Sistem ilk oyun açıldığında kapanıyor sonra sıkıntısız çalışıyor

Morbey

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba,

Senelerdir çeşitli konularda çevreme gerek yardım, gerek iş olarak teknik destek hizmeti sunuyorum. Genel olarak bir bilgi birikimine sahibim fakat benim de ilk defa duyduğum şahit olduğum ve yardım edemediğim bir konu oldu. Bir abimin sistemi var. Sistemin işlemci ve ekran kartı: i7-6700K - RX 480. Sistemi açıyoruz ilk defa oyuna giriyoruz bir süre takılıyor siyah ekrana gelip direk sistemi kapatıyor fakat sonrasında açtığımızda gün içinde hiçbir sıkıntı yaşamadan hiçbir problem olmadan çatır çatır oyunu oynuyor, işlerini hallediyor. Her gün ilk girişte ilk oyunu açışta bunu yapıp, sonrasında ise hiçbir hata vermeden sıkıntı çıkarmadan tertemiz çalışıyor.

1- Temiz Windows kurulumu yaptık.
2- Tek tek güncel driver kurulumu gerçekleştirdik (betalar dahil edilmemiştir)
3- BIOS ayarlarını sıfırladık, yeniden yapılandırdık.

Elimizde ekstra parça bulunmuyor bu yüzden, ekran kartı, işlemci, PSU gibi parçaları test edemiyoruz. Sorun şundan kaynaklıdır, budur, şu parçadır gibi bir destekte bulunabilirseniz sevinirim. Çünkü tek sefere mahsus bunu yapmasını idrak edemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Senelerdir çeşitli konularda çevreme gerek yardım, gerek iş olarak teknik destek hizmeti sunuyorum. Genel olarak bir bilgi birikimine sahibim fakat benim de ilk defa duyduğum şahit olduğum ve yardım edemediğim bir konu oldu. Bir abimin sistemi var. Sistemin işlemci ve ekran kartı: i7-6700K - RX 480. Sistemi açıyoruz ilk defa oyuna giriyoruz bir süre takılıyor siyah ekrana gelip direk sistemi kapatıyor fakat sonrasında açtığımızda gün içinde hiçbir sıkıntı yaşamadan hiçbir problem olmadan çatır çatır oyunu oynuyor, işlerini hallediyor. Her gün ilk girişte ilk oyunu açışta bunu yapıp, sonrasında ise hiçbir hata vermeden sıkıntı çıkarmadan tertemiz çalışıyor.

1- Temiz Windows kurulumu yaptık.
2- Tek tek güncel driver kurulumu gerçekleştirdik (betalar dahil edilmemiştir)
3- BIOS ayarlarını sıfırladık, yeniden yapılandırdık.

Elimizde ekstra parça bulunmuyor bu yüzden, ekran kartı, işlemci, PSU gibi parçaları test edemiyoruz. Sorun şundan kaynaklıdır, budur, şu parçadır gibi bir destekte bulunabilirseniz sevinirim. Çünkü tek sefere mahsus bunu yapmasını idrak edemiyorum.
Hocam ekstra parçalarla test etmeden kesin teşhis koymak mümkün değil gibi.

Benim kartta fazla overclock yapınca kart soğukken birden yük altına girip ısınınca böyle yapabiliyordu. Kart ısınıp belli bir sıcaklıkta sabitlenince problem kalmıyordu.

Parçaları teker teker yük testine sokalım o zaman.
Ram için Memtest86
İşlemci için Prime95
Ekran kartı için Furmark
Testte kapanacak veya hata verecekse o parça sıkıntılıdır yüksek ihtimalle.

Parçaları teker teker yük testine sokalım o zaman.
RAM için Memtest86.
İşlemci için Prime95.
Ekran kartı için FurMark.
Testte kapanacak veya hata verecekse o parça sıkıntılıdır yüksek ihtimalle.

RAM dışında test sağlamıştım. Bir sıkıntı bulunmuyor diğer iki parçada, bir Memtest atalım. Teşekkürler...

Hocam ekstra parçalarla test etmeden kesin teşhis koymak mümkün değil gibi.

PSU böyle bir şey yapıyor olabilir mi acaba? Elektriktende anlamam... Maalesef parça testi yapamıyorum, abim yurt dışında parça testide yapamıyoruz bu yüzden. Bana getirebilse en azından 3-5 test edebileceğim ekstra parçalar var.

Benim kartta fazla overclock yapınca kart soğukken birden yük altına girip ısınınca böyle yapabiliyordu. Kart ısınıp belli bir sıcaklıkta sabitlenince problem kalmıyordu.

Herhangi bir OC işlemi falan uygulamadık her şey default ayarlarda, ısılarda sabit yani normal ilk kapattığındada aynı sıcaklık değeri mevcut (işlemci+GPU) sonraki açılıştada aynı sıcaklık değerleri mevcut.

RAM dışında test sağlamıştım. Bir sıkıntı bulunmuyor diğer iki parçada, bir Memtest atalım. Teşekkürler...

PSU böyle bir şey yapıyor olabilir mi acaba? Elektriktende anlamam... Maalesef parça testi yapamıyorum, abim yurt dışında parça testide yapamıyoruz bu yüzden. Bana getirebilse en azından 3-5 test edebileceğim ekstra parçalar var.

Herhangi bir OC işlemi falan uygulamadık her şey default ayarlarda, ısılarda sabit yani normal ilk kapattığındada aynı sıcaklık değeri mevcut (işlemci+GPU) sonraki açılıştada aynı sıcaklık değerleri mevcut.
Olabilir. Bende de bir anda durduk yere kapanmaya baslamisti bilgisayar kendi kendine. Oyunun ortasinda restart (Daha dogrusu restart atmiyor sanki kapanip tekrar aciliyor gibiydi) atiyordu. PSU ile kablo arasinda temassizlik gibi bir sey varmis sanirim, bir sekilde duzelttim. Siz de test edebilirsiniz ama benimki gibi bir sorunsa stress testlerinde sonuc alinmiyor. Sans eseri cozmustum ben sorunumu.

Olabilir. Bende de bir anda durduk yere kapanmaya baslamisti bilgisayar kendi kendine. Oyunun ortasinda restart (daha dogrusu restart atmiyor sanki kapanip tekrar aciliyor gibiydi) atiyordu. PSU ile kablo arasinda temassizlik gibi bir şey varmis sanirim, bir sekilde duzelttim. Siz de test edebilirsiniz ama benimki gibi bir sorunsa stress testlerinde sonuc alinmiyor. Sans eseri cozmustum ben sorunumu.

Yani esas olarak sorun şu bunu sürekli yapsa evet ben de bir parça sorun olabileceğini düşüneceğim ama benim de anlam veremediğim ilk açılışta bunu yapıp bir daha hiç yapmaması.

Geri
Yukarı