Çözüldü Sistem Montajdan Sonra Yapılması Gerekenler

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kazuhira Miller

Kilopat
Yer
Mother Base
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle şunu söyleyeyim, ilk defa bir bilgisayar topluyorum. Haftaya yeni topladığım bilgisayarın parçalarını almaya Vatan Bilgisayar'a gideceğim. Parçaların montajını evde kendim yapacağım. Fakat benim aklıma bir soru takıldı. Sorum aynen şu şekilde;

Parçaları monte ettiğimizi varsayalım. Bilgisayarın ilk açılışını yapıyoruz, sistem bütün parçaları gözden geçiriyor ve bizim önümüze ne var ne yok hepsini koyuyor. Sonra BIOS'a giriyoruz. BIOS'u komple bir gözden geçirip RAM'ler istenilen hızda mı çalışıyor, çalışmıyor mu bakıyoruz, eğer çalışmıyorsa düzeltiyoruz. Daha sonra BIOS'u güncelliyoruz. Sonra sonra işletim sistemini kuruyoruz, son olarak da driver'ları ve gerekli olan programları yüklüyoruz. Her şey güzel fakat aklıma takılan soru: Bu anlattıklarımın hepsini yaptıktan sonra neler yapmam gerekiyor? :D

Biliyorum bu soru size çok saçmaymış gibi gelebilir. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama bir yerde yazıyordu herhalde, yeni bir sistem topladıktan sonra bilgisayarı 12-24 saat açık bırakmamız gerekiyormuş galiba. Bu bana da biraz saçma geldi ama yine de sorayım dedim. Böyle bir şey var mı? Ayrıca işlemciyi yormamak için birkaç gün oyun oynamamak gerektiğini duydum. Sizce bunun doğruluk payı ne kadardır? Ben yeni toplayacağım sisteme Windows'un ve oyunların kurulu olduğu eski HDD'yi takacağım. Sizce bir sorun olur mu?

Ve ayrıca arkadaşlar eğer unuttuğum bir yer varsa lütfen söyleyin.

Öyle açık bırakmakmış, bir süre oyun açmamakmış falan hiç böyle şeyler duymadım. Üreten firma parçaları birleştirdiği gibi satışa mı sunuyor ki? Hiç mi test etmiyor da biz biraz alışması için bekleyeceğiz? :) Gerek yok böyle şeylere. Smiley koyduğunuz noktaya kadar yazdıklarınızın hepsini yapın, sistem hazır. BIOS güncellemesinin acelesi yok, işletim sistemini kurduktan sonra da başlatabilirsiniz. Keyfiniz bilir. Eski HDD takmanızda sakınca yok (SATA çıkışına sahip olmayacak kadar eski bir HDD değilse tabii). Sisteme taktığınızda içindeki her şeyi silip temiz kurulum yaparsınız. HDD içi doluyken taktığınızda da sistem çalışır ancak sürücü çakışmaları, gereksiz bir kasma sorunu gibi beklenmedik şeyler canınızı sıkabilir. Böyle durumlarda her zaman temiz kurulum en makul yöntemdir.

Öyle açık bırakmakmış, bir süre oyun açmamakmış falan hiç böyle şeyler duymadım. Üreten firma parçaları birleştirdiği gibi satışa mı sunuyor ki? Hiç mi test etmiyor da biz biraz alışması için bekleyeceğiz? :) Gerek yok böyle şeylere. Smiley koyduğunuz noktaya kadar yazdıklarınızın hepsini yapın, sistem hazır. BIOS güncellemesinin acelesi yok, işletim sistemini kurduktan sonra da başlatabilirsiniz. Keyfiniz bilir. Eski HDD takmanızda sakınca yok (SATA çıkışına sahip olmayacak kadar eski bir HDD değilse tabii). Sisteme taktığınızda içindeki her şeyi silip temiz kurulum yaparsınız. HDD içi doluyken taktığınızda da sistem çalışır ancak sürücü çakışmaları, gereksiz bir kasma sorunu gibi beklenmedik şeyler canınızı sıkabilir. Böyle durumlarda her zaman temiz kurulum en makul yöntemdir.
Tüm sorularımın cevabını tek mesajda verdiniz. Çok teşekkür ederim gerçekten. O zaman ben sistemi birleştirip direk oyun oynamaya başlasam da bir sorun olmaz değil mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı