Sistemden gıcırdama sesi geliyor

ErnY

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Kaldırım Mühendisi
RAM
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
WD 500GB Blue SN550 NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce GTX 1660 OC 6GB
Anakart
GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600 MPK 3.6GHz
Arkadaşlar bilgisayarımın içinden gıcırdama sesine benzer bir ses geliyor. Bütün fanları test ettim fanlardan gelmiyor. Kullandığım bilgisayar kasam.

HDD bulunuyor mu? Ayrıca tüm parçaların iyice sabit olduğundan ve kasanın sallanmadığından da emin olmanızı öneririm.

Tam olarak ne yapınca bu ses geliyor. Oyun oynarken mi? Oyunların açılış ekranında mı? Boşta dururken mi?

Hocam bilgisayarı bosta kullanırken bu ses gelmıyor ama oyun oynadıgımda yanı kısaca sıstemı zorlamaya basladıgımda baslıyor bu ses sıstemı rahatlatsam da gecmıyor.
HDD bulunuyor mu? Ayrıca tüm parçaların iyice sabit olduğundan ve kasanın sallanmadığından da emin olmanızı öneririm.

Sistemde HDD bulunmuyor hocam ve sistemi düzenli olarak temizler ve vidalarını sıkarım.
Aslında bir MP3 formatında ses kaydım var ama MP4 olarak ayarlayamadım.

Duysak yeter. Fakat buraya MP3 atılmıyordu galiba. Telefon ile video kaydı almayı denediniz mi?

Vidaları takacağınız zaman sesi ve titreşimi azaltsın diye vida paketinin içinde genellikle kauçuk contalar bulunur. Eğer bu contaları kullanırsanız titreşimden kaynaklı sesi engelleyebilirsiniz. Eğer yoksa çerez parasına satın alıp takabilirsiniz. Eğer titreşimden olduğunu düşünmüyorsanız düzgün vidalama yapmamış olabilirsiniz.

Vidaları takacağınız zaman sesi ve titreşimi azaltsın diye vida paketinin içinde genellikle kauçuk contalar bulunur. Eğer bu contaları kullanırsanız titreşimden kaynaklı sesi engelleyebilirsiniz. Eğer yoksa çerez parasına satın alıp takabilirsiniz. Eğer titreşimden olduğunu düşünmüyorsanız düzgün vidalama yapmamış olabilirsiniz.

Hocam sesin titreşim olduğunu düşünmüyorum sistemi hazir aldım bu arada arka kabloların olduğu kapağı açmadım oradan kaynaklı olabilir mi sizce.

@ErnY, incelemek lazım. Kablolardan olacağını pek sanmam. Düzgün paketlendiyse sorun olmamalı. Fanlardan veya soğutucudan kaynaklanır. Düzgün vidalama yapılmadıysa veya conta kullanılmadıysa titreşim yapabilir. Açıp içini gözlemlemek veya en azından sesini dinlemek lazım. Normal bir ses de olabilir. Sanırsam ilk kez sistem aldınız ve pek emin olamadınız.

@ErnY, incelemek lazım. Kablolardan olacağını pek sanmam. Düzgün paketlendiyse sorun olmamalı. Fanlardan veya soğutucudan kaynaklanır. Düzgün vidalama yapılmadıysa veya conta kullanılmadıysa titreşim yapabilir. Açıp içini gözlemlemek veya en azından sesini dinlemek lazım. Normal bir ses de olabilir. Sanırsam ilk kez sistem aldınız ve pek emin olamadınız.

Normalde laptop kullanıcısıyım sistemi yeni aldım sayılır yaklaşık 3 ay falan olmuştur bu ses yeni yeni olmaya başladı ilk aldığımda yoktu böyle bir sorun.

Fanların vidalarını kontrol ettiniz mi? Tek bir vida bile gevşekse ses yapabilir. Benim sistemde de fanın vidası gevşemişti birkaç hafta sesi bulmaya çalıştım, traktör motoru gibi çalışıyordu sistem zorladığımda.

Yeni konular

Geri
Yukarı