Sistem Toplarken Bütçe Hangi Bileşenden Kısılmalıdır?

Hiçbir bileşenden kısılmasını önermiyorum, sistem dengeli olmalı. Her şey FPS değil çünkü. Ama daha sonra eklemeye bütçem olur diyorsanız HDD yerine sadece SSD alınabilir. HDD ilavesi sonra yapılır. 8 GB RAM artık pek yetmiyor, kassa da idare ederim diyorsanız başta 8 GB RAM alırım sonra 16 GB yaparım diyorsanız böyle olabilir. Genel olarak pek bir kısma işlemi yapmamanız gerekiyor.

Donanım parçalarından kısmak kârlı bir iş olmaz. Fakat bütçe zorlanıyor ise ekipmanlardan kısabilirsiniz.

En çok yapılan hata anakarttan kısılması, hiç sevmiyorum şu yapılanı. İnsan gıcık oluyor. Hiçbir bileşenden kısılmamalı. Sen gidip 2 bin TL ekran kartına, bin TL'ye işlemci alıyorsan her şeyi ona göre ayarlayacaksın. Ama mesela bütçe yetmiyor 16 GB RAM yerine 8'e düşür, sonradan ilave edebilirsin. Sonradan da takılabilecek parçalardan kısabilirsin.

SSD yerine HDD almak mantikli olur cunku masaustu kullaniyorsun ve epey bir uygulamalar olur. Hangi parcadan diye sormussun ama dengeli yapman lazim. Ben her seyi ortada topladim ki ileride yukseltebilecegim sistem olsun. DDR4'lu bir sistem toplarsan ileri donuk bir sistemin olur. Yani hicbir parcadan kismayin.

Tabi kısılması iyi bir şey değil ama;
-Kasa
-80+Plus PSU
-Sıvı soğutma
Gibi parçalarda bir tık kısılabileceği kanaatindeyim. Artı olarak işlemcinin ve anakartın O.C. yapıp yapamadığına göre uyumlu anakart seçmek gerek.

Normalde kısılma yapılır ancak öyle yapılır ve yukarıdaki kişilerin dediğine uyarak. Örneğin bir oyuncu için 2000 bütçe var her şey güzel ama ekran kartını düşük koymuş. O zaman daha sonra yükseltebileceği bir bileşeni böbrek misali eksik donanım olmadan biraz düşüğü eklenebilir. RAM gibi, HDD boyutu düşük olan gibi, yüksek seri chipset yerine 1 seri düşük destekli anakart gibi, su soğutucu yerine biraz daha düşük soğutucu veya OEM soğutucu vb. kombinasyonlarla toplanabilir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı