Sistem Ubuntu veya diğer dağıtımlarda safe Graphics ile açılıyor

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Arkadaşlar ben Linux dağıtımlarının çoğunu denedim hepsi çöküyor. Ama kurulumda safe Graphics ile çalıştırdığımda hiçbir sıkıntı çıkmıyor sorun benim ekran kartlarımda gibi duruyor.
  • İşlemcim APU: Ryzen 5 2500U (Vega 8 GPU)
  • Ekran kartım: AMD Radeon 535 (540) 2 GB.

Bu sürücüleri nasıl yükleyebilirim? Şu an halen Windows kurulu.

Arkadaşlar ben Linux dağıtımlarının çoğunu denedim hepsi çöküyor. Ama kurulumda safe Graphics ile çalıştırdığımda hiçbir sıkıntı çıkmıyor sorun benim ekran kartlarımda gibi duruyor.
  • İşlemcim APU: Ryzen 5 2500U (Vega 8 GPU)
  • Ekran kartım: AMD Radeon 535 (540) 2 GB.

Bu sürücüleri nasıl yükleyebilirim? Şu an halen Windows kurulu.
Hocam siz belki bir şeyler biliyorsunuz dur. :)
@Kernelginar @Linux Aliskanligi

Son düzenleme:
AMD ekran kartları için sürücü kurmanıza gerek yok. GRUB dizimine "nomodeset" eklemeniz sorunu çözebilir belki.
Bunun için terminalde sudo nano /etc/default/grub:
Daha sonra:
GRUB_CMDLINE_LINUX= olan satıra gelin, tırnakların içerisine nomodeset yazın. F3, daha sonra F2 tuşlarıyla oradan çıkın.
Sonra terminale sudo update-grub komutunu girin. Sistemi yeniden başlatın, sonuç ne oldu buraya bildirin lütfen.

AMD ekran kartları için sürücü kurmanıza gerek yok. GRUB dizimine "nomodeset" eklemeniz sorunu çözebilir belki.
Bunun için terminalde sudo nano /etc/default/grub:
Daha sonra:
GRUB_CMDLINE_LINUX= olan satıra gelin, tırnakların içerisine nomodeset yazın. F3, daha sonra F2 tuşlarıyla oradan çıkın.
Sonra terminale sudo update-grub komutunu girin. Sistemi yeniden başlatın, sonuç ne oldu buraya bildirin lütfen.
Hocam daha ubuntu kurmadım. Önceden kurulumlarimda arada donup kaliyor ve tek çözüm shutdown vermek oluyordu. Nomodeset eklersem ekran kartım deactive olmiyacak mı ?

Geri
Yukarı