Sistem önerisi

Bütçe
5000

ALIENIGHT

Hectopat
Arkadaşlar sistemim şöyle:
i3 10100F.
MSI Z490 anakart.
RX 6600 XT.
2x8 3000MHz RAM.
500GB SSD.
500W PSU.
Genel itibari ile 1080p 144Hz Online oyun oynuyorum favori oyunum Apex Legends odak noktam bu oyun.
Yakın zamanda i5 11400F almıştım ama işlemci oyunda 90 derece üstünde çalıştığı ve FPS düşmesi yaşattığı için iade edeceğim.
Ryzen 5600X çok övülüyor.
Sorum ise i5 11400F teki yaşadığım sorun beni korkuttu 11 nesilden.
Sizce Ryzen 5 5600X ile sistemi mi değiştirsem? Ya da beni ekran kartımı tam verimde kullandıracak serin daha performanslı Intel işlemci mi alsam? Ve hangi 11 nesil almam lazım tavsiyenizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
11400F'in 90 derece görmesinin sorumlusu 11400F değil, termal çözümdür. Stok soğutucu kullanıyorsan yetersiz gelir, ona soğutucu alarak çözebilirsin ısınma sorununu. 11400F yeterli 6600 XT için.

Kule tipi Aerocool soğutucumu takmıştım onunla bu dereceye çıktı stok fanla 100'leri görüyor.

Yanlış montaj ile mümkün, istersen soğutucu için bütçe ver direkt öneri kapayım bitsin. Sorun belli gibi görünüyor işlemcinin 90 dereceye çıkmasında. Kaldı ki 5600X de ısınır termal çözüm iyi olmadığında.

5000 bütçem var işte ne yapacağımı bilemedim.

Kasan nedir? PSU modelini de söyler misin? 5000 TL'yi işlemciye gömmektense diğer donanımlara gömmek daha mantıklı.

Aerocool 500W 80+ ore saturn AE-ORS-500 4X frgb fanlı Gaming mıd-Tower kasa siyah.
PSU gömülü kasa.

Kasa:

PSU:

Soğutucu:

Uzun uzun kullanırsın bu şekilde, bir de HDD koyayım hatta.

Bu şekilde gayet ideal. İşlemci değiştirmeden daha faydalı oldu.

Kasa:

PSU:

Soğutucu:

Uzun uzun kullanırsın bu şekilde, bir de HDD koyayım hatta.

Bu şekilde gayet ideal. İşlemci değiştirmeden daha faydalı oldu.

Önce bir soğutucuyu alayım bir bakayımda nasıl olacak.

Önce bir soğutucuyu alayım bir bakayım da nasıl olacak.

Attığım soğutucu 155mm, kasa desteği de 155mm ancak soğutucunun üstündeki çıkıntılar temperli camı esnetebilir. O da zararlı bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı