Sistem toplama tavsiyesi

Stasyc

Centipat
Daha fazla  
Selam,

Bilgisayar toplamaya çalışıyorum bu konuda biraz yardımınızı rica edeceğim.
Öncelikle belirli bir bütçem bulunmamakta ama F/P ve biraz üstü düşünüyorum büyük ihtimallle parçaları tek tek alacağım sonra montoj işlemini yapacağım.
Sizde ricam bu konuda bana bileşen önerileriniz olacaktır.
Ayrıca toplayacağımız PC'nin beni aşağı yukarı 3-4 sene idare edebilmesi çok iyi olur.
Genel olarak oyun oynamak için topluyorum PC'yi bu arada.

Tahmini bileşenler;

İşlemci: Ryzen 7 5800X.
Anakart: ASUS Prime B550-Plus AMD AM4 DDR4 ATX.
RAM: 2x8GB G.Skill Ripjaws (mevcut)
Ekran kartı: MSI 3060 Ventus 2X veya 3X.
PSU: Tavsiye.
M.2 SSD: Tavsiye.
Sıvı soğutma: Tavsiye.
Kasa: Tavsiye.

Ek olarak seçmiş olduğum ekran kartı türünün anakarta sığmama gibi bir durumla karşılaşma olasılığım var mı?

Şimdiden yardım ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. :)

Belirli bir bütçem yok açıkçası.

Sistem toplayacaksanız eğer belirli bir bütçe belirlemeniz lazım. Eğer oyun oynamak amaçlı sistem alacaksanız 12.000 TL'ye satılan 12100F + RX 6600'lü sistemler işinizi görür. Bütçeniz daha fazlaysa RX 6700 XT + 12400F veya 5600 bileşenlerinden oluşan bir sistem alabilirsin.

Dediğim gibi kafanızda herhangi bir bütçe belirlerseniz parçalar konusunda size daha iyi yardımcı olabilirim.

Sistem toplayacaksanız eğer belirli bir bütçe belirlemeniz lazım. Eğer oyun oynamak amaçlı sistem alacaksanız 12.000 TL'ye satılan 12100F + RX 6600'lü sistemler işinizi görür. Bütçeniz daha fazlaysa RX 6700 XT + 12400F veya 5600 bileşenlerinden oluşan bir sistem alabilirsin.

Dediğim gibi kafanızda herhangi bir bütçe belirlerseniz parçalar konusunda size daha iyi yardımcı olabilirim.

Doğru söylüyorsunuz fakat şu anki amacım parçaları netleştirmek açıkçası şu anda mevcut bir param yok parçaları belirleyip para toplamak amacım.
Bir de neden Radeon ekran kartı önerdiğinizi açıklayabilir misiniz?
NVIDIA ile aralırında ne kadar fark var hiçbir fikrim yok açıkçası.

Doğru söylüyorsunuz fakat şu anki amacım parçaları netleştirmek açıkçası şu anda mevcut bir param yok parçaları belirleyip para toplamak amacım.
Bir de neden Radeon ekran kartı önerdiğinizi açıklayabilir misiniz?
NVIDIA ile aralarında ne kadar fark var hiçbir fikrim yok açıkçası.

AMD ekran kartı önermemin sebebi F/P anlamında NVIDIA ekran kartlarından (oyunlarda) daha fazla performans verdiklerinden dolayı. Örneğin RTX 3060 en ucuz 8,300 TL gibi bir fiyata alınabilirken RX 6600 XT 7,500 TL gibi bir fiyata alınabiliyor. İkisi arasından RX 6600 XT oyunlarda daha fazla performans verdiği için bu kartı tercih etmek mantıklı oluyor.

AMD ekran kartı önermemin sebebi F/P anlamında NVIDIA ekran kartlarından (oyunlarda) daha fazla performans verdiklerinden dolayı. Örneğin RTX 3060 en ucuz 8,300 TL gibi bir fiyata alınabilirken RX 6600 XT 7,500 TL gibi bir fiyata alınabiliyor. İkisi arasından RX 6600 XT oyunlarda daha fazla performans verdiği için bu kartı tercih etmek mantıklı oluyor.
Bu arada dediğiniz gibiymiş performans olarak gerçek ten daha da iyiymiş teşekkür ederim.
Peki hangi markayı önerirsiniz ?
Asus mu?
powercolor,xfx diye de bir marka var hangisini tercih etmem daha iyi olur?
Bilmediğim için soruyorum.

Bu arada dediğiniz gibiymiş performans olarak gerçek ten daha da iyiymiş teşekkür ederim.
Peki hangi markayı önerirsiniz ?
Asus mu?
powercolor,xfx diye de bir marka var hangisini tercih etmem daha iyi olur?
Bilmediğim için soruyorum.
6600 XT için soruyorsanız ucuz olduğu için PowerColor markası tercih edilebilir. Soğutması gayet iyidir.

Geri
Yukarı