Sistemdeki RAM miktarı düşürüldüğünde oyun hata vermiyor

İşletim sistemi
Windows 11

Ederleyzi

Hectopat
Yer
Türkiye
RAM
Corsair CL 16 2X 16 GB 3200MHZ Ram
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 3060 EAGLE OC 12GB GDDR6 192
Anakart
ASUS PRIME B450M-K II 4400MHz (OC) DDR4 SOKET AM4
İşlemci
Ryzen 5 5500
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bilgisayar özelliklerini konuya bırakacağım. Ben normalde Corsair Vengeance LPX 3200MHz 32 GB RAM kullanıyorum ama bu RAM taktığımda durmadan ekran kartı sürücüsü çöktü hatası alıyordum. Bir konuda rastgeldiğim üzere önceki G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz CL16 DDR4 X2 RAM'lerimi taktım ve bu sorun saçma bir şekilde ortadan kalktı. Ne zaman 32 GB RAM taksam durmadan bu hatayı almaya devam ettim. Destek kısmında haftalardır konuşuyorum, denemediğim hiçbir çözüm kalmamıştı, hatta bir keresinde RAM çakma olabileceğini düşünerek CPU-Z üzerinden kontrolünü sağladım ama RAM'de bir problem yoktu. Şimdi gelip de 32 GB RAM taktığımda çöken oyun neden 16 GB üzerinde çökmüyor? Böyle bir sorun oluyor anlayabilmiş değilim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çip XMP değerini yapamıyor muhtemelen.

LPX olanlarınkini atar mısınız?

Çip XMP değerini yapamıyor muhtemelen.

LPX olanlarınkini atar mısınız?
Yediğim ceza yüzünden anca cevap verebildim buyurun halettim.
1680047277975.png

LPX ismi biraz işkillendirici, XMP kapatmayı dene 32'lik setle bakalım düzelecek mi.
Birazdan deneyeceğim ama aklıma bir şey takıldı 3200MHz olarak kullanamayacaksam bu belleği neden bu parayı verdim'ki mantıken böyle bir sorun olduğunu anlasam ve garantiye yollasam olumsuz bir dönüş alırsam tüketici hakem heyetine başvursam?

3200MHz olarak kullanamayacaksam bu belleği neden bu parayı verdim'ki mantıken böyle bir sorun olduğunu anlasam ve garantiye yollasam olumsuz bir dönüş alırsam tüketici hakem heyetine başvursam?

Hakem heyetinde çözülüyor böyle işler genelde çünkü bizden taraf oluyorlar. LPX RAM'lerde bu XPM sıkıntısı çok yaygın 3200 yazıyor 2666'da anca çalışıyor vb.

Hakem heyetinde çözülüyor böyle işler genelde çünkü bizden taraf oluyorlar. LPX RAM'lerde bu XPM sıkıntısı çok yaygın 3200 yazıyor 2666'da anca çalışıyor vb.
4GBit Micron M-Die veya Nanya B-Die çipleri çıkmasından kaynaklanıyor genelde, XMP değerini yapamayıp hata veriyorlar.(Arkadaşta Samsung C-Die veya E-Die var sanırım, Thaiphoon Burner okuyamamış.) Hakem heyetine başvurulmalı, sonuç alınamazsa zamanlamalar rahatlatılabilir.

@William Butcher @BigDaddy74 Hocam 3113 MHz çektim şu anlık sıkıntı yok 1-2 saattir oynuyorum sizce yinede garantiye yollayayım mı sorun olmazsa dahi.

Hocam normalde millet 3200 olanı 3466'ya falan çıkarıp kullanıyor OC yaparak, senin çip 3200 bile olamıyor. Sana kalmış bi karar 3200 olmalı uğraşmaya değer falan diyorsan işin sonunda para iadesi veya değişim yaparlar, 3113 bana yeter diyorsan (eğer bir sorun çıkmazsa) kafan ağrımaz.

Geri
Yukarı