boyunca oyun oynadım aniden kapandı ama ardından tekrar başlattığımda çalıştı bir sorun olmadı. Aradan birkaç gün geçti tekrar açayım bilgisayar dedim ancak düğmeye bastığımda bu sefer hiç tepki vermedi. Yaptırdığım yere götürdüm, kendisi çalıştığını bir sorun olmadığını söyledi, tekrar teslim aldım.
Bilgisayarı tekrar açtım bir 20 dk boyunca uğraştım aniden kapandı ama oyun oynamadım bu sefer, sadece YouTube'dan video izledim. Sonra tekrar açmaya çalıştığımda düğmeye bastım işlemcinin, ekran kartının ve güç kaynağının fanlar 3 saniye dönüp ışık yanmasına rağmen açılmadı bilgisayar. Fişleri çıkarıp takarak tekrar tekrar denedim aynı şeyler oldu: 3 saniye fanlar dönüyor gerisi yok. Kasayla monitörün fişlerini farklı prizlere taktım bu sefer açıldı bilgisayar ama 5dk falan açık kalıp aniden kapandı.
En son kasanın içini açtım RAM'i kontrol ettim, sağlam yerleşmiş, çıkardım taktım tekrardan hatta. İşlemcinin fanını çıkarıp aradaki macunu kontrol ettim, kıvamındaydı (ancak eğer yaptırdığım yer macunu değiştirmediyse en az 10 yıldır kimsenin dokunduğunu sanmıyorum)
Ertesi gün gündüz vakti denemek için açtım bilgisayar, 3, 5 saat boyunca sadece açık bıraktım, sorunsuz açık kaldı ve en sonunda kendim sorun çözüldü diyerek kapattım. Ancak akşam olduğunda (22.00'den) sonra açmayı denediğimde aynı 3 saniye fan dönmesi meselesi oldu.
Ertesi gün 20.00 civarı açtım sorunsuz şekilde 21.40'a kadar açık kaldı, aniden kapandı.
Saatleri bilerek söylüyorum çünkü bana garip gelen bir şeyler var :D.

Küçük bir not: Isınma sorunu olduğunu düşünmüyorum çünkü Core temps adlı programla bilgisayar açık kaldığı süre boyunca en fazla 60 dereceyi görüyor, ayrıca kapanmadan hemen önce dahi aynı durum söz konusu.

Durum bu çözüm önerilerinizi bekliyorum. Harddisk durumu için bir program yükleyecek ama bilgisayar açılmadığı için şu an yapamıyor yarın deneyecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle HDD arızası kısa devre söz konusu olmadıkça sistem güç kesmez en fazla donar sürekli reset atmaya başlar... Sizin sorununuz daha çok güç ile alakalı görünüyor sistemin içini açıp fiziksel hasar var mı bakın (ankart üzerinde kondansör şişmesi veya aşırı siyahlaşma is vb.) sonrasında ise gücü yeterli olan ve kaliteli sayılabilecek bir PSU ile deneme yapın son olarak tüm soketlerin yerine sıkıca oturduğundan ve sallanmadığından emin olun.

Herhangi bir arıza yok görünüşte kablolar da kontrol edildi
Bir bilgisayarcıya göstereceğiz ama ne zaman arıza yapacağı belli olmuyor ki kimi zaman açılıyor hiçbir sorun yok saatlerce çalışıyor kimi zaman 3 saniye sonra kapanıyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı