Sistem Tavsiyeleri – Ocak 2022

İlk mesajımın ilk paragrafında hiçbir düzenleme yapmadım ama siz bilirsiniz yine. 😬
1642622454421.png

Herhangi bir ekleme yapmadım.
Ayrıca daha benim tam olarak yazmadığım şeyleri yazarak çarpıtmak tamamen saçmalık eğer iyi okuyamıyorsanız tekrardan yazayım.
Bir sonraki mesajlarınızda beklerim düzenlemenizi, ekleme yapmanızı. Bu mesajınız tam mı ona göre cevap vereyim? Gereksiz uzatıyorsunuz. Kimsenin kimseye ithamda bulunduğu da yok.

Bu arada şunu da farkettim; SilverStone Sugo SG13B modellerinde PSU dahil olduğunu belirtilmiş ancak bu modellerde dahil olmadığını pek çok kaynaklarda görüyorum. Bir yanlışlık söz konusu mudur yoksa farklı bir dile mi getirmek istediniz? @Asım Demir
1642660691526.png

Çok fazla yurtdışı incelemeye bakıyorsunuz arkadaşlar, teknik değer değişmez, ürün iyiyse iyidir evet. Fakat almaya gelince iş orada bitmiyor bu markaların yaygınlık, ürünlerle ilgilenme, fiyat ayarlama oranları ABD'de, Avrupa'da ve Türkiye'de farklı. Yabancı forumlar Türkiye'de geçerli değil her konuda, markalar ile konuştuğumda ve araştırdığımda hangi markanın, hangi ülke ekibi başarılı, hangi ülkede başarısız anlayabiliyorum.

Alakasız sektörden bir örnek vereyim, Türkiye'de Godox ve Fuji deli gibi çalışan bir ekibe sahip, Aputure daha ünlü bir marka ama ışık alırken benim için toplam maliyet, sorun çıkarsa değiştirilebilecek envanterdeki ürün çok değişiyor. Şimdi hangisi daha iyi, hangisi daha alınır gibi sorularda sadece ürünün CRI değerindeki yüzde 1-2 sapma mı benim için daha kritik, yoksa bozulan ürünü anında yenileyebilecek olmak ve işe devam edebilmek mi? Ha diğer yandan zaten ekosistem kurmuş gidiyorumdur, o zaman aynı markadan devam, uygulama ile işim hızlanır.

Ha en iyi markalar, en çok mal getirenler bile bunu yapamıyor her zaman. En çok övülen ve tavsiye edilen Mac modelinin üst konfigürasyonunun sipariş teslim tarihinde bile sorun var şu an. Bu dar liste dediğiniz listedeki markaların da sayısız sorun yaşamışlığı var. Zaten bunları da buradaki konularda bulabiliyorsunuz, kendi marka algınız ve tercihiniz oluşuyor. Biz markalarla iletişimde ürün sorunu bildirdiğimizde olay mühendis, fabrika ve üretimin, tasarımın her adımına gidiyor. Bunu yapmak zaman alıyor, buna değer veren ve ürünüyle ilgilenen marka tabii ki daha kullanıcı dostu ve daha çok tavsiye edilecek. Sonuçlar kullanıcı lehineyse A yerine B tavsiyesi verirken gönlüm ferah.

Daha önce de açıkladım, envanter derinliğini çoğunlukla görmeden sistem tavsiyesi eleştiriyorsunuz, bir kasa süper fiyat diye paylaşıyorsunuz örneğin ama 50 tanede bitiyor ya da son kalan 5 tanede indirim var, bunu indirim ve kampanyalar bölümünde paylaşın. Sistem tavsiyeleri bölümü az sayıda ürün indirimi avlanarak oluşturulamaz.

Az sayıda olan ürün de incelenir, yeri gelir Türkiye'de satılmayan ürün de incelenir, kitle beğenirse o zaman satışa çıkar bazen. DH'de fırsat bölümlerinde, bizde indirim bölümlerinde de tek ürün için en iyi fiyat da aranabilir. Ama Technopat Sistem Tavsiyeleri'nde marka tercihleri daha kısıtlı olacaktır, zira markaların hepsi Türkiye'de yurtdışında çalıştıkları kalitede ya da hızda çalışmıyor. Bunda etken bazı ürünlerin çok pahalı olması, bazen stok sıkıntıları, bazen yerel marka dağıtıcısının fırsatları görmemesi gibi sayısız sebep olabilir.

Biz bunları seçtik, listeye koyduk, kimi zaman genel, bazen kampanyalı fiyat için, genelde yaygın ve kendisini kanıtlamış diye, kimi zaman da teknik olarak en iyisi olduğu için ama diğerlerini değil. Bu sizin seçiminizi hatalı değil sadece öznel yapıyor ve bu listeler herkesin zevkine uymak zorunda değil. Listeleri hazırlayan arkadaşlarımız da açılan konuları, kullanıcıların yaşadıklarını takip ederek zaten bilgi sahibi oluyorlar.

Bizim sistem tavsiyelerinde şu an için düzeltmemiz mümkün olmayan tek konu fiyatlar. Türkiye'de öyle bir fiyat dalgalanması var ki, yazarken bile değişiyor. Bir ay içerisinde düzelecek diye bilsek bir ay liste yapmayız ama bu durum değişmiyor, her ay sorun var ülkede buna biz ne yapalım?

Bununla birlikte eleştirileriniz, alternatif önerileriniz değerli, şunun yerine bunu alırım, aldım demek kadar doğal bir şey olamaz. Bu tavsiye listelerinden eşimize dostumuza sistem alırken de onlardan soru geliyor, ürün bitmiş, bunun yerine şunu alayım mı diye. PC dünyası ilk günden bu yana böyle, seçeneğimiz çok, bu da güzelliği.

Bu arada şunu da farkettim; SilverStone Sugo SG13B modellerinde PSU dahil olduğunu belirtilmiş ancak bu modellerde dahil olmadığını pek çok kaynaklarda görüyorum. Bir yanlışlık söz konusu mudur yoksa farklı bir dile mi getirmek istediniz? @Asım Demir
Eki Görüntüle 1275655
Bu kasayı uzun süredir listede tutuyoruz alternatifi az diye. Önceden 500W dahili PSU ile listeleniyordu ama sadece kasaya çevirmişler. ATX PSU desteği olduğu için alternatif ürün eklendi 👍

Çok fazla yurtdışı incelemeye bakıyorsunuz arkadaşlar, teknik değer değişmez, ürün iyiyse iyidir evet. Fakat almaya gelince iş orada bitmiyor bu markaların yaygınlık, ürünlerle ilgilenme, fiyat ayarlama oranları ABD'de, Avrupa'da ve Türkiye'de farklı. Yabancı forumlar Türkiye'de geçerli değil her konuda, markalar ile konuştuğumda ve araştırdığımda hangi markanın, hangi ülke ekibi başarılı, hangi ülkede başarısız anlayabiliyorum.
Evet ancak RMA ile bunun önüne geçebilirsiniz ki bunu siz de biliyorsunuz zaten. Ayrıca İnceHesap gibi yerlerden alırsanız Lian Li distribütörü zaten. Veya QP Bilişim de aynı şekilde Phanteks distribütörü. İtopya da Sharkoon distribütörü. Yani gidip de Rampage gibi bir şey önermiyoruz. Dolayısıyla ne gibi bir servis sıkıntı yaşayacağımızı anlamadım.
Daha önce de açıkladım, envanter derinliğini çoğunlukla görmeden sistem tavsiyesi eleştiriyorsunuz, bir kasa süper fiyat diye paylaşıyorsunuz örneğin ama 50 tanede bitiyor ya da son kalan 5 tanede indirim var, bunu indirim ve kampanyalar bölümünde paylaşın. Sistem tavsiyeleri bölümü az sayıda ürün indirimi avlanarak oluşturulamaz.
Hocam siz de stok çok diye pahalı ürünleri derleyip makale haline getiriyorsunuz. Kusura bakmayın ama kimse sizin koyduğunuz sistemlere göre donanım alışverişi yapmıyor. Yapan varsa da yine söylediğim gibi, üzülürüm. Ayrıca paranın bu denli kıymetli olduğu bir ülkede 21.000 TL'yi cebinden her insan şak diye çıkaramaz, çıkarmak istediğinde de bol bol indirim takip edip olabildiğince verimli kullanmaya çalışır. Ki bana kalırsa herkes böyle yapmalı. 50 stoğu olan bir linki paylaşmanın hiçbir sakıncası yok. Stok mu bitti? Makaleyi güncellersiniz yeni bir linkle ve fiyatı da ona göre güncellersiniz. 5000 stoğu olan ama 10000 TL'ye satılan bir ekran kartı linkini mi makaleye koymak mantıklı yoksa 200 stoğu olan ama 5000 TL'ye satılan bir ekran kartının linkini mi makaleye koymak mantıklı? Tabii ki de 200 stoğu olanı koymak. Diğer türlü o ürünü alan 5000 kişi de zararlı fiyattan almış olacak. Ama öbür türlü satın alanlar ucuz fiyattan almış olacak. 200 stok durumunu kontrol edersiniz, bittiğinde de farklı bir link koyarsınız ve etkileşim devam eder

Biz bunları seçtik, listeye koyduk, kimi zaman genel, bazen kampanyalı fiyat için, genelde yaygın ve kendisini kanıtlamış diye, kimi zaman da teknik olarak en iyisi olduğu için ama diğerlerini değil. Bu sizin seçiminizi hatalı değil sadece öznel yapıyor ve bu listeler herkesin zevkine uymak zorunda değil. Listeleri hazırlayan arkadaşlarımız da açılan konuları, kullanıcıların yaşadıklarını takip ederek zaten bilgi sahibi oluyorlar.
Hep aynı markaları kullandığınız gerçeğini değiştirmiyor. Türkiye'de sadece 3 tane kasa üreticisi 5 tane kasa modeli yok. Yapmayın hocam. Ayrıca ben şu ana kadar hiçbir zaman öznel bir yorum yapmadım. Şu ana kadar elimden bir sürü kasa geçti, hatta sırf kasa hakkında yorum yapmak için defalarca Topkapı'daki Vatan Bilgisayar'a gidip elden ilk gözden inceledim, kurcaladım. QP Bilişim'e de gittim, İtopya'ya da gittim. Tamamen kasa hakkında doğru yorumlar yapmak için. Yurtdışı incelemeleri izlememizin sebebi sizin bu markaları ülkemize tanıtmıyor oluşunuz. İçimizden birileri satın almadığı sürece veya yabancı incelemeler olmasa kasalar veya markalar hakkında bilgimiz olmayacak neredeyse. Sizin için sadece Cooler Master - Corsair - ASUS var çünkü.
Bizim sistem tavsiyelerinde şu an için düzeltmemiz mümkün olmayan tek konu fiyatlar. Türkiye'de öyle bir fiyat dalgalanması var ki, yazarken bile değişiyor. Bir ay içerisinde düzelecek diye bilsek bir ay liste yapmayız ama bu durum değişmiyor, her ay sorun var ülkede buna biz ne yapalım?
Buna lafımız yok hocam zaten herkes farkında. Ama gidip de stoğu çok var diye de pahalı satıcının linkini koymazsınız konuya.
Bununla birlikte eleştirileriniz, alternatif önerileriniz değerli, şunun yerine bunu alırım, aldım demek kadar doğal bir şey olamaz. Bu tavsiye listelerinden eşimize dostumuza sistem alırken de onlardan soru geliyor, ürün bitmiş, bunun yerine şunu alayım mı diye. PC dünyası ilk günden bu yana böyle, seçeneğimiz çok, bu da güzelliği.
Teşekkürler.

Daha önce de açıkladım, envanter derinliğini çoğunlukla görmeden sistem tavsiyesi eleştiriyorsunuz, bir kasa süper fiyat diye paylaşıyorsunuz örneğin ama 50 tanede bitiyor ya da son kalan 5 tanede indirim var, bunu indirim ve kampanyalar bölümünde paylaşın.
Hocam bahsettiğim alternatifler ve fiyatları birebir TR yetkili distribütörlerinden, en derin envanter o adamlarda zaten. Ağustos 2021 tavsiyelerinde yine aynı sorunları dile getirmiştim ve konuya siz de dahil olmuştunuz.
Hocam fiyatlar zaten tek kelimeyle berbat, benim eleştiri noktam o değil. Ben doğrudan parçaların kendisini eleştiriyorum. Mesela ne ekstra fırsat ne de ekstra bir özelliği yokken sistemlerin %90'ında Corsair kasa kullanılmış, özellikle bu hata en üst sistemlerde daha da ayyuka çıkıyor çünkü bu kasalar şu an gereksiz pahalı. Sadece kasada da değil, şu anda o kadar çok yerde Corsair var ki Corsair sponsor olsa bu kadar olur muydu emin değilim. Aynı örneği size de vereyim, iş istasyonu sisteminde 5000D Airflow kullanılmış. Bu kasa hiçbir zaman P600S seviyesinde olamaz mesela, ancak şu an birebir aynı fiyattalar, dediğim fiyatlar da QP ve İnventus fiyatı, yani Phanteks'in TR yetkili satıcıları. (Phanteks'e takılmayın, o en yakından bildiğim firma diye onun üstünden gidiyorum.) Aynı şekil üst seviye oyunda 5000X kullanılmış, hiçbir zaman RGB'si dışında fiyatını justifylayamayan bir kasa, şu anda da 3000 lira seviyesinde hak etmiyor fiyatını. Aynı sistemde X570 Unify kullanılmış, aşırı gereksiz. 4600 lira o anakarta o sistemde vermenin hiçbir artısı yok 2600 liraya X570 Tomahawk Wi-Fi gibi bir anakart varken -bahsettiğim fiyatlar Amazon fiyatları-. Tüm sistemlerde kullanılan Elite Capellix'i zaten yeterince eleştirdim, RGB'si dışında hiçbir seçim nedeni olmayan bir soğutma, ondan hem daha sessiz hem daha performanslı hem de daha ucuz PF360 ve LF360 gibi modeller var, her biri birinden daha kaliteli olduğu kanıtlanmış ve dünyaca bilinen modeller, yine doğrudan TR yetkili distribütörleri tarafından satılıyor. Üst seviye oyun mini sistemde aynı Ağustos 2021'de eleştirdiğim durum var, 5800X ile PF120 hiçbir şekilde gitmeyecek bir ikili ve H210i çok kötü bir kasa. Birebir aynı kasayı Ağustos'ta eleştirdiğimde şu mesajı cevap olarak vermiştiniz:
Eleştiri açıklamaları için teşekkür ederim, gayet tatmin edici cevaplar oldu. Bu 5000 serisi AMD'lerin hangi şartlarda stok soğutucuyla soğuyup, hangi şartlarda soğumadığıyla ilgili videoda biraz daha fazla bilgi paylaşmaya çalışacağım. Phanteks'ler daha fazla yer alabilir.
Bunların haricinde de mesela Samsung 980 durumu vardı, o düzeltildi. Ancak WD Green hala duruyor.
@Ali Güngör hocam bu durumların hepsinin haricinde ben zamanında yaptığım öneriyi yineleyeceğim, bir seferlik bile olsa aylık sistem tavsiyesini bazı üyelere yaptırın, bu gerek @BerkayZ87 olur, gerek @Shuichi Tatsuo olur, gerek başkası olur onu siz belirleyin. Bu üyelerin satıcı ve stok durumlarında da kriterlerinizi tatmin edecek şekilde tavsiyeler hazırlayabileceğinden adım gibi eminim, arada çok bariz bir fark olacağından da bir o kadar eminim. Ben de en başından beri buna gönüllüyüm zaten, bir ay bile olsa böyle bir farklılığı lütfen deneyin ve farkı gözlerinizle görün.

Son düzenleme:
Technopat'ta ve sektörde yaygın olarak incelenmiyorsa neden tavsiye edeyim? Kendi içerisinde tutarsız ve ezbere bir iş olur. Bu yüzden en çok inceleyip güvendiğimiz ürünler en başta sistem tavsiyelerine girecek. Bunun devamında kullanıcılarda çok beğeni toplayanlar da eklenecek elbette. Sorduğunuzda da her zaman iyiyse iyi, kötüyse kötü neyse o cevabı en doğru şekilde vereceğiz.

@Ali Güngör hocam bu durumların hepsinin haricinde ben zamanında yaptığım öneriyi yineleyeceğim, bir seferlik bile olsa aylık sistem tavsiyesini bazı üyelere yaptırın, bu gerek @The Front Man olur, gerek @OnTheRoonKilled olur, gerek başkası olur onu siz belirleyin. Bu üyelerin satıcı ve stok durumlarında da kriterlerinizi tatmin edecek şekilde tavsiyeler hazırlayabileceğinden adım gibi eminim, arada çok bariz bir fark olacağından da bir o kadar eminim. Ben de en başından beri buna gönüllüyüm zaten, bir ay bile olsa böyle bir farklılığı lütfen deneyin ve farkı gözlerinizle görün.
İçeriği hazırlayan kişinin değişmesi herhangi bir şeyi değiştirmeyecek. Bizim izlediğimiz politika farklı @Ali Güngör 'ün de konuda bahsettiği gibi. Bundan sonra fiyat belirtmeyi de düşünmüyorum zira ekran kartının değerinin 5-6 kat üstünde olması da bize dokunuyor.
Aynı örneği size de vereyim, iş istasyonu sisteminde 5000D Airflow kullanılmış. Bu kasa hiçbir zaman P600S seviyesinde olamaz mesela...
Buna katılmıyorum. Bu kadar ne artısı olabilir ki onun seviyesinde olamayacak? 4000X kullanmaya başladığımdan bu yana neredeyse kullandığım en kullanışlı ve maliyet olarak mantıklı olan bir kasa olduğundan eşe dosta kendi topladığım sistemlerde de tercih ettim. Yani 4000 ve 5000 serisi teneke, P600S uber bir ürün olsa anca bu kadar seviye konuşması yapılır. Ben sizin 4000 ve 5000 serisini yeniden gözden geçirmenizi rica ediyorum. Bunu dediğimde yanlış anlamayın, bakmadan yorum yapıyorsunuz demiyorum. Ancak mutlaka kaçırdığınız birkaç nokta var, bu kasalara haksızlık yapılıyor.

Bu denli tercih etme sebebimin de tecrübeden kaynaklı olduğunu anlamışsınızdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı