Sistemde herhangi bir oyun açılınca reset atıyor/ekran gidip geliyor

Bluesi

Hectopat
Daha fazla  
Aldığım İtopya hazır sistem geldiğinde Valorant falan indirdim sonra biraz oynadım sorun yoktu Valorant'ı kapattım, bir süre sonra tekrar oynamaya geldiğimde oyunu açtım maça girdiğinde oyundan attı ve ekran kartı sürücüleri çöktü hatası aldım. Sonra DDU ile sürücüleri silip tekrar yükleyip kurdum ama sorun değişmedi. Bu sefer ekran kartı sürücüleri çöktü hatası vermiyordu ama epilepsi uyarısından sonra PC aniden kapanıyor ve kendine reset atıyordu. Agar.io oynarken bile tarayıcıdan ekran gidip geliyor çok oynarsam da(5-10dkk) kendine yine reset atıyordu. Bende teknik servise gönderdim ama geldiğinde sadece format atmışlar herhalde çünkü sorun düzelmedi şimdi tekrar gönderdim ama sorunun ne olduğunu hala çözemedim bana yardımcı olur musunuz?(sıcaklık sorunu yok)
Sistemim:
MSI GTX 1660 Super Gaming X
AMD Ryzen 5 1600 AF.
G.Skill 8 GB 3200 MHz 8x2 Single kit RAM.
Gigabyte B450M S2H V2
Corsair VS 550 80+ PSU.
Corsair Spec-Delta RGB kasa.
240GB SanDisk Ultra M.2 NVMe SSD.

Muhtemelen bellekler stabil değil. XMP kapatıp kullanmayı deneyin. Sonuçları paylaşın.
Tamamdır.

Evet şu an PC elimde. XMP profilini kapattım LoL indiriyorum deneyeceğim.

Muhtemelen bellekler stabil değil. XMP kapatıp kullanmayı deneyin. Sonuçları paylaşın.

Hocam haklıymışsınız XMP profilini kapatınca düzeldi. RAM'larim bozuk mu şimdi ne yapmam lazım?
@ragnarock492
Neredesiniz hocam? Yardım lazım hala. @ragnarock492

Tamamdır.

Evet şu an PC elimde. XMP profilini kapattım LoL indiriyorum deneyeceğim.

Hocam haklıymışsınız XMP profilini kapatınca düzeldi. RAM'larim bozuk mu şimdi ne yapmam lazım?
@ragnarock492
Neredesiniz hocam? Yardım lazım hala. @ragnarock492

Öncelikle bunun sebebi kesinlike bellek olacak diye bir şart yok. İşlemcin ya da anakartın bu hıza çıkmana engel oluyor olabilir. Bellek Memtest86 ile test edilebilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu test saatlerce belleklerinizi test edecek ve bir hata bulursa size bunları listeleyecektir. Memtest herhangi bir hata bulduysa belleklerinizi garantiye gönderin.

Hata yoksa BIOS üzerinde:

SoC: 1.1v
VDDP: 0.95v
VDDG: 0.95v
(Bu seçenek yeni BIOS'larda VDDG IOD ve VDDG CCD olarak ikiye ayrılıyor, ikisine de 0.95v girebilirsiniz bu durumda.)

Bu şekilde XMP profilini açın.
DRAM Voltajını el ile 1.35v ayarlayın.

Böyle kullanmayı deneyin.

Bu seçenekler BIOS'unuzda yoksa BIOS güncellemeniz gerekiyor olabilir. BIOS güncellerken eski nesil işlemcilerin desteğini kaldırmamaya dikkat edin. Bazı anakartlarda böyle olaylar olabiliyor.

Son düzenleme:
Öncelikle bunun sebebi kesinlike bellek olacak diye bir şart yok. İşlemcin ya da anakartın bu hıza çıkmana engel oluyor olabilir. Bellek Memtest86 ile test edilebilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu test saatlerce belleklerinizi test edecek ve bir hata bulursa size bunları listeleyecektir. Memtest herhangi bir hata bulduysa belleklerinizi garantiye gönderin.

Soc: 1.1v
Vddp: 0.95v
Vddg: 0.95v
(Bu seçenek yeni BIOS'larda vddg ıod ve vddg ccd olarak ikiye ayrılıyor, ikisine de 0.95v girebilirsiniz bu durumda.)

DRAM voltajını el ile 1.35v ayarlayın.

Bu seçenekler BIOS'unuzda yoksa BIOS güncellemeniz gerekiyor olabilir. BIOS güncellerken eski nesil işlemcilerin desteğini kaldırmamaya dikkat edin. Bazı anakartlarda böyle olaylar olabiliyor.

Çok sağ olun hocam şimdi Memtest86+ ile test ediyorum belleklerimi. Sorun olmazsa önerdiğiniz ayarlar (BIOS üzerinden) herhangi bir zarar verir mi bilgisayarıma? Ve ya bir sorun oluşturur mu?(Birde Memtest86+’yı BIOS üzerinden XMP profilini açmadan çalıştırdım bir sorun olur mu veya farkeder mi?)
@ragnarock492

Soc: 1.1v
Vddp: 0.95v
Vddg: 0.95v
(Bu seçenek yeni BIOS'larda vddg ıod ve vddg ccd olarak ikiye ayrılıyor, ikisine de 0.95v girebilirsiniz bu durumda.)

DRAM voltajını el ile 1.35v ayarlayın.

Hocam bu arada Memtest86 ile ve Windows bellek tanımlama aracı ile RAM'leri test ettim hiçbir sorun çıkmadı. Verdiğiniz BIOS ayarlarınıda bulamadım resimle gösterme şansınız var mı?(anakart: B450M S2H)

Son düzenleme:
Çok sağ olun hocam şimdi Memtest86+ ile test ediyorum belleklerimi. Sorun olmazsa önerdiğiniz ayarlar (BIOS üzerinden) herhangi bir zarar verir mi bilgisayarıma? Ve ya bir sorun oluşturur mu?(Birde Memtest86+’yı BIOS üzerinden XMP profilini açmadan çalıştırdım bir sorun olur mu veya farkeder mi?)
@ragnarock492

Hocam bu arada Memtest86 ile ve Windows bellek tanımlama aracı ile RAM'leri test ettim hiçbir sorun çıkmadı. Verdiğiniz BIOS ayarlarınıda bulamadım resimle gösterme şansınız var mı?(anakart: B450M S2H)

Hocam merhabalar, geç cevap veriyorum kusuruma bakmayın. Gigabyte BIOS arayüzünü maalesef bilmiyorum fakat mutlaka bir yerlerde SoC voltage, VDDP Voltage ve VDDG Voltage ayarlarının olması lazım. Güvenlik meselesine gelirsek verdiğim bu voltajlar güvenlidir kendim 1 yıla yakın süredir kullanmakta olduğum voltaj değerleridir. Eğer bu voltaj değerleri ile siyah ekran alırsanız CMOS reset işlemi yaparak BIOS'u fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Eğer bu ayarlar stabilite sorunlarınızı çözmez ise son bir çözüm olarak DRAM voltajını 1.35'den 1.36-1.39 arası değerlere yükseltmeyi deneyebilirsiniz, eğer yine sorunlarınız çözülmüyor ise belleklerinizi garantiye gönderebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hocam merhabalar, geç cevap veriyorum kusuruma bakmayın. Gigabyte BIOS arayüzünü maalesef bilmiyorum fakat mutlaka bir yerlerde soc voltage, vddp voltage ve vddg voltage ayarlarının olması lazım. Güvenlik meselesine gelirsek verdiğim bu voltajlar güvenlidir kendim 1 yıla yakın süredir kullanmakta olduğum voltaj değerleridir. Eğer bu voltaj değerleri ile siyah ekran alırsanız CMOS reset işlemi yaparak BIOS'u fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Eğer bu ayarlar stabilite sorunlarınızı çözmez ise son bir çözüm olarak DRAM voltajını 1.35'den 1.36-1.39 arası değerlere yükseltmeyi deneyebilirsiniz, eğer yine sorunlarınız çözülmüyor ise belleklerinizi garantiye gönderebilirsiniz.

Deneyeceğim hocam ama neden bunu benim yapmam gerekiyor normalde böyle bir sorunla karşılaşmamam gerekmiyor mu? Diyelim karşılaştım peki bu ayarlar profesyonel bir çözüm mü?

Deneyeceğim hocam ama neden bunu benim yapmam gerekiyor normalde böyle bir sorunla karşılaşmamam gerekmiyor mu? Diyelim karşılaştım peki bu ayarlar profesyonel bir çözüm mü?

Profesyonel nedir oturup onu tartışmamız gerekir. XMP sorunları aslında düşündüğünüz kadar nadir değil. Siz bir bellek kiti alırken size stabil çalışan bir kit garantisi verilir fakat bu her sistemde her belleği kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Özellikle 1600AF gibi işlemcilerde 3200 MHz'i stabil hale getirmek için evet bunu sizin yapmanız gerekiyor özellikle anakartınız otomatik ayarlar yapmakta kötüyse.

Profesyonel nedir oturup onu tartışmamız gerekir. XMP sorunları aslında düşündüğünüz kadar nadir değil. Siz bir bellek kiti alırken size stabil çalışan bir kit garantisi verilir fakat bu her sistemde her belleği kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Özellikle 1600 AF gibi işlemcilerde 3200 MHz'i stabil hale getirmek için evet bunu sizin yapmanız gerekiyor özellikle anakartınız otomatik ayarlar yapmakta kötüyse.

Tamamdır hocam şu an BIOS'u güncelleyip verdiğiniz ayarları yapmayı deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı